Нобелівську премію з економіки вручили за дослідження, чому одні країни багаті, а інші бідні

Нобелівську премію з економіки вручили за дослідження про формування інституцій та як вони впливають на добробут.

x.com/NobelPrize

Нобелівську премію з економіки вручили за дослідження про формування суспільно-політичних інституцій та як вони впливають на добробут різних країн. Воно допомогло зрозуміти, чому одні країни багаті, а інші бідні. Нагороду отримали автори книги-бестселера "Чому нації занепадають" економісти Дерон Асемоглу (Туреччина, США) та Джеймс Робінсон (США), а також Саймон Джонсон (Британія). Про це повідомив Нобелівський комітет.

- Цьогорічні лауреати продемонстрували важливість суспільних інституцій для процвітання країни. Суспільства з поганим верховенством права та інститутами, які експлуатують населення, не генерують зростання чи зміни на краще. Дослідження лауреатів допомагають нам зрозуміти чому, - поясняється на сайті комітету.

Дослідження говорить, що одним із пояснень відмінностей у добробуті країн є суспільні інституції, запроваджені за часів колонізації. Коли європейці колонізували країни по усьому світу, інституції в цих суспільствах змінилися. У деяких місцях колонізатори хотіли лише експлуатувати корінне населення та видобувати ресурси. В інших же вони сформували інклюзивні політичні та економічні системи для довгострокової вигоди європейських мігрантів. Це у майбутньому призвело до процвітання. Так економісти пояснюють, чому колишні колонії, які колись були багатими, тепер бідні, і навпаки.