Чотири дні опадів у Центральній Європі стали найсильнішими за останні два десятиліття, а зміни клімату зроблять такі зливи щонайменше вдвічі ймовірнішими та на 7% сильнішими. Про це заявила міжнародна група вчених World Weather Attribution, повідомляє Reuters.
- Ці повені знову наголошують на руйнівних результатах потепління, викликаного викопним паливом. Поки нафта, газ та вугілля не будуть замінені відновлюваною енергією, такі шторми, як "Борис", викликатимуть ще сильніші зливи, призводячи до повеней та паралізуючи економіку, - заявила співавтор дослідження Джойс Кімутай.
У звіті наголошується, що незвичайне поєднання холодного повітря над Альпами та тепла над Середземним та Чорним морями спричинило шторми, проте зміна клімату посилила їхню інтенсивність та ймовірність. Вчені відзначають, що в сьогоднішньому кліматі з потеплінням на 1,3 ° C від доіндустріального рівня такі шторми можуть відбуватися раз на 100-300 років. Фахівці впевнені, що коли потепління досягне 2°C, кількість опадів при таких штормах збільшиться мінімум на 5%, а їхня частота зросте приблизно на 50%.
- 14 вересня повені у Центральній частині Європи досягли критичного рівня. Жителів постраждалих районів евакуювали у безпечніші місця. Серед людей вже є перші жертви повеней.
- 20 вересня мер Будапешта Гергей Карачонь заявила, що столиці Угорщини загрожує масштабна повінь через ситуацію на Дунаї і для міста починається найскладніший період.