Дозвіл бити далекобійними ракетами по РФ: чому мовчить Трамп і у що грає Європа

Як дозвіл Байдена на удари далекобійними ракетами по цілях на території Росії вплине на подальший перебіг подій у світовій геополітиці.

public domain/Wikipedia

public domain/Wikipedia

Найобговорюваніша новина неділі-понеділка – це те, що під кінець своєї каденції президент Джо Байден дозволив Україні бити далекобійною зброєю по території Росії. За даними видання The New York Times з посиланням на джерела в американській адміністрації, йдеться про ракети ATACMS далекобійністю 300 км, щодо яких досі діяла заборона застосування на території РФ.

Європа розпочала «гру нервів»

Але зробивши два кроки вперед, американці відразу зробили крок назад. Після того як у Москві пригрозили «нагнітанням напруженості», в адміністрації Байдена заявили, що дозволяють Україні бити американськими далекобійними ракетами виключно по Курській області і задумано як реакція на залучення у війну військовослужбовців Північної Кореї.

NYT пише, що це рішення поділило радників Байдена. Частина з них вважає це помилкою – мовляв, є небезпека, що це "може підштовхнути Путіна до силових дій проти Сполучених Штатів та партнерів".

Проблема в тому, що такі ж «смутні сумніви» мучать і європейських союзників України. Відразу після появи інформації про те, що США дозволили бути по Росії, французьке видання Le Figaro повідомило, що Великобританія та Франція нібито також дозволили Україні завдавати ударів углиб території Росії ракетами SCALP/Storm Shadow. Агентство Reuters із посиланням на джерела писало, що Україна планує здійснити перші дальні атаки найближчими днями.

Після того як стало відомо про те, що США обмежили удари по Росії тільки Курською областю, європейці також пішли назад. Як пише Le Figaro, формулювання «дозволили завдавати ударів» було змінено на «йдуть дискусії з приводу дозволу завдавати ударів».

А глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро вже офіційно підтвердив, що позиція Парижа щодо надання Україні дозволу на удари їхньою зброєю вглиб Росії поки що не змінилася. «Ми відкрито сказали, що це лише варіант, який ми розглянемо, якщо це дозволить завдати удару по цілі, звідки Росія зараз нападає на українську територію. Отже, нічого нового з іншого боку»,  сказав французький міністр закордонних справ напередодні зустрічі міністрів ЄС у Брюсселі.

Міністр освіти Великобританії Бріджіт Філліпсон зазначила, що її країна залишається "непохитною" у своїй підтримці України, але не збирається йти стопами США щодо дозволів на удари по Росії далекобійною зброєю.

- Найімовірніше, Джо Байден ухвалив це рішення під тиском європейських союзників, які давно говорять про необхідність дозволити Україні бути по території Росії. Що ж до заяви офіційних осіб Британії та Франції про те, що таке рішення поки що не прийнято, – то це «гра нервів» у дипломатії, націлена на Росію. Вони ще намагаються напоумити Москву. Мовляв, якщо не станете зговірливішими – дамо Києву далекобійні ракети, - вважає політолог Олег Саакян.

Трампісти обурюються

Але навіть у такому вигляді дозвіл, який Байден дав українським військовим, є серйозною зміною у політиці США. Недарма він викликав істерику у трампістів, які так званим «мирним планом» Трампа хочуть примусити Київ до відвертої капітуляції перед Росією, віддавши їй українські території і відмовившись від вступу до НАТО. У трампістів спантеличилися тим, що таке рішення Байдена може розпочати Третю світову війну.

Син майбутнього президента США Дональда Трампа – Дональд Трамп-молодший назвав ідіотами людей, які дозволили застосовувати далекобійні ракети по Росії. "Військово-промисловий комплекс, здається, хоче бути впевненим, що вони почнуть третю світову війну до того, як у мого батька з'явиться шанс встановити мир і врятувати життя. Треба зафіксувати ці трильйони доларів. До біса життя! Ідіоти!" - сказав він у улюбленому його батьком безапеляційному стилі.

А представник перехідної команди Трампа Стівен Чун припустив, що після приходу до влади Трамп може переглянути рішення чинного президента щодо ударів углиб території Росії. "Підозріваю, що переглядатиметься практично все", - сказав він в інтерв'ю російському агентству ТАРС.

Хазяїн компаній Tesla і SpaceX і нинішній фаворит Дональда Трампа – Ілон Маск зайняв взагалі капітулянтську позицію. Він написав у своїй мережі X, що боїться того, що Москва дасть дзеркальну відповідь на рішення США дозволити Україні використовувати ракети ATACMS для ударів по Росії. "Проблема в тому, що Росія відповість дзеркально", - наголосив Маск.

Затята трампістка і конгресвумен Марджорі Тейлор Грін звинуватила Байдена у спробі розв'язати Третю світову війну. "Залишаючи свою посаду, Джо Байден небезпечно намагається розв'язати Третю світову війну, дозволивши Україні використовувати американські ракети великої дальності по Росії", - повідомила вона.

У той же час, коли майже вся команда Трампа обурюється, сам новообраний голова Білого дому поки що ніяк не прокоментував рішення свого попередника. Чому?

- Тут є один дуже цікавий для України збіг. А саме: дозвіл Байдена бити по території Росії з'явився після його зустрічі з Дональдом Трампом. Тож це, ймовірно, було схвалено і ним. А те, що в оточенні Трампа почалася істерика, то це лише думка «прислуги», яка вислужується перед своїм босом. Трамп – автократ, і всі рішення ухвалює одноосібно. А в нього, як і в Байдена, одна мета у зовнішній політиці - не допустити зростання впливу Росії та переростання російсько-української війни в європейську. Тож ще «не все пропало», - вважає керівник Центру громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок.