Біля Львова археологи знайшли музичний інструмент, якому понад 5 тисяч років

Науковці досліджують енеолітичне поселення, яке є одним із основних для вивчення культури лійчастого посуду на теренах України та Польщі.

facebook.com/architecturelvivregion

Львівські археологи знайшли біля Винників цінні знахідки епохи неоліту - IV тис. до н.е. Виявилося, що у цій місцевості жили люди приблизно 5 500 років тому. Про це повідомляє департамент архітектури та містобудування Львівської ОВА.

Науковці досліджували найдавніше укріплене поселення епохи неоліту, яке знаходиться на горі Лисівка неподалік міста Винники. Люди, які мешкали на цьому місті 5 500 років тому, були представниками культури лійчастого посуду.

Щоб вивчити це давнє поселення, вчені заклали два розкопи загальною площею 140 квадратних метри. Окрім звичайних господарських ям виявили так звану “глинянку” - місце, з якого вибирали глину для виробничих потреб: виготовлення посуду, обмазування стін будинків тощо. За словами керівника експедиції, старшого наукового співробітника відділу археології Інституту українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України Андрія Гавінського, віднайдений об’єкт є незвичним:

- Це великий котлован з нерівними в плані контурами та дном, глибиною 40–50 см. Подібні кар’єри на поселеннях культури лійчастого посуду практично не трапляються, вважається, що такі виробничі осередки закладалися поза межами селищ. Проте наші дослідження показали, що в окремих обставинах може бути по-іншому, - каже Андрій Гавінський.

Величезний котлован глинища був переповнений артефактами - давні поселенці зробили з нього сміттєзвалище після того, як вичерпали основний ресурс. Тут виявили кілька тисяч фрагментів битого посуду, вироби з кременю і каменю, рештки кісток тварин. Серед найцінніших знахідок -  мініатюрна фігурка бичка і тарахкальце яйцеподібної форми.

- Такі вироби трактують як дитячі забавки, предмети для обрядових дій, для відлякування злих духів. Але також це й музичний інструмент зі своїм звуком та тональністю. В енеолітичних культурах Європи таких виробів є вкрай мало, а на теренах України, в культурі лійчастого посуду, вони виявлені вперше, - зазначив Гавінський.

Наразі енеолітичне поселення у Винниках є одним із основних для вивчення культури лійчастого посуду на теренах України та Польщі.