Нобелівську премію з фізики 2024 року присудили американському та канадському вченим за внесок у розвиток машинного навчання. Про це повідомили на сайті премії.
Нобелівську премію отримали 91-річний Джон Гопфілд (професор Принстонського університету, США) та 76-річний Джеффрі Гінтон (Університет Торонто, Канада) «за основні відкриття та винаходи, які дозволяють здійснювати машинне навчання з використанням штучних нейронних мереж».
- Цьогорічні лауреати використовували інструменти з фізики для створення методів, які допомогли закласти основу для сьогоднішнього потужного машинного навчання. Джон Гопфілд створив структуру, яка може зберігати та відновлювати інформацію. Джеффрі Гінтон винайшов метод, який може незалежно виявляти властивості даних і який став важливим для великих штучних нейронних мереж, що використовуються нині, — сказано в пресрелізі.
Сума премії 11 мільйонів шведських крон буде розділена порівну між двома лауреатами.
Джеффрі Гінтон — співвинахідник машини Больцмана — виду нейронної мережі, винайденої в 1985 році. Вона може навчитися розпізнавати характерні елементи заданого типу даних. Машину Больцмана можна використовувати для класифікації зображень або створення нових прикладів типу шаблону, на якому вона була навчена. Джон Гопфілд відомий як винахідник нейронної мережі Гопфілда — асоціативної нейронної мережі, винайденої у 1982 році. Мережа Гопфілда може зберігати шаблони й має метод їхнього відтворення.
- Хоча комп'ютери не можуть думати, машини тепер можуть імітувати такі функції, як пам'ять та навчання. Лауреати з цьогорічної фізики допомогли зробити це можливим. Використовуючи фундаментальні концепції та методи фізики, вони розробили технології, які використовують структури в мережах для обробки інформації. Багато людей пережили, як комп'ютери можуть перекладати між мовами, інтерпретувати зображення і навіть вести розумні розмови. Що, можливо, менш відомо, так це те, що цей тип технологій вже давно важливий для досліджень, включаючи сортування та аналіз величезних обсягів даних. Розвиток машинного навчання вибухнув останні п'ятнадцять-двадцять років і використовує структуру, звану штучною нейронною мережею. Наразі, коли ми говоримо про штучний інтелект, ми часто маємо на увазі саме цей тип технологій, – розповіли у нобелівському комітеті.
- 7 жовтня Нобелівську премію з медицини 2024 року присудили двом американським ученим за відкриття мікроРНК.
- 3 жовтня 2023 року Нобелівську премію з фізики присудили трьом вченим за аттосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у матерії.