Як Європа готується до війни: методички з виживання та навчання стрільбі

У багатьох країнах поширюють повідомлення, як вижити у надзвичайних ситуаціях, зокрема у війні з РФ.

Melker Dahlstrand/flen.se

Після атаки Росії на Дніпро балістичною ракетою в сонній і неквапливій Європі новою хвилею, що зараз порівнюється з часами «холодної війни», прокотилися страхи можливого ядерного Апокаліпсису. І якщо країни, що знаходяться на відстані від монстра, такі як Італія, Іспанія і та ж Франція, обмежилися перевіркою сирен, то найближчі до РФ держави підійшли до справи куди ґрунтовніше.

Скандинавські країни, які зберігали десятки років військовий нейтралітет, здули пил зі своїх підручників з військової справи і оновили методички для населення. Загрозу жителям Північної Європи від Росії влада сприймає більш ніж серйозно. Поки переглядаються військові бюджети та армія приводиться у бойову готовність, громадяни Швеції, Фінляндії та інших прикордонних з РФ країн вивчають теорію та практику виживання.

Швеція: готують навіть свійських тварин

Жителі Швеції почали знаходити у своїх поштових скриньках брошури під назвою «У разі кризи чи війни». У них зібрані поради про те, як підготуватися та впоратися з можливою надзвичайною ситуацією: наприклад, як знайти притулок у разі початку війни, як справлятися з відключеннями електроенергії та води через ракетні удари, а також якими продуктами харчування, ліками та іншими припасами слід запастися на випадок НС.

Така брошура для шведів не новинка. Це оновлена ​​версія попереднього видання, яке вийшло 2018 року. Однак влада пояснила, що ризики через екстремальні погодні явища та безпосередню близькість озброєного «Орєшніком» сусіда незмірно зросли за шість минулих років.

Брошура прийшла до 5 млн домогосподарств Швеції. Усім шведам у віці від 16 до 70 років пропонується взяти участь у тотальній обороні країни, освіжити навички оборони та тактичної медицини. Окремим пунктом йде пропозиція негромадянам Швеції також стати на боротьбу із ворогом. Описано, як говорити про війну з дітьми (говорити правду, а не вдавати, що нічого не відбувається). Українці, які живуть у Швеції, розповіли, що навіть є розділ, як підготувати до війни домашнього вихованця (а не викинути його десь на трасі чи ще гірше - залишити прив'язаного біля будинку або в замкненій квартирі).

Фінляндія: стрільба стає все більш популярною

Як повідомляє ВВС, сусідка Швеції – Фінляндія розмістила від імені влади в інтернеті аналогічні поради щодо «підготовки до інцидентів та криз». Докладно розписано, що робити у разі надзвичайної ситуації, під час тривалих вимкнень електроенергії чи води, а також збою у роботі банківських чи інтернет-послуг.

При цьому пояснюється, як влада країни буде реагувати у разі збройного нападу. Особливо наголошується, що Фінляндія «добре підготовлена ​​до самооборони».

Внаслідок цього у країні різко зросла черга з охочих записатися на курси виживання Nasta, причому цей курс розрахований тільки на жінок. Це один із 40 тренінгів, які проводить Жіноча національна асоціація з готовності до надзвичайних ситуацій. Інші курси включають кібербезпеку, психологічну стійкість, навички виживання у дикій природі, ведення снігоходу та інформаційний вплив. Є також і одноденні курси зі стрільби, чия популярність теж різко зросла.

Уряд Фінляндії оголосив про план відкрити понад 300 нових стрільбищ, щоб спонукати людей зайнятися стрільбою як хобі та зміцнити національну оборону. Кількість фіннів, які подають заявки на отримання ліцензій на зброю, теж побільшало.

На курсах з виживання Nasta група жінок від 18 до 70 навчається виживати в кризовій ситуації, у тому числі розводити і гасити вогнища, готувати їжу на відкритому повітрі, надавати першу допомогу, зігріватися та будувати туалет, підтримувати вогонь вночі та закладати течі в наметах та човнах..

Норвегія та Данія: йод в аптечках та готовність до кібератак

У Норвегії також витратилися на друк та розсилку брошур, які закликають норвежців бути готовими та самостійно справлятися з наслідками воєнних дій, екстремальних погодних умов тощо протягом семи днів. Таких брошур розіслано майже 2,2 млн екземплярів.

У виданнях докладно розповідається, які продукти треба зберігати вдома «про всяк випадок», який може тривати щонайменше 72 години - від банок з квасолею до енергетичних батончиків, а також які ліки мають бути в домашній аптечці (акцент робиться на таблетках йоду на випадок ядерного інциденту).

"Таблетки можуть захистити від радіоактивного йоду у разі ядерних аварій і повинні прийматися лише за вказівкою влади", - суворо застерігає інструкція норвезького уряду.

Влада Данії в особі Агентства з надзвичайних ситуацій повідомила, що вже розіслала на електронні пошти дорослих громадян докладну інформацію про воду, їжу та ліки, які їм знадобляться, щоб пережити кризу протягом трьох днів, а також даються поради щодо надання першої допомоги, економії води та зберігання продуктів харчування. У повідомленні йдеться, що «погіршення ситуації з безпекою в Європі» становить серйозну загрозу для Данії, а також йдеться про те, що людям слід бути готовими до кібератак та саботажу.

Країни Балтії: до народного ополчення записуються юнаки до 18 років

У Латвії, Литві та Естонії вже не перший і навіть не третій рік, а як мінімум років сім населення живе у стані готовності до війни – знову ж таки, дається взнаки присутність неврівноваженого сусіда за прикордонними стовпами. Армія в Литві складає менше 20 тис. осіб, але за останні роки приблизно стільки ж литовців записалися до загонів ополчення і проходять навчання зі зброєю військового зразка та рятувальним спорядженням. Близько половини добровольців – віком до 18 років.

В Естонії та Латвії діють Ліга оборони та Молодіжна гвардія відповідно. У них також збільшився приплив членів за останні роки – в основному це молоді люди, байкери, колишні солдати та мисливці. Чоловіки і жінки різного віку навчаються там військовій тактиці.

Німеччина: робить бункери з будинків та гаражів

У червні цього року Німеччина вперше з часів холодної війни опублікувала свої оновлені військові плани, включаючи військову службу і нормування. Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung повідомила, що збройні сили країни розпочали навчати народ діям у разі воєнного конфлікту.

Також влада почала думати про розширення мережі бомбосховищ. Розробляється список усіх доступних будівель та приватних будинків, які могли б забезпечити захист у разі ракетного удару (наприклад, міські адміністрації, станції метро, ​​офісні будівлі). Малюються карти для мобільних пристроїв із зазначенням найближчого до користувача притулку, готуються системи оповіщення про надзвичайні ситуації. Також влада закликає громадян країни обладнати тимчасові притулки у себе в будинках – наприклад, модернізувати підвали та гаражі.

З 2007 року в Німеччині йшов демонтаж бункерів через їхню непотрібність. Тепер цей процес зупинено і розгорнуто у зворотний бік: влада визнала, що у 84-мільйонній ФРН функціонує лише 579 громадських укриттів, розрахованих на 480 тисяч осіб.