У приватній клініці – за державний кошт: які послуги і кому можна отримати

Комерційні медзаклади все активніше включаються в бюджетні програми.

pexels.com

У державний бюджет щороку закладаються кошти на реабілітацію дітей з інвалідністю. Так, згідно з офіційними даними, в першу половину 2024-го було спрямовано 303 мільйони гривень, послуги отримали понад 5600 малюків та неповнолітніх. Це майже вдвічі більше, ніж було в довоєнному 2021 році.

Проблеми дітей з особливими потребами, на жаль, не втрачають своєї актуальності, особливо під час війни. Не всі батьки знають, що пройти реабілітацію бюджетним коштом можна не тільки в державних закладах, де інколи не вистачає місць, а й у приватному медичному секторі. Що для цього потрібно і які ще послуги можна отримати у комерційних клініках безкоштовно - з’ясовувала журналістка Коротко про.

Дітям з інвалідністю

Порядок використання коштів, виділених на реабілітацію дітей з інвалідністю, регулює Постанова Кабінету міністрів № 309, яка була видана 27 березня 2019 року. Напередодні 2020-го в неї були внесені зміни, що забезпечують принцип “гроші ходять за пацієнтом”. Тобто сім’я, де дитина потребує реабілітації, сама обирає, куди їй звертатися за послугами, обов’язок держави – перерахувати за послуги гроші.

- До 2020 року бюджетна програма була розрахована тільки на пацієнтів з дитячим церебральним паралічем. Крім державних закладів, дітей з ДЦП направляли лише в один приватний ребцентр у Трускавці. Після змін у законодавстві обмеження були зняті, до участі в програмі почали долучатися інші приватні центри, які мали ліцензії та відповідну медичну базу, - розповідає Юлія, співробітниця Міжнародного центру реабілітації та нейрофізіології. – Зараз ми активно працюємо за Постановою Кабміну №309.

Гроші виділяються раз на рік. Відповідно до стану дитини, це 16 000 або 25 000 гривень. Наша співбесідниця визнає, що така сума не може покрити весь комплекс реабілітації, бо у кожної дитини свої індивідуальні потреби.

- Але є ще інші державні програми, є благодійні фонди, куди можуть звернутися батьки або які ми можемо залучити до допомоги дитині, - відмічає Юля.

Директор ГО “Зоря надії” (товариство батьків дітей з інвалідністю) Алла Андрущук каже, що скарг на відмову в державних грошах на реабілітацію немає.

- Шкода, не всі сім’ї, які мають дітей з інвалідністю, звертаються по ті гроші. Жителі великих міст без проблем знайдуть центр, де влаштують дитину. А з віддалених від мегаполісів куточків треба їхати – витрачатися на дорогу, на найману квартиру, через це і можуть опускатися руки. Зараз наше товариство будує свій реабілітаційний центр, 11 приміщень передбачаємо віддати під тимчасове житло для пацієнтів та їх батьків.

Алла Андрущук не береться радити, якому закладу надати перевагу – державному чи приватному.

- Все вирішує не форма, а люди, які працюють з дітьми. Єдине, що можу порадити - через друзів, знайомих, соцмережі зібрати рекомендації.

Перелік державних і приватних установ, які здійснюють заходи з реабілітації дітей з інвалідністю, можна знайти за посиланням.

Як діяти:

Після травм і хвороб

Пройти реабілітацію державним коштом також можуть як діти, так і дорослі, які мають таку потребу внаслідок перенесених хвороб чи травм. Проплата здійснюється в рамках Програми медичних гарантій (ПМГ), яка стартувала у квітні 2020 року. Наприкінці 2022-го до неї були внесені пакети 53 та 54: «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах», «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Кожен пацієнт може безоплатно пройти обидва реабілітаційні цикли протягом року, якщо матиме такі показники.

Крім державних, участь у ПМГ беруть і комерційні клініки. За пакетом 53 Національна служба охорони здоров’я підписала з приватниками 16 договорів, за 54-м – 39 договорів (35 клінік плюс 4 медичні ФОП) у різних регіонах України.

Знайти медичні заклади, з якими підписано контракт, можна на сайті НСЗУ через dashbot у розділі “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Якщо з dashbot виникнуть проблеми, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор має підказати найближчий до вашого місця проживання медзаклад із договором.

Як діяти:

Лікування безпліддя і ЕКЗ

З 2024 року у Програмі медичних гарантій суттєво розширений бюджет по лікуванню безпліддя. Якщо раніше безоплатно пройти курс або зробити ЕКЗ (штучне запліднення) можна було тільки в трьох державних клініках, то нині з Національною службою охорони здоров’я співпрацюють вже 15 медзакладів, в тому числі приватних.

