Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

Епідемії як такої нема, але поки вчені працюють над новими вакцинами, про своє здоров’я має турбуватись кожен.

dila.ua

8 мільйонів нових випадків інфікування, близько 1,25 мільйона смертей – такі дані по туберкульозу зафіксувала ВООЗ за 2023 рік. І це найбільший показник за всю історію документування поширення небезпечної недуги. Туберкульоз став головною причиною смерті від інфекційних хвороб, обігнавши ковід.

В топову трійку збудників хвороб - проти яких, на думку ВООЗ, необхідно якнайшвидше розробити чи вдосконалити вакцини, – мікробактерія туберкульозу увійшла разом з ВІЛ та патогенною кишковою паличкою.

В Україні епідемія туберкульозу була оголошена у 1995 році (про закінчення, до речі, ніхто так і не сповіщав), в 2011-му ми опинилися на 7-му місці за рівнем захворюваності в Європі. Що відбувається зараз, що треба знати про туберкульоз і його профілактику - дізнавалася журналістка Коротко про.

Чому крива повзе вгору

Якщо у передвоєнні роки рівень інфікування туберкульозом в Україні йшов на спад, то зараз крива повзе угору. У 2022 році кількість хворих зросла на 2,5%, у 2023-му – на 7,3%. Фактичний приріст вперше зареєстрованих випадків за два роки становив майже 10%, у порівнянні з 2021-м.

“В умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, тривалого перебування в підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми ще раз звертаємо увагу, що в цілому наша країна належить до країн з високим рівнем захворюваності серед європейського регіону”, - повідомила на брифінгу в березні цього року представниця Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва.

Втім, не тільки негативні явища можуть впливати на ріст показників, а й позитивні.

- Поліпшена робота з виявлення випадків туберкульозу, - коментує для Коротко про директор Київського фтизіопульмонологічного центру Юлія Загута. - На сьогодні ми фактично виходимо на рівень 2019 року. Спад захворюваності у “ковідний” період можна пояснити тим, що люди перейшли на дистанційну роботу, намагалися зайвий раз не виходити з дому, не відвідувати клініки. Зараз активізували профілактичну роботу центри первинної медико-санітарної допомоги, які скеровують кроки пацієнтів, центри соціального захисту, які їх супроводжують. На виявлення і лікування туберкульозу працює вся медична галузь.

За майже 30 років, відколи в Україні була оголошена епідемія, не було повідомлень про її припинення чи призупинення. У 2023 році, за даними ЦГЗ, кількість уперше зареєстрованих захворювань на активний туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 19 851 випадок, або 48,4 на 100 000 населення. Періодично виникають суперечки: можна говорити про продовження епідемії чи вже ні?

- Епідемія – це масове поширення інфекції впродовж короткого проміжку часу. В цьому класичному розуміння епідемії в Україні немає, - зазначає Юлія Загута. - Є проблема, до якої треба свідомо ставитися.

Життя зі “сплячою” бактерією

Один із поширених міфів про туберкульоз зводиться до того, що це хвороба бідняків, безхатченків, тих, хто веде асоціальний спосіб життя. А якщо я з такими не спілкуюся, нормально харчуюся, дотримуюся санітарії, то така біда мене не торкнеться. На жаль, це хибне уявлення, через що можна пропустити початкову стадію недуги.

- Захворіти на туберкульоз може кожна людина, незалежно від соціального стану та способу життя. Скажу, як є: більшість дорослого населення вже інфіковані мікобактеріями туберкульозу. Але захворіють на нього не більше 5%. Все залежить від імунітету, - пояснює Юлія Загута.

Раніше це називалося тубінфікуванням, зараз вживається поняття “латентна туберкульозна інфекція”. Людина живе зі “сплячими” бактеріями. Якщо вчасно отримає лікування – напевно не захворіє. Якщо не отримає, то шанси 50 на 50. Бактерія може ніколи не прокинутися, але може статися так, що імунітет знизиться через інші проблеми в організмі - злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекцію. І бактерія почне розмножуватися.

- Щоб такого не сталося, існують методи ранньої діагности. Препарати для обстеження на туберкульоз дітей і дорослих з груп ризику закуповуються державним коштом. Кожен центр медико-санітарної допомоги, тобто первинна ланка, формує такі групи із задекларованих пацієнтів. Вони проходять молекулярно-генетичне обстеження. Простіше кажучи, робиться аналіз мокроти, результат відомий вже через дві години. При потребі лікар направить на додаткові аналізи та рентгенообстеження.

Коли звертатися до лікаря

Обстежитись на предмет інфікування можна і за власною ініціативою. Для цього досить звернутися до сіймейного лікаря. Обов'язково звертатися до свого терапевта необхідно при наявності таких симптомів: 

Насторожити мають кілька або навіть один з таких проявів, бо на перших етапах хвороба може не видавати себе кашлем чи задишкою, а тим паче кровохарканням.

У березні 2024-го представниця Центру громадського здоров’я повідомила, що Україною поширюється лікарсько-стійкий туберкульоз.

- Таку форму мають приблизно 20 – 25% серед усіх першовиявлених. "Лікарсько-стійкий" означає, що мікобактерії не чутливі до двох найбільш ефективних лікарських засобів. Однак це аж ніяк не вирок. Є інші, в тому числі новітні препарати, кожному призначається індивідуальна схема лікування.

Безкоштовно і анонімно

Коментуючи підсумки 2023 року, у ВООЗ відмітили, що на фоні зростання кількості нових випадків захворювання смертність від туберкульозу знижується. Україна не виняток.

