Протягом місяця вартість продуктів для приготування бограча на сім’ю з п’яти осіб зросла на 15%. Про це повідомив засновник Карпатського центру полінгових досліджень, депутат Закарпатської обласної ради Федір Шандор.
- Зггідно з «індексом бограча», якщо за жовтень 2024 року на родину з п’яти осіб потрібно було витратити 665 гривень, то у листопаді 2024 року різниця цін склала 100 гривень, загальна вартість продукції за "бограч-index" вже є 765 грн, тобто зміна цін відбулася на 15%, - йдеться у повідомленні.
У листопаді дослідники провели порівняльну оцінку купівельної спроможності мешканців Закарпаття відносно попереднього місяця, використовуючи традиційний "бограч-index". Інтерв'юери обчислювали цей індекс, враховуючи середні ринкові ціни на продукти.
Як змінилися ціни на продукти для бограча у порівнянні з жовтнем:
- м'ясо - 26%
- цибуля - 4%
- перець, спеція - 2%
- паприка, спеція - 7%
- сало - 5%
- сіль - 3%
- паприка свіжа - 16%
- помідори свіжі - 10%
- морква - 3%
- петрушка, корінь - 5%
- петрушка, зелень - 2%
- вода -7%
- борошно - 3%
- картопля - 7%
"Бограч-index" створено Карпатським центром полінгових досліджень і показує вартість популярної закарпатської страви - бограч-гуяш - відповідно до щомісячних змін в економіці. Цей індекс найкраще відображає купівельну спроможність закарпатців, оскільки бограч-гуяш є поширеною стравою в регіоні та містить різноманітні продукти (муку, м’ясо, овочі, воду, спеції), що дозволяє використовувати його як умовний показник продовольчих витрат населення.
- 6 листопада оприлюднили соцопитування Центру Разумкова, яке показало, що приблизно 44% українців під час вибору продуктів харчування насамперед зважають на їхню ціну, приділяючи менше уваги якості.
- 13 вересня експерт Світового банку Оксана Руженкова повідомила, що аграрії скаржаться на низькі врожаї картоплі та прогнозують зростання цін.