В Умані триває підготовка до іудейського Нового року – Рош га-Шана, який відзначатиметься з вечора 2 жовтня до 4 жовтня. До міста вже приїхало близько 14 тисяч хасидів з різних країн, всього ж очікується прибуття до 50 тисяч паломників.
Біля могили цадика СБУ провела навчання
Влада міста заявила, що вжито посилених заходів безпеки. Крім поліцейських патрулів та правоохоронців, які прибули з Ізраїлю, щоб допомогти українським колегам у забезпеченні безпеки, в Умані також з'явилася кінна поліція Управління патрульної поліції Києва. Вершники чергують у місцях компактного проживання і паломництва хасидів та у зелених зонах, де заборонено рух автотранспорту.
Також стало відомо, що хасиди самостійно встановили додаткові гучномовці та сигнали тривоги, які допоможуть швидко повідомляти прочан про можливу небезпеку. Комендантська година в Умані залишиться незмінною - з 00:00 до 04:00.
Особлива увага приділяється знаходженню хасидів біля могили рабина Нахмана на цвинтарі жертв єврейських погромів в Умані. Хасиди впевнені, що читання певного уривку з Книги псалмів біля його могили, особливо у дні Рош га-Шана, має особливу силу. Біля могили цадика днями було проведено навчання різних служб – від СБУ та поліції до пожежників та медиків – щодо реагування на надзвичайні ситуації, що імітують ракетну атаку з боку Росії. На місці посиленого паломництва ізраїльтяни з організації United Hatzalah відкрили новий комплекс невідкладної допомоги.
У районі розміщення основної частини паломників заборонено продаж алкогольних напоїв, феєрверків та піротехніки. В інших районах міста, як розповіли місцеві жителі у соцмережах, алкоголь продається лише до 12:00. Хтось незадоволений цим фактом, хтось ставиться з розумінням – все ж таки з'являється непогана можливість заробити за тиждень як за місяць чи навіть більше.
В Умані заробляють усі, хто може
– Вже 35 років до Умані приїжджають паломники. Місцеві жителі до цього ставляться по-різному: хтось із позитивом, хтось із негативом. Ті, хто можуть у цьому регіоні в ці дні заробити грошей – здати квартиру, бути таксистом, продавати якісь необхідні паломникам речі чи надавати якісь послуги – ці люди задоволені. Нікому додатковий заробіток не завадить. Тим більше, що хасиди роблять покупки не лише в районі біля могили цадика: вони ходять на міський ринок, у магазини, купують побутові речі, продукти – все це вважається кошерним. Практично всі купують стартові пакети телефонних операторів… Це додатковий заробіток для всієї Умані, - зазначив Коротко про директор Міжнародного фонду імені Рабина Нахмана з Бреслава Натан Бен Нун.
Також уманці з подивом виявили, що на багатьох вулицях ночами продовжує працювати вуличне освітлення – це пов'язують із наявністю великої кількості паломників. Подібні заходи влади не знаходять підтримки у містян, які вимагають затемнювати місто вночі і не робити з нього ціль для російських ракет, та й взагалі – треба економити електрику, як закликають енергокомпанії.