Військовий експерт Олександр Коваленко: Збиваємо «шахеди» не менше, алей вони «вчаться» ховатися

Частину ворожих безпілотників «саджають» у полях за допомогою РЕБ.

ТГ-канал Нацгвардії України

Останнім часом, згідно зі статистикою Генштабу, знизилася кількість російських дронів, які збиває наша ППО. Так, із 80 ударних безпілотників, які Росія направила в Україну в ніч проти 4 листопада, було збито лише 50.

Чому цей показник знизився (і чи справді знизився), Коротко про розповів український військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.

Частину дронів-камікадзе нейтралізують комплекси РЕБ

- Останнім часом ми бачимо, за статистикою, що кількість збитих дронів набагато менша, ніж раніше. З чим це пов'язано, чому ми стали їх менше збивати?
- Ми не стали їх менше збивати. Просто збільшилися засоби їхньої поразки з нашого боку. Наприклад, у останню атаку 30 дронів у ніч на понеділок (4 листопада. - Ред.) не були збиті, але вони кудись потрапили? Ні! Вони були «локаційно втрачені». Тобто всі вони були нейтралізовані.

- Що це означає де вони «губляться»?

– Це означає, що вони були пригнічені комплексами радіолокаційної боротьби (РЕБ). Тобто якісь БпЛА ми знищуємо за допомогою засобів вогневої поразки, а якісь за допомогою РЕБ. Вони просто падають десь у полі чи лісі. Але й ті, й інші вважаються знищеними, тому що не досягають своїх цілей.

- А як працює РЕБ?

- Комплекс РЕБ знаходиться у певній локації, де атакують безпілотники. Якщо у зону його дії потрапляє дрон, відбувається процес придушення каналів зв'язку цього БпЛА. І він втрачає керування від оператора. Це може бути у форматі зміни координат напрямку польоту. Дрон навіть може повернутися назад до точки відправлення, тобто до Росії. А може просто втратити можливість керування і фактично впасти у невизначеній зоні.

- ЗМІ, зокрема й західні, пишуть, що росіяни постійно вдосконалюють свої безпілотники, після чого вони нібито можуть далі літати і довше перебувають у повітрі.

– Так, це так. Вони їх модернізують, встановлюють нове устаткування. Наприклад, на деяких дронах для стабільності зв'язку встановлюють Starlink. Інші БпЛА отримують більш потужні вражаючі засоби. Були випадки, коли на російських дронах-камікадзе встановлювали відеокамери для того, щоб керувати БпЛА в реальному часі. Не у форматі надання нового польотного завдання у покроковому режимі, а саме у реальному часі.

"Шахеди" можуть перебувати в повітрі до 12 годин

– Останні атаки на Київ показали, що дрони літають дуже низько – на рівні висотних будинків. Це також заважає їх збивати?

- Росіяни експериментують, і тут питання не в тому, що дрони важко збивати. Мобільним вогневим групам, навпаки, легше збивати. Але водночас низька висота польоту не завжди дозволяє радіолокаційним комплексам (РЛС) фіксувати їх на таких висотах. Таким чином вони намагаються оминати наші РЛС.

Крім того, проблема в тому, що на низькій висоті в містах БпЛА можуть ховатися за багатоповерхівками та використовують їх як прикриття. І по них не можуть працювати мобільні вогневі групи, оскільки збільшується ризик, що збитий дрон потрапить у житловий будинок.

- Як працюють безпілотники-камікадзе? Їм спочатку задають завдання і запускають на ціль чи ними можна керувати у польоті та змінювати цілі? Часто в телеграм-каналах пишуть, що дрон намотує кола над містом. Це означає, що ним керують безпосередньо?

- Це можуть бути задані координати цілі, але під час польоту оператор дрона може змінювати польотне завдання.

Але зараз росіяни мають модифікації дронів, якими вони намагаються керувати в реальному часі. Тобто на іншому кінці зв'язку сидить оператор і прямо спрямовує безпілотник до цілі. Такі БпЛА працюють в основному вдень, що пов'язано з якістю зв'язку та картинками відеокамери на дроні.

- Скільки вони можуть перебувати у повітрі? А то цілими ночами кружляють над Україною. На якому паливі вони працюють та скільки його потрібно?

- Тут все залежить від того, на яких швидкостях та висотах працює дрон. Середній показник дальності їхнього польоту – це 1600-2000 кілометрів. І на швидкості 150 кілометрів на годину такий апарат може перебувати у повітрі до 12 години. А працюють вони на рідкому паливі, в їхній конструкції використовується бензиновий двигун. Недарма ж до них приклеїлася сленгова назва "мопед".