Удар міжконтинентальної ракети «Рубіж» по Дніпру – чому Захід взяв паузу

Балістику такого типу та дальності ще не застосовували у локальних війнах.

REUTERS

Удар Росії по Дніпру балістичною ракетою « Рубіж » спричинив нервову реакцію Заходу. Президент України Володимир Зеленський прямо заявив, що його країна зазнала нападу із застосуванням «нової російської ракети», і припустив, що вона має «характеристику» міжконтинентальної балістичної ракети (МБР). А колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний назвав використання Москвою міжконтинентальної балістичної ракети – початком Третьої світової війни.

Втім, союзники України продовжують заспокоювати себе та світ тим, що це була «звичайна балістика».

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак запевняє, що Київ очікує на реакцію західних партнерів, насамперед США та Великобританії, на застосування Росією міжконтинентальної балістичної ракети для завдання удару по місту Дніпро. Про реакцію західних партнерів - у матеріалі Коротко про.

Захід вперто продовжує заплющувати очі на очевидне

Виявилося, що Захід укотре стурбувався, але за фактом – злякався. Видання ABC News, посилаючись на одного з чиновників, повідомило, що на Заході вперто не хочуть визнавати очевидного. Вони сумніваються, що ранковий ракетний удар 21 листопада по Дніпру було здійснено міжконтинентальною балістичною ракетою.

Британські спецслужби "терміново" вивчають повідомлення про те, що Росія запустила міжконтинентальну балістичну ракету.

"Я не хочу випереджати наші спецслужби, які терміново вивчають ці повідомлення, але якщо це правда, то, очевидно, це буде ще одним прикладом серйозної, безрозсудної та ескалаційної поведінки з боку Росії, і це лише зміцнить нашу рішучість", - зазначили в оточенні британського прем'єра Кіра Стармера.

Агентство новин Reuters прогнозує, якщо запуск міжконтинентальної ракети підтвердиться, то це стане свідченням стрімкого зростання напруженості у 33-місячній війні після того, як цього тижня Україна випустила американські та британські ракети за цілями на території Росії, незважаючи на попередження Москви про те, що вона розцінить такі дії як серйозну ескалацію.

Якщо факт застосування ракети «Рубіж» підтвердиться, це буде вперше в історії, коли було запущено МБР. Щоправда, військові експерти припускають, що російська ракета була "заряджена" імітаторами бойових блоків. Зазначають, що її застосування не могло бути не анонсованим, оскільки це необхідно для деактивації систем попередження та запобігання пускам ракет у відповідь. Отже, вчорашні закриття посольств деяких держав могли бути не випадковими...

НАТО та ЄС «безпрецедентно» злякалися

Військовий альянс НАТО не відразу відповів на застосування міжконтинентальної ракети в Україні. Європейське командування США заявило, що не має інформації про застосування МБР, і переадресувало питання Міністерству оборони США.

«Якщо це правда, то це буде абсолютно безпрецедентним та першим реальним військовим застосуванням МБР. Не те щоб це мало велике значення, враховуючи їхню ціну та точність», - повідомили в Інституті ООН з дослідження проблем роззброєння.

Німецький експерт з безпеки Ульріх Кюн написав: «Схоже, сьогодні Росія вперше в історії застосувала міжконтинентальну балістичну ракету у війні проти цивільного об'єкта Дніпро».

Тим часом

Самі росіяни не коментують цього удару. Більше того, речнику міністерства закордонних справ РФ Марії Захаровій заборонили говорити будь-що на цю тему. А спікер Кремля Дмитро Пєсков просто відмовився від коментарів, коли журналісти поставили питання на цю тему,

До речі

Відповідно до нового договору про контроль над ядерними озброєннями СНО-3, укладеним між США та Росією у 2010 році, МБР «Рубіж» визначається як «балістична ракета наземного базування з дальністю польоту понад 5500 км». А це означає, що її застосування перебуває під забороною.

Існує чотири типи балістичних ракет - малої дальності, середньої дальності, проміжної дальності та великої дальності, які також відомі як міжконтинентальні. Ракети малої дальності можуть долати відстань до 1000 км і відомі як "тактичні" балістичні ракети. Ракети середньої дальності можуть долати відстань від 1000 до 3000 км.

Ракета проміжної дальності може долати відстань від 3000 до 5500 км, а ракета великої дальності може долати ще більшу відстань. Це означає, що деякі міжконтинентальні балістичні ракети можуть вражати цілі практично у будь-якій точці Землі. Усі балістичні ракети можуть нести як ядерні, так і звичайні боєголовки.