«Моя дитина цього не скоїть». Зазвичай так думають батьки, читаючи новини про підпали підлітками військових автівок. Експерти кажуть, що цих дітей віком від 12 до 18 років успішно завербували російські спецслужби. І ще одна погана новина: потрапити на гачок росіян може практично кожен підліток. Про те, чому діти свідомо йдуть на злочин і як вберегти свою дитину від фатальної помилки - читайте у матеріалі Коротко про.
Дрібні завдання для перевірки
Велика перерва у звичайній столичній школі. У коридорах - гамір та сміх. Частина школярів біжать по снеки у їдальню, інші – по свіже повітря і рухливі ігри у шкільний двір. А хтось ділиться з друзями останніми новинами, наприклад, з тіктоку чи телеграм-каналів. Саме там, у соцмережах, російські спецслужби вербують наших дітей. Пропонують легко підзаробити грошенят, виконуючи певні замовлення. Наприклад, підпалити військовий автомобіль.
- З нашої компанії тільки одному хлопцеві писав якийсь тип і пропонував заробити, - розповідає Коротко про 16-річний школяр Данило. – Він нам навіть переписку показував.
Данило розповідає, що його друг - абсолютно звичайний хлопчина, у якого є люблячі батьки. Він політикою не цікавиться, зате захоплюється онлайн-іграми. Там він і познайомився зі ще одним гравцем. Слово за слово, і якось зав’язалися приятельські стосунки. Онлайн-друзі навіть попідписувалися один на одного у тіктоці.
- Спочатку скидали один одному якісь мемчики, відоси, тобто нічого дивного, - каже Данило. – Але через якийсь час той другий запропонував сто доларів за те, що мій друг напише на стіні «Слава России! Героям слава!». Він знав, що друг якраз збирає на новий телефон. Та нічого не вийшло. Мій друг посміявся, каже, шукай іншого дурня. І заблокував його.
Насправді саме з таких дрібних завдань усе починається. Відомо, що спочатку «засланий козачок» пропонує заробити кілька доларів за якісь дрібниці: розклеїти листівки з проросійськими гаслами, написати образливі українцям слова на стінах. Чи навіть спалити або потоптати на камеру жовто-синій прапор. Та це лише початок.
Коли юний виконавець пройшов таку перевірку, йому пропонують серйозніше завдання: спалити будь-яку військову автівку. Вартість такої послуги вже суттєво більша – стартує від тисячі доларів США. Якщо підліток вагається, то у хід йдуть слова «тобі за це нічого не буде, ти ж неповнолітній» аж до «якщо не підпалиш, то відео, на якому ти топчеш український прапор, відправимо поліцейським». До речі, залежно від кваліфікації злочину палії можуть провести у тюрмі від восьми до десяти років.
Шукала роботу промоутером
Аноніми пишуть майже усім підліткам. Так думає 15-річна Аліна з Одеси.
- І мені писали, і моїм друзям, - розповідає Коротко про дівчинка. – Я розповіла про це мамі, заблокувала той канал.
- Що це за канал був? - запитуємо
- У телеграмі, про підробіток для студентів, школярів, - зізнається Аліна. – Я шукала роботу промоутером на вихідні. Писала коментарі під такими пропозиціями. Роздавати листівки мене так і не взяли. Зате пропонували сфотографувати деякі будівлі в місті і відправити замовнику. Пропонували небагато, щось біля 30 доларів.
- А як ти мала отримати ці гроші?
- Було два варіанти: або з рук в руки, або на карту. А знайомі розповідали, що їм пропонували оплатити криптовалютою на електронний гаманець.
До речі, знайомі Аліни потрапили на гачок росіян. Та дівчина каже, не встигли скоїти злочин.
- Хвалилися в школі, що все чіназес («все чудово». - Авт.), - розповідає. – Говорили, що мають заробити багато грошей. Чогось більшого не розповідали, але всі в класі й так знали, а хто не знав, той здогадувався. Хтось розказав батькам. Був страшний скандал.
Зараз цей хлопець та дівчина нібито співпрацюють з поліцією.
«Мамо, відчепись!»
Герой першої історії і пара з другої – типові підлітки з типових сімей. Трохи колючі, як і всі тінейджери, але якихось проблем з поведінкою не мали. Вдома, на перший погляд, також все як у всіх. Тобто підпалити машину чи написати балончиком на стіні образливі слова для українців пропонують не лише дітям з неблагополучних сімей чи тим, хто вже влаштовував якісь протиправні дії, чи гравцям онлайн-казино.
- У нашій школі на батьківських зборах вчителька рекомендувала поговорити з дітьми щодо вербування у соцмережах, - розповідає мама 16-річного Едуарда Олена. – На зборах була шкільна психологиня, яка пояснила, як і що говорити, і розказала, що в зоні ризику кожна дитина. Хоча, щиро кажучи, я впевнена, що мій син не потрапить на гачок. Він розсудливо мислить, розуміє наслідки якоїсь протиправної діяльності.
І це хибна думка люблячих батьків. На жаль, більшість підлітків живуть сьогоденням. Вони не розуміють, що за все доведеться відповідати. Тому дітьми віком від 10 до 18 років легше маніпулювати, обіцяючи винагороду і беручи на кпини їхню сміливість - «боїшся зробити це? Значить, ти ще малий».
Психологи радять, перш за все, розмовляти зі своїми дітьми. Акуратно, без тиску. Автор цієї статті - мама двох дітей. Відверто кажучи, не уявляю як можна посадити тінейджера перед собою і почати розказувати йому правила поведінки у тих же соцмережах. «Мамо, відчепися!» - це найбільш мирне з того, що можна почути від свого дитяти. А може, узагалі забрати телефон чи поставити якийсь блок на соцмережі?
- Усе це не варіанти, - пояснює дитячий психолог Оксана Веселовська. – Отримаєте ще більший спротив від дитини. Все-таки візьміть до уваги, що ми живемо у сучасному світі, де є телефони, фейсбук з тіктоком й інші блага цивілізації. Заборонити їх – це як повернути свого підлітка у доісторичні часи. Я завжди кажу: говоріть. Не відштовхуйте своїх дітей, знаходьте час на довірливі розмови. Коли дитина не в настрої розмовляти, не силуйте, а скажіть: «Я тут. Ми можемо поговорити тоді, коли хотітимеш». Якщо вже сталося те, чого ви боялися, не засуджуйте. А допоможіть дитині справитися з проблемами. Тоді наступного разу такої біди вдасться уникнути.
- А може, максимально зайняти дитину навчанням, гуртками, щоб часу на дурниці не мала? – запитуємо.
- Чи знаєте ви вислів, що "заборонений плід ще більш солодший"? – усміхається Оксана Веселовська. – Якщо так вчинити з дитиною, з’являться замкнутість, проблеми з навчанням та поведінкою. Зате соцмережі, переписки все одно залишаться у її житті.
Ще один важливий момент у дитячому вихованні – це самооцінка. Впевнена в собі дитина навряд чи потрапить під вплив якогось аноніма з соцмереж, зможе заблокувати його. І наостанок, пам’ятка усім батькам: як не крути, інформаційна грамотність у сучасному житті має таке ж значення, як і правила граматики рідної мови.