Працівники Державного бюро розслідувань (ДБР) проводять роботу щодо повернення в армію військових, які пішли у СЗЧ (самовільне залишення частини). Як повідомили у ДБР, протягом жовтня ухвалено сотні рішень щодо повернення на службу бійців, які вперше самовільно залишили свої частини.
За даними відомства, поверненню сприяють нещодавні зміни до Кримінального кодексу України, які дозволяють судам ухвалювати відповідні рішення.
- Лише у жовтні за матеріалами ДБР суди у Львівській, Івано-Франківській, Волинській, Закарпатській та Тернопільській областях винесли близько сотні рішень не ув’язнювати військових, а дозволити їм повернутися на службу, - повідомили у ДБР.
Як приклад вони навели рішення Франківського районного суду Львова, який ухвалив відповідне рішення щодо військовослужбовця, який у березні 2024 року самовільно залишив розташування військової частини у Донецькій області. Слідчі встановили місцеперебування військового та затримали його.
Чоловіку було повідомлено про підозру у самовільному залишенні військової частини в умовах воєнного стану (ч. 5 ст. 407 КК України). Затриманий пояснив, що довго перебував на передовій і просто не витримав навантаження, однак шкодує про скоєне.
Суд врахував стан військовослужбовця та те, що СЗЧ було здійснено вперше, і постановив звільнити його від кримінальної відповідальності.
В Україні самовільне залишення військової частини або місця служби, без поважних причин, вчинене у бойових обставинах, карається позбавленням волі до 10 років. Але ті, хто вперше потрапив у таку ситуацію, мають шанс повернутися до лав ЗСУ.
- 30 жовтня нардеп Ганна Скороход заявила, що в Україні в СЗЧ знаходиться приблизно 100 тис. осіб.
- 29 жовтня голова Верховного суду Станіслав Кравченко відзначив серйозність тенденції збільшення зареєстрованих фактів СЗЧ, дезертирства та невиконання наказів.