Після повалення режиму Башара Асада настає не менш важливий момент – формування нової влади в цій країні. Чи зможе домовитися сирійська опозиція, що складається з багатьох різноманітних груп і течій, не пересварившись – це ще велике питання. І чи не буде так, що Сирія стане черговим осередком протистояння між екстремістами різного штибу. Коротко про - про строкатий склад сирійської опозиції.
Діалог усередині опозиції може розпастися
Голова Національної коаліції сирійських революційних та опозиційних сил Хаді Аль-Бахра заявив про плани сформувати цивільний уряд після повалення режиму президента Башара Асада. Аль-Бахра зазначив, що перехідний уряд не буде включати представників угруповання "Хаят Тахрір аш-Шам" (ХТШ) чи інших екстремістьких організацій, а стане цивільним. "Є домовленість, що орган перехідного уряду не буде складатися з ХТШ або Уряду порятунку. Це буде цивільний орган", – наголосив він під час виступу на форумі у столиці Катару – Досі.
Хаді Аль-Бахра оголосив, що плануються зустрічі на міжнародному рівні для визначення подальшої долі країни. Він сказав, що його люди зустрінуться з представниками арабських та європейських країн, а також з керівництвом Організації Об'єднаних Націй.
Зі свого боку лідер "Хаят Тахрір аш-Шам" Абу Мухаммад аль Джолані заявив, що «ми говоримо про широкий проєкт, ми говоримо про будівництво Сирії», — сказав він, наголосивши, що ХТШ «є лише частиною цього діалогу і він може розпастись будь-якого моменту».
Декілька опозиційних урядів
Ядром останнього опозиційного наступу стало сирійське джихадистсько-салафітське угруповання "Хаят Тахрір аш-Шам", яке й розпочало операцію «Стримування агресії» проти уряду Асада.
ХТШ починалася як частина "Аль-Каїди" в Іраку. Потім, коли "Аль-Каїда" трансформувалася в Ісламську державу, "Хаят Тахрір аш-Шам" теж стали частиною цього формування. Але потім їхні шляхи розійшлися, угруповання пересварилися, а потім "Хаят Тахрір аш-Шам" відколовся від Ісламської держави.
Поступово вони почали розростатися, поглинаючи інші дрібні об'єднання. Станом на сьогодні вийшла коаліція, що складається з 90 угруповань, ядром якої стала "Хаят Тахрір аш-Шам". Це також джихадисти, але які ворогують з Ісламською державаю як конкурентами.
У 2017 році ХТШ створив альтернативний владі Уряд порятунку Сирії на території провінції Ідліб.
Сирійська національна рада (СНР) - інший коаліційний орган сирійської опозиції, створений у 2011 році в ході повстання в Сирії проти уряду Башара аль-Асада. СНР наразі підтримують сирійське крило організації "Брати-мусульмани", Асирійська демократична організація, деякі курдські дисиденти. Представники СНР стверджують, що він становить приблизно 60 відсотків сирійської опозиції. Деякі джерела вказують на зв'язок СНР з колишнім віцепрезидентом Сирії Абдель Халімом Хаддамом, який проживає в Парижі.
Національна коаліція сирійської опозиції та революційних сил (НКСРОС) – ще одна коаліція опозиційних груп, створена під час громадянської війни у Сирії в Досі (Катар) у 2012 році з метою повалення президента країни Башара Асада та управління регіонами, які вже перебувають під контролем повстанців.
Туреччина та США мають свої опозиційні угруповання
Тимчасовий уряд Сирії — ще один альтернативний уряд Сирії, сформований представниками сирійської опозиції на противагу чинному уряду президента Башара Асада. Утворено у 2013 році під час громадянської війни в Сирії і формально діє на підконтрольних повстанцям районах. Штаб-квартира уряду знаходиться у місті Газіантеп (Турція), де з моменту свого утворення воно функціонує як уряд у вигнанні. Отримує пряме фінансування від США. Тимчасовий уряд Сирії був головним цивільним органом влади на більшій частині районів Сирії, які утримує опозиція. Його система адміністративних місцевих рад керує такими службами, як школи та лікарні в цих районах.
Протурецька "Сирійська національна армія" була утворена у 2017 році щонайменше 30 угрупованнями, що діють під прапором Тимчасового уряду Сирії. Вони об'єдналися в єдину озброєну групу. Новостворений корпус має 22 тисячі бійців, більшість з яких оснащені та навчені Турцією.
Революційна армія командос (РАК), також відома як Нова сирійська армія (НСА) або Сирійська вільна армія (СВА), - сирійська опозиційна фракція, яка контролює територію поблизу йордано-сирійського кордону. Вона була навчена армією США. Її мета - вигнати Ісламську державу з південного сходу Сирії.
І ось тепер усім цим гравцям сирійського пасьянсу треба домовитися про поділ влади в країні. Це при тому, що у кожного з них є свої амбіції та цілі.