- Ризик летального наслідку мають пацієнти, у яких дуже занедбаний двосторонній процес і сильне виснаження. Тобто коли по меддопомогу звертаються на пізніх стадіях розвитку хвороби. В інших випадках лікування відбувається досить успішно, - каже Юлія Загута.

Лікар підкреслює, що в Україні лікування від туберкульозу безкоштовне для пацієнтів та анонімне – так само, як лікування ВІЛ/СНІД. Госпіталізація відбувається тільки за складних форм хвороби.

- Здебільшого лікування амбулаторне. Пацієнт отримує у свого сімейного лікаря медикаменти, які видаються в рамках пакету, оплаченого Національною службою здоров’я України, і приймає їх за призначеною схемою під наглядом лікаря-куратора. При цьому людина має право обирати, хто буде її куратором у лікуванні – спеціаліст від комунального пульманологічного закладу або громадської організації, яка отримала право на супровід таких пацієнтів. Спілкування з куратором відбувається через відеобот. Пацієнт розповідає про своє самопочуття і отримує коригування курсу або додаткові рекомендації.

В одному транспорті, на лавочці в парку...

Втім, на практиці не все виглядає так просто. У хворих на туберкульоз є значний ризик розвитку депресії – через те саме уявлення, що це “соромна” і смертельна недуга. Або через інші життєві проблеми, наприклад, через втрату роботи, звичного кола спілкування, брак коштів на поживне харчування. В Центрі громадського здоров’я нагадують, що пакет з лікування туберкульозу передбачає також медико-соціальний супровід. Він включає послуги психолога, медсестри, соціального працівника, за потреби – юриста, оплату мобільного зв’язку та продуктові набори.

Такі послуги можуть надавати неурядові організації, які уклали договір з ЦГЗ. Про проблему, яка заважає успішному лікуванню, слід розповісти лікарю-куратору, той звернеться до соціального працівника, який правильно скерує пацієнта.

Коли в ході медреформи від госпіталізації хворих на туберкульоз почали переходити на амбулаторне лікування, найбільше галасу було через страх опинитися з носіями бактерії в одному транспорті, магазині, на лавочці в парку. Однак час показав, що епідемія не стрибнула.

- На відкритому повітрі заразитися туберкульозом просто неможливо, дуже малі шанси у приміщенні, яке провітрюється. Реальний ризик виникає тоді, коли здорова і хвора людина перебувають в одному невентильованому приміщенні більше 4 – 6 годин. При цьому хворий має активно кашляти, чхати і не проходити курс лікування, - констатує директорка столичного пульмонологічного центру.

Що не так з вакциною

Світове товариство поставило завдання покінчити з туберкульозом до 2030 року. Поки це не вдалося жодній з держав. Навіть у благополучних країнах Європи показники захворюваності поступово зростають. За даними світової протитуберкульозної спільноти, недуга щодня забирає життя понад 3500 чоловік.

Але поки на озброєнні людства є одна-єдина вакцина БЦЖ (бацила Кальметта-Герена), яка була винайдена 100 років тому і яку роблять немовлятам на 3 – 5-й день життя.

- Проблема полягає в тому, що БЦЖ не дає стійкого імунітету. Вона захищає немовлят і дітей молодшого віку від розвитку важких форм і з часом втрачає свою дію. Вчені борються за вакцину, яка дала хоча б 10 років стійкого імунітету, - каже Юлія Загута.

У декларації світового протитуберкульозного товариства, яка була ухвалена в жовтні цього року на 7-му Глобальному форумі з протитуберкульозних вакцин, міститься вимога збільшити фінансування на винахід нових препаратів, які за кількістю і ціною були б доступні кожній людині на Землі.

Про бустерну дозу або вакцинацію дорослих не може бути мови, поки не винайдуть принципово новий вид вакцин. Як ми писали вище, переважна кількість дорослих, а також підлітків вже інфіковані. Така вакцина, як БЦЖ, жива. Якщо ввести її людині, яка вже контактувала з бактерією, можна викликати спалах хвороби.

Міфи про туберкульоз

1. Заразитися можна через спільні з хворим речі, одяг, посуд, їжу, яку приготував хворий.

Туберкульоз передається лише через повітря під час тривалого перебування в закритому погано вентильованому приміщенні. Тому в групі ризику знаходяться ув’язнені, військовослужбовці, медики, шахтарі, металурги.

2. Від туберкульозу рятує вологе прибирання, мило і антисептики.

Санітарний режим необхідний за будь-яких умов, бо він запобігає багатьом хворобам. Але від туберкульозу не захищає. Тільки регулярне провітрювання приміщення.

3. Туберкульозом можна заразитися в громадських місцях, кафе, супермаркеті.

Ризик надзвичайно малий, адже туберкульоз – це інфекція, яка передається повільніше за всі інші. Людина, яка почала лікування від туберкульозу, через три тижні перестає виділяти бактерію.

4. Від туберкульозу неможливо назавжди вилікуватися.

Все залежить від пацієнта. Якщо він нехтує рекомендаціями, забуває приймати ліки або відмовляється від препаратів, які можуть дати побічний ефект, збудник стає стійким до медикаментів, і хвороба повертається. При сумлінному лікуванні вдається подолати навіть важкі форми.

5. Вакцина не має сенсу, бо не захищає від хвороби.

Вакцина від туберкульозу знижує ризик розвитку хвороби і важких її форм. 100-річна практика довела, що ускладнення від вакцини виникають рідше, ніж у 1% випадків.