- Безоплатні послуги в рамках ПМГ ми почали надавати з кінця лютого, - розповіли Коротко про в медичній мережі “Добробут”. - Відтоді нашими пацієнтками стали більше 40 жінок. Є кілька програм, які повністю покриває держава. Пацієнт приходить на консультацію, і фахівець підбирає пакет, який відповідає його особливостям та потребам.

Державна програма розрахована на лікування як жіночого, так і чоловічого безпліддя. Щодо жінок встановлені вікові обмеження: 19 – 40 років. У клініці кажуть, що жінка може пройти до двох безоплатних циклів лікування за програмою ДРТ (допоміжні репродуктивні технології) на рік. Якщо після першого циклу вагітність не відбулася, НСЗУ фінансує повторний цикл у поточному році.

На один цикл лікування спеціальними методиками виділяється 30 000 гривень, на штучне запліднення – 60 000.

Важливо: щоб отримати послугу, має бути офіційно встановлений діагноз “Жіноче безпліддя” або “Чоловіче безпліддя”.

Як діяти:

До уваги: мережеві приватні медзаклади, які уклали договір з НСЗУ, як правило, мають мультидисциплінарні консиліуми, тому можна звертатися одразу туди.

Сімейний лікар

Згідно з Програмою медичних гарантій, приватні клініки мають право надавати пацієнтам безкоштовно досить широкий спектр медичної допомоги – від первинної до спеціалізованої, включаючи хірургічні операції. У вересні 2021 року Кабінет міністрів відзвітував, що з НСЗУ підписали контракт 271 приватний медзаклад і понад 500 лікарів-ФОП.

Найпопулярніша послуга у приватному секторі – це сімейний лікар. Всі меддокументи, які він виписує - рецепти, лікарняні, довідки, направлення, - є чинними. Однак треба зважити на нюанс: переважна більшість "приватників" працює з НЗСУ лише на первинній ланці.

- У нас безкоштовно тільки укладання декларації та консультації сімейного лікаря. Всі інші послуги оплачуються, - відповіли на наш запит в центрі «Оксфорд Медікал», що має розгалужену мережу клінік.

У "Сінгапур Медікал Центрі" сказали, що, крім послуг сімейного лікаря, раз на рік можна пройти загальне обстеження. У клініці PULSE додатково до терапевта запропонували безоплатне щеплення державними вакцинами та певні знижки на лікарів вторинної ланки.

- Приватним клінікам не вигідно підписуватися на пакети по вторинній ланці, бо тарифи НСЗУ покривають плюс-мінус 60% ринкової вартості медичних послуг. Однак пацієнт нічого не втрачає, якщо підпишеться на послуги первинної ланки. Він отримає направлення від свого сімейного лікаря, наприклад до кардіолога, і піде з ним у державну клініку, де обслуговуватимуть безкоштовно, - пояснює юрист з медправа Микита Баришів.

Як діяти:

Гастроскопія, гемодіаліз, аналізи

Низка приватних клінік все-таки надає послуги на вторинній ланці. Зокрема, у 2021 році в Україні з метою надання допомоги дорослим та дітям в амбулаторних умовах уклали договори 57 приватних закладів, на послуги з раннього виявлення онкозахворювань - 55 закладів, на хірургічні операції – 14, на гемодіаліз – 7. Мережа може розширюватися, адреси спеціалізованих послуг, нагадаємо, треба шукати через дашбот на сайті НЗСУ або за номером 16–77.

Це працює. Наприклад, ми пересвідчилися, що в Києві зробити безкоштовно гастроскопію можна у приватній клініці “Гармонія краси”, а у нефроцентрі Diavita Institute пройти гемодіаліз.

До Програми медичних гарантій підключилися і приватні лабораторї. У столиці це «Сінево», «Ескулаб», CSD і «Смартлаб». Як пише “Вечірній Київ”, за державні кошти можна пройти загально-клінічні та біохімічні лабораторні дослідження, молекулярно-генетичні дослідження, зокрема, для діагностики вірусного гепатиту, імунологічні та гормональні дослідження. Записатися на аналізи можна через сайти лабораторій, отже, не доведеться стояти в черзі.

Як діяти:

До відома: приватні медзаклади мають право відмовити пацієнту в послузі. Тому перед візитом варто телефонувати і пересвідчитися, що все буде за вашим планом.