Українські полярники встановили перший в Антарктиці аналізатор якості повітря AirVisual Pro відомої міжнародної мережі IQAir. На сайті цього сервісу можна перевірити показники чистоти повітря з більшості країн світу, зокрема України. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
Тепер в цій мережі є дані з антарктичної станції "Академік Вернадський". Система дозволяє відстежувати низку параметрів і всередині будівлі станції, і надворі. Головним показником якості повітря є атмосферний аерозоль, а саме частинки PM2.5 (PM – Particulate Matter). Це дрібні тверді аерозольні частинки, які зависають в повітрі й мають розмір менш як 2,5 мікрометра у діаметрі. Вони можуть бути як природного походження, так і утворюватись у результаті діяльності людини. Саме ці частинки є найшкідливішими для здоров'я, оскільки проникають у дихальні шляхи і можуть навіть потрапляти у мозок.
- Завдяки системі IQAir ми матимемо постійний ряд даних про якість повітря та вміст атмосферних аерозолів різного розміру біля "Вернадського". Це дозволить відстежувати, чи дійсно Антарктика залишається чистим регіоном, чи навіть сюди вже проникають атмосферні забруднювачі і як загалом змінюється якість повітря, - пояснюють полярники.
Інформація в реальному часі відображається на сайті мережі, тож доступ до неї має кожен охочий. Також полярники тепер краще знають, коли треба провітрити приміщення станції.
- Наприкінці червня українські вчені на антарктичній станції ім. академіка Вернадського модернізували геомагнітну обсерваторію. Тепер вона працює на найвищому світовому рівні й готує односекундні дані в новому форматі. Їх використовують для прогнозів геомагнітних бур.
- 26 вересня українські полярники на станції імені академіка Вернадського обрали ім'я для первістка Ведделла - це перше тюленя, яке з'явилося на світ цього року біля станції. Його назвали на честь українського морського дрона - SeaBaby, що у перекладі означає “морський малюк”.