Іудейський Новий рік: в скільки хасиду обійдеться поїздка до Умані на Рош ха-Шана

Цього року чекають близько 50 тисяч паломників.

wikipedia.org

Щороку в Україну їдуть тисячі євреїв-хасидів на святкування іудейського Нового року – Рош га-Шана. Їх не зупиняють ні війни, ні пандемії, ні благання українського та ізраїльського МЗС одуматися і утриматися від небезпечної поїздки. Але вони все одно летять та їдуть до Умані – цей рік не став винятком. Іудейський Новий рік випадає на 2 жовтня, а святкування розпочнуться за кілька днів та закінчаться 4 жовтня.

Ціни на житло вже зашкалюють

Вже в Умань приїхало близько 1000 хасидів, а очікується щонайменше 50 тисяч. Минулого року їх було 35 тисяч, а позаминулого – 23 тисячі, та й у пандемійні 2020-2021 роки паломників було достатньо, незважаючи на заборони та обмеження.

Для Умані, в якій до повномасштабного вторгнення налічувалося близько 80 тисяч жителів, приїзд такої кількості гостей завжди супроводжується як головним болем, так і добрими заробітками. Головний біль – це розселити, нагодувати, витримати кілька днів шаленої єврейської новорічної радості, що супроводжується гучними піснями та активними танцями, прибрати за гостями сміття та вичистити вулиці. А ще максимально вберегти іноземних громадян від ракетних атак Росії. Заробити, зрозуміло, можна, розселивши і нагодувавши.

Цього року Умань зіткнулася із дефіцитом робочої сили. Соцмережі рясніють оголошеннями про вакансії кухарів, швейцарів, офіціантів, розцінки потроху зростають. Наприклад, шукають у готель персонал із погодинною оплатою у 90-100 грн/годину. Власники квартир уже пропонують житло за «скромні» 1000 грн/добу, а ближче до самого свята ціна злетить і до 3000, і вище. Що ж до люксових апартаментів, то їхня ціна вже стартує від 10 000 грн на добу, і попит на них буде, можна не сумніватися.

Втім, є цілком бюджетні варіанти – в імпровізованих хостелах, на які уманці перетворюють свої квартири у ці дні. Ліжко-місце коштувало торік приблизно 100 доларів за добу. Навряд чи цього року ціни суттєво зміняться.

Молдова вимагала грошей за транзит

Цього року дістатися із Землі обітованої в Умань стало і дорожче, і складніше. Зазвичай євреї прилітали літаком до Молдови, звідки вже діставалися Черкащини, але, за повідомленнями ізраїльських інформагентств, понад 16 тисяч ізраїльтян отримали відмову у бронюванні авіаквитків до Кишинева. Молдова відмовилася бути транзитною точкою через борги Ізраїля.

Молдавське посольство в Ізраїлі послалося на інформацію влади Ізраїлю, що паломництво в Умані – це приватна ініціатива, а не державний захід. Тож Молдова перестала вважати себе зобов'язаною забезпечувати спеціальні заходи безпеки для паломників. Ізраїль не розплатився з молдавською владою за додаткові заходи безпеки для паломників у 2022 році – а це понад 2,5 мільйона молдавських леїв (530 000 шекелів або 140,6 тис. доларів), і ця сума досі не була перерахована на рахунки Державного казначейства.

Для невеликої та небагатої Молдови сума значна. Днями міністр фінансів Ізраїлю Бецалель Смотрич розпорядився переказати молдавському уряду суму 700 тисяч шекелів для покриття заборгованості, повідомляє інформпорт Ynet.

Це викликало невдоволення мешканців Ізраїлю, впевнених, що цій сумі знайшлося б застосування й усередині країни.

