Сейсмолог Олександр Кендзера: В Україні може статися потужний землетрус

Територія нашої країни розташована на краю дуже потужного сейсмоактивного поясу, тому землетруси тут можливі.

cxid.info \ nas.gov.ua

Інформація про землетруси все частіше з'являється в українських новинах. 23 жовтня "струснуло" Чернівецьку область. Не сильно, поштовхи були лише до 3 балів за шкалою Ріхтера (максимально 10 балів), але тим не менш.

Відносно недавно більш сильні поштовхи також відчули жителі Одещини, Миколаївщини, Вінниччини, Черкащини, Кіровоградщини та Дніпропетровщини. Насправді, це було лише відлуння землетрусу, який відбувся в Румунії.

Проте на тлі підземних коливань, що почастішали по всьому світу, вчені заявляють про можливість більш потужних і навіть руйнівних землетрусів (до 7 балів) і на території України. Кореспондент Коротко про розпитав про ризики директора Інституту геофізики НАН України Олександра Кендзеру.

Поштовхи в Україні - відлуння землетрусів у наших сусідів

- Олександре Володимировичу, на вашу думку, про що свідчать нещодавні землетруси, які жителі південно-західних регіонів України могли відчути?

- Ці поштовхи не були землетрусами на території України, а лише відлунням тих землетрусів, центр яких спостерігався у Румунії. Один із останніх землетрусів 16 вересня був у зоні Вранча (сейсмоактивна зона на кордоні Південних (Румунія) та Східних (Українських) Карпат. - Ред.). І це був один із найсильніших землетрусів за останні два роки. Проте для південно-західних областей України це було лише відлуння, і ніякої шкоди воно не могло нанести. Магнітуда цього землетрусу була 5,2. А рік тому було 4,8. Але жоден з них не був небезпечним для України.

- Скажіть, будь ласка, чи є ризики для нас найближчими роками зіштовхнутись з землетрусами аналогічної потужності?

- Насправді територія України розташована на краю дуже потужного сейсмоактивного поясу нашої планети, який починається на Азорських островах і тягнеться через Середземне море, захоплює зону Вранча, йде на Крим, далі на Іран і ще далі. Але поряд утворився і продовжує діяти процес на межі Африки, Євразії, Індостанської плит… Це крупні плити, з яких складається земна кора нашої планети, і вони весь час перебувають у взаємному зіткненні, взаємному пересуванні. Очевидно, що потужність таких землетрусів може бути значно вищою, ніж ті, свідками яких ми були недавно.

Те, що землетруси можуть бути на території України, показано на картах загального сейсмічного руйнування територій*, на яких видно такі зони. Наприклад, Одеська область на південному заході нашої країни.

*Карти загального технічного руйнування показують, що на території України можуть відбутися значно сильніші землетруси - вони можуть досягати 7 балів, а на ослабленому ґрунті - 8 балів за 12 бальною шкалою Меркаллі.

Як Україні убезпечитися від руйнівних землетрусів

- Які виклики, з погляду сейсмології, зараз стоять перед Україною?

- Територія України лежить у такому місці на карті, що небезпека все ж існує. Вона полягає у тому, що не можна передбачити вчасно виникнення землетрусів, але можна передбачити максимальну потужність землетрусу в тому чи іншому районі, зокрема й в Україні. Відповідно, якщо відомі ці величини, завдання місцевої влади і населення полягає у в тому, щоб будувати такі будівлі, які б не руйнувались за таких навантажень.

- Тобто закладати при будівництві відповідні нормативи?

- Так-так. Важливо, щоб ті, хто будує і експлуатує будинки, враховували, які небезпеки існують у їхньому регіоні. А це видно з карт загального фізичного руйнування на території України. І, очевидно, в самих будівельних нормах має бути прописано, як захищатись від таких землетрусів. Однак потрібно й об’єктивно оцінювати ризики, і не будувати аж занадто важких конструкцій, щоб не перетворювати житлові будинки у справжні ДОТи. Будинки мають бути сейсмостійкі, але не занадто перевантажені сталлю і бетоном, бо населення жити у таких фортецях не захоче.

Небезпека для сусідів

- Якою є ситуація у сусідніх країнах – Румунії, Молдові, Туреччині? У них, мабуть, значно небезпечніше?

- Так. Небезпеки більше. І причиною цього є те, що ці країни* знаходяться щільніше по відношенню до Середземноморського і Балтійського поясів нашої планети ( одні з найбільш рухомих областей земної кори. - Ред.). Тут сильніші землетруси, а максимальні підземні поштовхи можуть бути в рази сильнішими, ніж на території України чи сусідньої Польщі. На території нашої країни, як правило, відбуваються землетруси, що вважаються залишковими, якщо взяти до уваги виділення енергії.

А що з активністю вулканів?

- До речі, кажуть, що в цьому році й вулкани стали більш активні.

- Згідно з даними, що контролюють геофізичні поля, нічого незвичайного зараз не відбувається. Це просто вигадки тих, хто хотів подати інформацію під вигідним для себе, неправдивим кутом.

- Свого часу ви розповідали нам про те, що землетруси не можна прогнозувати. А виверження вулканів - це також непередбачуваний процес?

- Виверження вулканів – це такі події, передбачати які можна. Для виверження вулкану необхідно накопичення магми, а якщо це відбудеться, вчені зможуть відслідкувати її масу і зробити прогноз щодо того, чи може відбутися виверження.

Цікаво

Чи є вулкани на території України?

На території нашої країни є єдиний активний вулкан, який знаходиться у селі Старуня Івано-Франківської області. У 1977 році вулкан Чудо-Старуня проявив себе, і цьому передував землетрус у зоні Вранча. Унаслідок на конусоподібному пагорбі діаметром не більше 50 метрів з'явилися перші кратери, з яких витікала рідина з грязі й газу.

На думку вчених, Чудо-Старуня має дивовижні властивості і є унікальним місцем для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин і прогнозування землетрусів. Окрім того, вулкан у майбутньому можна перетворити на кілька озер, які б могли стати оздоровчими і лікувальними.