Заводчик рептилій: Якщо хочеться мати дома змію, рекомендую маїсового полоза

Такий "друг сім'ї" не пахне, не шумить і не вимагає уваги до себе.

faunistics.com

Наближається рік Змії за китайським календарем. Не те щоб українці так вже й вірили в ці прикмети, але щось в цьому є – у бажанні трішки відволіктися від щоденних проблем і додати життю яскравих барв зі східним відтінком.

Цікаво, а яка в якості домашнього улюбленця змія? Чи може вона бути такою ж грайливою, як песик чи котик, і які особливості утримання вдома змій? Про це Коротко про розповів експерт з розведення екзотичних тварин Маркіян Лешик.

«Дика змія – це вовк, домашня – чіхуахуа»

Один з плюсів змії вдома – це відсутність шерсті, «ароматних» лотків (чи необхідності вигулювати мінімум двічі на вулиці в будь-яку погоду), проблем з потягом до кохання навесні.

Якщо раптом у вас виникло бажання завести вдома таку екзотичну (і не отруйну!) тваринку, ви добре все обміркували, порадились з чоловіком/дружиною та дітьми (а також з тещею чи свекрухою – щоб не сприйняли, як натяк), то зверніть увагу на поради експерта.

- Я рекомендую заводити маїсових полозів, бо там багато варіантів кольорів шкіри, - говорить Маркіян Лешик. - Вони нескладні в утриманні, навіть простіші за хом’ячків, кроликів, акваріумних рибок. Головне – вони спокійні.

За словами Маркіяна Лешика, перед тим як взяти в дім змію, треба знати, де вона народилася – у дикій природі чи виведена у розпліднику.

- Дикий маїсовий полоз – це «вовк», а виведений – це «чіхуахуа», - порівнює експерт. - Тобто, вид однаковий. Але спосіб виведення і умови, де змії виросли, так сильно на них впливають, що по факту різниця аж настільки велика. Дуже багато залежить від того, як яйця інкубують, як їх підрощують, як потім змій ставлять на корм і як до них відносяться, чи правильно годують і так далі. Від цього і залежить результат.

Дешевше за кота

Звичайно, перші питання у майбутніх власників змій – де утримувати та чим годувати. Виглядає на перший погляд нескладно, але є багато нюансів.

- Є два варіанти: змію можна тримати або в тераріумі, або в контейнері. Тераріум коштуватиме від 5000 грн, термокилимок - 700-800 гривень, і для води треба термометр, він також недорогий. Другий варіант – контейнер за 500 гривень, термокилимок, термометр і ємність для води. Годувати змій треба раз на тиждень замороженим кормом (зазвичай, мишами), який можна придбати у зоомагазинах.

За підрахунками спеціаліста, вартість утримання змії вдома навряд чи перевищить 100-200 грн у місяць. Хіба власник захоче підгодувати тваринку дорогими вітамінами.

Скільки ж коштує сама змія? Маркіян Лешик говорить: все залежить від її морфи. Морфа - це колір змії, точніше, набір генів, від яких залежить колір. І чим рідша комбінація генів, тим дорожчою є змія. Вартість маїсових полозів може починатись від 2500 гривень і доходити до 12 тисяч. Інші види змій значно дорожче.

Світові ветеринари називають змію «ідеальним домашнім улюбленцем для сучасної людини» та рекомендують заводити їх тим людям, якім потрібні тиша та спокій. Змії не шумлять, не пахнуть, не вимагають гратися з ними, не псують меблі. Їх можна гладити (але не проти луски). Також змії можуть впізнавати хазяїна,  а якщо заводчик привчив змію до спілкування з людьми, то тримання змії на руках буде приємним і для власника, і для плазуна.

На відміну від песика чи котика змія не приповзе за першим покликом хазяїна, не буде муркотіти чи стрибати через паличку, але вона здатна зігрівати своїм теплом та буде чудовим «співрозмовником» для власників-інтровертів (а, може, і для екстравертів також -  адже всім нам потрібен той, кому можна виговоритися та хто не буде перебивати чи заважати палкому монологу).

Які ще змії можуть бути домашніми улюбленцями? 

Заводячи змію, пам’ятайте: це жива істота, за якою треба ретельно доглядати і дбати про неї. Добре зважте всі ризики, порадьтеся не лише з родиною чи заводчиком, а й іншими спеціалістами. Адже є багато випадків, коли через недобросовісних господарів плазун тікав або горе-власники взагалі його викидали – бо набрид чи виріс більше, ніж очікували. Добре, якщо їх вчасно знаходили і віддавали у зоопарк, але є й випадки, коли змія замерзала на вулиці чи гинула з якоїсь іншої причини.

Окрім того, не так багато ветеринарів знають, як лікувати екзотичних тварин. Тож або ви не зможете допомогти домашньому улюбленцю, якщо він захворіє, або лікування може вийти дуже дорогим.