Ядерні навчання Росії: навіщо Кремль вивів на бойові позиції свою ядерну «тріаду»

НАТО днями також провело навчання, пов'язані з ядерною зброєю.

wikipedia.org

У світі знову наростає ядерне протистояння. Росія продовжує лякати світ своєю ядерною зброєю. Днями там було проведено навчання щодо віддзеркалення «масованого» ядерного нападу. До тренування залучалися наземна, морська та авіаційна складові сил стратегічного стримування. Було виконано пуски балістичних ракет.

Росія знову грає ядерними "м'язами"

З початку війни Путін надіслав ряд різких сигналів Заходу, у тому числі змінивши позицію Росії щодо основних ядерних договорів та оголосивши про розміщення тактичних ядерних ракет у сусідній Білорусі. Минулого місяця кремлівський лідер схвалив зміни в офіційній ядерній доктрині, розширивши список сценаріїв, за яких Москва розгляне можливість використання ядерної зброї.

Навчання пройшли через кілька тижнів після російських сигналів Заходу про те, що Москва відреагує, якщо Сполучені Штати та їхні союзники дозволять Києву запустити ракети більшої дальності вглиб Росії.

У навчаннях було задіяно всю ядерну «тріаду» Росії, що складається з ракет наземного, морського і повітряного базування. Як повідомили в Міноборони РФ, з державного випробувального космодрому "Плесецьк" в Архангельській області на полігон "Кура" на Камчатці виконано пуск міжконтинентальної балістичної ракети "Ярс". З акваторії Баренцева моря з атомного ракетного підводного крейсера стратегічного призначення "Новомосковськ" та Охотського моря з атомного підводного крейсера "Князь Олег" виконані пуски балістичних ракет "Синева" та "Булава". До тренування залучалися літаки дальньої авіації Ту-95МС, які виконували пуски крилатих ракет повітряного базування.

НАТО теж не дрімає

В Альянсі дали зрозуміти, що їх не налякають російські погрози. Північноатлантичний блок з 14 по 24 жовтня проводив щорічні маневри захисту країн - учасниць Альянсу, в ході яких відпрацьовувалося застосування ядерної зброї. За інформацією зі штаб-квартири НАТО в Брюсселі, у навчаннях Steadfast Noon ("Стійкий полудень") брали участь близько 2 тисяч військовослужбовців, дислокованих на восьми європейських авіабазах.

У ході повітряних маневрів було задіяно понад 60 літаків, серед яких - сучасні винищувачі, здатні нести американські ядерні бомби, розміщені в Європі, дальні бомбардувальники, а також літаки спостереження та дозаправлення.

Цього року маневри пройшли на авіабазах у Бельгії та Нідерландах, а також над акваторією Північного моря – у повітряному просторі Великобританії та Данії. У військових навчаннях брали участь літаки з 13 країн НАТО, включаючи Німеччину.

Навчання були покликані надіслати Москві чіткий сигнал, що Північноатлантичний альянс готовий захищатися, у тому числі за допомогою ядерної зброї, "якщо станеться найгірше", зазначали в НАТО.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Російські навчання розраховані на психологічний ефект – це подразник суспільства на Заході та в нас. Загалом ці навчання нічого не змінюють у бойовому алгоритмі застосування і експлуатації ядерної зброї. Це планові навчання як у Росії, так і на Заході, які мають перевірити транспортування та застосування командної структури сил ядерного стримування. І ці навчання повинні застосовуватися у дзеркальний спосіб (НАТО та Росією) для дотримання балансу. Всі чудово розуміють загрозу від застосування ядерної зброї в реальності, і тому її застосування є малоймовірним.