2 вересня через російські обстріли сталося пошкодження однієї з двох зовнішніх повітряних ліній, через яку тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція отримує живлення від української енергосистеми для забезпечення власних потреб. Про це повідомляє Енергоатом.
Наразі ЗАЕС з'єднана з українською енергосистемою лише однією лінією електропередачі. Якщо пошкодити і її, може статися аварія.
- У разі пошкодження другої лінії виникне аварійна ситуація через втрату зовнішнього живлення насосів, що охолоджують активні зони реакторів і басейни витримки палива ЗАЕС. Українські фахівці поки не можуть оглянути місце пошкодження і розпочати ремонт лінії, адже існує реальна загроза повторного обстрілу ділянки російськими військами. Лінію відремонтують як тільки спеціалістам буде гарантована безпека, - йдеться у повідомленні.
Своєю чергою генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що їде на Запорізьку АЕС. Про це він написав у соцмережі Х.
- Я прямую на Запорізьку АЕС (Україна), щоб продовжити нашу підтримку та допомогти запобігти ядерній аварії, - написав Гроссі.
Він нагадав, що минуло два роки відтоді, як було створено місію МАГАТЕ, щоб допомогти забезпечити ядерну безпеку та захищеність на найбільшій у Європі АЕС. Це буде вже його п'ятий візит на ЗАЕС від початку повномасштабного вторгнення Росії.
- ЗАЕС в окупації з З березня 2022 року. У вересні на станцію прибули експерти місії МАГАТЕ, після чого Гроссі запропонував Раді безпеки ООН створити там зону безпеки та захисту. У жовтні 2022 року Путін видав "указ" про привласнення Росією Запорізької АЕС. У листопаді експерти МАГАТЕ заявили про намір збільшити свою присутність на атомних станціях в Україні.
- 13 серпня фахівці МАГАТЕ відвідали Запорізьку АЕС після пожежі на станції, проте після огляду місця причину інциденту встановити не змогли. Вони встановили, що пошкодження, швидше за все, зосереджено у внутрішній частині вежі на рівні водорозподільного сопла, розташованого на висоті приблизно 10 метрів.
- 22 серпня Запорізька атомна станція, яка тимчасово окупована росіянами, опинилася на межі повного знеструмлення через пошкодження лінії електропередач у результаті російських обстрілів.