Місто Прага (Чехія), нагородження переможців чемпіонату Європи зі швидких шахів серед юнаків до 8 років. На найвищій сходинці п’єдесталу – 7-річний дніпрянин Мирон Нетребка. Хлопчик зіграв з дев’ятьма суперниками і посів 1-е місце в швидких шахах (рапід). Про найдовшу партію у його житті, про те, з суперниками якого віку грати легше, а також ким з гросмейстерів захоплюється - читайте у матеріалі Коротко про.
П’ять годин поспіль за шахівницею
З 8-ї і до 14-ї години – школа, а опісля і до 18-ї – шахи. Це щоденний графік юного чемпіона Європи зі швидких шахів Мирона Нетребка.
- Так ми живемо у будні, а в суботу в Мирона зазвичай турніри, у неділю дитина вже відпочиває, - розповідає Коротко про Катерина, мама Мирона.
Графік серйозний навіть для дорослого. І що цікаво: при такій кількості шахів у житті Мирон завжди охоче грає нові партії.
- Я просто люблю шахи, - скромно пояснює хлопчик.
Віримо! Та й як інакше, адже лише уявіть: минулого року Мирон Нетребка провів 5 годин поспіль за шахівницею - саме стільки тривала партія з суперником на чемпіонаті України з шахів. Для непосидючої дитини (Миронові тоді було 6 років) це величезне досягнення. До речі, у цій партії Мирон таки переміг.
- І за ці 5 годин син навіть не піднімався з-за столу, - пригадує мама Катерина. – Не пив воду, не їв, був максимально сконцентрований на грі. Ті 5 годин – це була поки найдовша в його житті партія. Звісно, вони бувають різними за часом: деякі і 3 хвилини, інші 10-15 хвилин.
Різним буває і вік суперників. На перший погляд, гра зі старшими супротивниками складніша й більш напружена, адже у них є перевага – досвід. Та у Мирона є певний «імунітет» щодо старших чи молодших за нього суперників.
- Мирон не дивиться на вік того, хто сидить по іншу сторону шахівниці, - пояснює Катерина.
- Я граю не з суперником, а з фігурами, - додає сам Мирон.
І тренер, і друг
Узагалі шахи в житті Мирона Нетребка рано чи пізно мали з’явитися. У родині є свої шахісти, щоправда, любителі: дядько та дідусь Мирона. Одного разу чотирирічний хлопчик побачив коробку з шахами. Зацікавився дивними фігурками, клітинками на дошці. Рідні пояснили дитині основні правила гри, навчили, як ходить кінь, а як - пішак. Думали, побавиться кілька днів та й закине шахи.
Але минали тижні, місяці, Мирон все більше цікавився грою, комбінаціями. Тоді батьки вирішили віддати хлопчика до шахової школи відомого тренера, міжнародного гросмейстера Геннадія Гутмана.
З вибором тренера батьки Мирона довго не вагалися. У Дніпрі Геннадія Михайловича знають не лише як талановитого шахіста і тренера, а й як позитивну і щиру людину.
- Для Мирона його тренер – це друг, наставник, людина, якою він захоплюється, - каже Катерина Нетребка. – Дитина буквально ловить кожне слово Геннадія Михайловича, дослухається до його порад.
Ще один шахіст, яким захоплюється Мирон, – це норвежець Магнус Карлсен, чемпіон світу з шахів. Беззмінно посідає перше місце як найкращий шахіст у рейтингу ФІДЕ з 1 липня 2011 року. Маленький українець слідкує за досягненнями титулованого норвежця. І мріє колись зустрітися з Карлсеном за шахівницею.
Та й українська школа шахів має ким пишатися: Василь Іванчук, Руслан Пономарьов, сестри Музичук. Ці прізвища знають навіть ті люди, які плутають шахових слона і ферзя. Хто зна, можливо через кілька років таким же відомим стане й ім’я Мирона Нетребка.
- Звісно, кожен шахіст мріє стати чемпіоном світу, - усміхається Катерина Нетребка. – Це велика мрія і нашого Мирона. А у найближчих перспективах - захистити норму кандидата. Зараз Мирон має 1-й дорослий розряд з шахів. До речі, отримав його в 6 років.
На турніри їздить з мамою
Перемоги не буває без програшів. Є вони і в юного шахіста. Отримуючи шах і мат, Мирон засмучується, інколи аж до сліз. Пояснює: прикро не так за програш, як за те, що допустив якусь помилку через власну неуважність чи поспішність.
- Підтримую сина, на всіх турнірах я з ним, - каже мама Мирона. – Хвилююся, нервую, але стараюся тримати себе у руках. Розумію, що дитина має бачити спокійну і впевнену в його перемозі маму. Коли їдемо в інше місто чи країну, навіть не думаємо про якісь прогулянки, вільний час. Я завжди кажу: ми їдемо туди грати. І перемагати.
Та не шахами єдиними. Перш за все, Мирон – маленький хлопчик, який любить і мультфільми, і якісь смішні відео з інтернету, і машинки. А ще, як всі діти, може час від часу побешкетувати. Наприклад, на повній швидкості поганяти на картах. Хлопчик каже, що йому подобаються саме швидкі перегони на машинках. Тому при кожній можливості батьки відвозять Мирона в один з парків Дніпра на картинг.
А ось друге захоплення юного шахіста абсолютно протилежне перегонам на машинках. Це риболовля. Мирон - затятий рибалка. Любить посидіти з вудкою на березі озерця. Щоправда, останнім часом на це захоплення залишається все менше часу. Все-таки зараз у житті Мирона на першому місці шахи.