Європейський Союз у понеділок, 16 грудня, остаточно затвердив 15-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів (санкцій) проти Росії у зв'язку з її війною проти України. До "чорного списку" увійшли 84 фізичні та юридичні особи. Про це повідомляє Рада ЄС.
- Нові заходи спрямовані на обхід санкцій за допомогою тіньового флоту Путіна та ослаблення військово-промислового комплексу Росії, - йдеться у повідомленні.
Новий пакет санкціонує 54 особи та 30 організацій, серед яких:
- військова частина, відповідальна за удар по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві;
- керівники енергетичного сектору;
- особи, причетні до депортації дітей та пропаганди;
- російські оборонні компанії;
- судноплавні компанії;
- і вперше – китайські компанії, що постачають Росії компоненти для дронів.
Забороняється доступ до європейських портів для 52 суден: танкерів тіньового флоту і транспортних кораблів, які перевозять військову техніку для Росії або викрадене з України зерно. Також ЄС запровадив експортні обмеження проти 32 компаній із Китаю, Індії, Ірану, Сербії та ОАЕ за постачання Росії товарів подвійного призначення.
Запроваджуються окремі заходи для захисту європейських компаній від незаконних переслідувань з боку російської держави. Зокрема, ЄС запровадив заборону на визнання та виконання певних судових рішень російських судів, які перешкоджають розпочинати або продовжувати судові процеси за межами Росії. Такі рішення можуть призводити до несправедливо високих фінансових штрафів для європейських компаній, тому Євросоюз заборонив виконувати їх у Європі.
Одночасно ЄС збільшив європейським компаніям час для виходу з російського ринку. Це має відбуватися впорядковано і безпечно для бізнесу.
- 28 жовтня стало відомо, що Фінляндія стала першою країною, яка арештувала російські активи за рішенням Гаазького арбітражу на користь "Нафтогазу".
- 20 листопада Верховна Рада ухвалила президентський закон про позбавлення державних нагород та звань зрадників України. 16 липня Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт як невідкладний.