Міжурядовий комітет включив до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної спадщини ЮНЕСКО українську "Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції". Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
За словами міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького, ця подія свідчить про світове визнання українських цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Як зазначив міністр, неспровокована Україною війна забирає життя українських художників: 133 загинули, серед них і шість братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України.
- Зараз Росія, як колись імперський та сталінський режими, знищує все, що пов'язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Але, незважаючи на всі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура свідчить про незламність, - зазначив Точицький.
Він додав, що цьому успіху передувала копітка та щоденна робота української ініціативної групи, яка розпочалася у серпні 2022 року. У другій половині 2022 року "Кобзарство"/"Кобзарсько-лірницька традиція" була внесена до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. "Демократія через культуру", за підтримки Благодійного фонду "МХП - Громаді" та Національної академії мистецтв України, Україна подала на внесення до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО «Кобзарсько-лірницьку традицію» та програму з її охорони.
- У грудні на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з нематеріальної культурної спадщини, яка проходить у столиці Парагваю Асунсьйоні, українську писанку визнали культурним надбанням людства.
- У липні Міністерство культури та інформаційної політики України додало традицію створення бойківської писанки шпилькою до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.