- В Ізраїлі ставлення до хасидів з боку звичайних громадян, скажімо так, неоднозначне. Є багато взаємних претензій, у парламенті хасидське крило має сильний голос, і тому багато світських громадян вважають, що хасиди хочуть загнати країну в дрімуче середньовіччя. Що ж до паломництва, то це виключно ініціатива кожної людини. Хоче – збирає цілий рік гроші, а потім їде. Хоча як можна залишити сім'ю, особливо якщо мешкаєш на півночі країни, під обстрілами, і кудись поїхати на місяць? Так само не розумію, навіщо везти до Умані дітей? Там небезпечно, ми читаємо новини. Але віра – справа така, вона іноді затьмарює голос розуму, - поділилася з Коротко про думками мешканка Ізраїлю Лілія Ногаль. – Хасиди хочуть, щоб держава фінансувала їхні поїздки до могили праведника, але це викликає сильне невдоволення у суспільстві. Я думаю, за ці 700 тисяч шекелів уряд ще запитають.

Також прочани добираються до Умані через Польщу, Румунію та Угорщину, що набагато дорожче, ніж через Молдову. У середньому, тільки проїзд туди й назад «тягнув» на 3000-5000 доларів із особи. А ще треба зняти житло, купувати продукти та інші необхідні речі…

«Стовідсоткову безпеку не гарантуємо»

Останніми роками перебування хасидів в Умані зазнало деяких змін. Зокрема, на вулицях з'явилися блокпости, комендантську годину поки що ніхто не скасовував, на будинках освіжили написи «Укриття», посилено поліцейські патрулі. До речі, до Умані можуть приїхати ізраїльські поліцейські, щоб забезпечувати порядок та безпеку у святкові дні. Про це повідомив посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський у ефірі українського телеканалу.

Щоправда, у Черкаській обладміністрації вже заявили, що не гарантують стовідсоткову безпеку паломників, хоча план дій на випадок НП, звісно, ​​розроблено. Однак він не вирішує основних проблем – нестачі медперсоналу в міських лікарнях, наприклад, транспорту для перевезень збільшеного пасажиропотоку. Втім, паломників це мало турбує. Тож якщо влада регіону у разі непередбаченої ситуації просто скаже: «А ми попереджали!» - це може бути цілком виправдано.

Самі хасиди пояснюють: вони чудово знають та розуміють, що таке війна, бо Ізраїль живе у цьому стані вже десятки років. Але кажуть, що кожна людина має свою долю. Можна вижити під ракетами і раптом потонути у неглибокому озері.

- Хасиди вірять, що їхня віра допомагає їм долати перешкоди. Коли була пандемія коронавірусу, вони теж їхали, адже до могили раббі Нахмана треба діставатися всіма можливими способами. І коли їхали в Україну через Білорусь, були впевнені, що їх впустять до країни, незважаючи на ухвалені закони та заборони. Якщо рабин їм сказав, що треба їхати до Умані, – вони поїдуть, незважаючи ні на що, – пояснив мешканець Ізраїлю Максим Топальськи. – А якщо загинуть від ракетного обстрілу? Значить, така доля. Це їхня переконаність, їхня віра, і ніщо цю переконаність не похитне.

З історії питання

Рош га-Шана – іудейський Новий рік, який святкують наприкінці вересня – на початку жовтня. У дні свята наказано відчайдушно веселитися, не менш відчайдушно молитися за прощення гріхів і за те, щоб рік був вдалим і щасливим.

Найбільш вдалим та щасливим рік буде для тих, хто зустріне його на могилі цадика Нахмана, яка саме знаходиться в Умані. Цадик Нахман був одним із фундаторів брацлавського хасидизму, його могила давно стала культовим місцем, і в новорічні дні життя євреїв в Умані проходить в орбіті могили цадика Нахмана. Якщо ж людині пощастило народитися на цьому священному місці, то найкращої долі і побажати не можна. Тому, незважаючи на відстань та ризик бути вбитими або пораненими, до Умані їдуть вагітні дами-хасидки на останніх термінах вагітності.