ЮНЕСКО вперше в історії затвердило застосування механізму "спеціального моніторингу" (ad hoc monitoring) для оцінки пошкоджень будинку Державної промисловості в Харкові, завданих злочинними атаками армії Росії. Про це заявив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов у Facebook.
- Комітет ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей ухвалив рішення про організацію місії «спеціального моніторингу» пошкодженого російським влучанням Держпрому в Харкові. Україна стане першою в світі країною, де застосують цей механізм. Це надзвичайно важливий крок для збереження нашої культурної спадщини, - повідомив Синєгубов.
За його словами, місія моніторингу не лише допоможе належно зафіксувати всі пошкодження цієї унікальної архітектурної пам’ятки, але й стане основою для координації міжнародних зусиль з відновлення Держпрому. Впродовж повномасштабної війни будівля зазнала значних ушкоджень, зокрема у жовтні-листопаді цього року.
- Держпром — архітектурна пам'ятка конструктивізму та перший радянський 13-поверховий хмарочос, зведений у 1925-1928 роках. Розташований на площі Свободи в Харкові.
- У 2018 році його внесли до Державного реєстру пам'яток, а в 2022-му ЮНЕСКО включило будівлю до Міжнародного списку культурних цінностей.
- 28 жовтня 2024 року російська авіація атакувала Держпром, пошкодивши його конструкції. 8 листопада будівля знову зазнала руйнувань під час нової атаки.
- ЮНЕСКО включило до списку посиленого захисту два важливі історичні об’єкти України - київський заповідник "Бабин Яр" та Одеський літературний музей. Рішення було ухвалено під час 19-го засідання Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.
- У грудні Міжурядовий комітет включив до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної спадщини ЮНЕСКО українську "Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції".
- У грудні на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з нематеріальної культурної спадщини українську писанку визнали культурним надбанням людства.