Стягнувши борг з банку “Альянс”, “Укренерго” отримає додатковий ресурс для ремонту інфраструктури, – експерт

Відновлення відключень електроенергії, які відбуваються через чергову російську атаку, а також підвищення енергоспоживання у жарку погоду, ще раз підкреслює потребу НЕК “Укренерго” в додатковому фінансуванні ремонтів.

Інтерфакс-Україна

Відновлення відключень електроенергії, які відбуваються через чергову російську атаку, а також підвищення енергоспоживання у жарку погоду, ще раз підкреслює потребу НЕК “Укренерго” в додатковому фінансуванні ремонтів та підтримання в належному стані інфраструктури. Тому затягування судового процесу зі стягнення боргу в 1,2 млрд грн з банку “Альянс” прямо шкодить цьому інтересу. Таку думку в коментарі виданню висловив політолог Володимир Горковенко.

За його словами, державна компанія зараз потребує будь-якого додаткового фінансового ресурсу для забезпечення функціонування економіки, і держава повинна в цьому максимально сприяти. При цьому, на думку Гороковенка, одним із таких джерел фінансування могло б стати відшкодування боргу перед “Укренерго” з боку банку “Альянс” на суму понад 1,2 млрд грн.

 - Йдеться про гучну справу, яку розслідувало НАБУ, щодо розкрадання державних коштів. Компанія “Юнайтед Енерджі”, повʼязана із Ігорем Коломойським, не розрахувалась за придбану електроенергію. А банк “Альянс” не захотів покривати гарантію. Тож зараз “Укренерго” судиться з ним за повернення цих коштів. Сума разом з пенями становить 1,2 млрд грн. Це чималий ресурс, який може суттєво покращити ситуацію з ремонтами енергомереж та підтриманням їх в належному стані в умовах постійних руйнувань, - вважає політолог.

За його словами, два процеси, які відбуваються зараз щодо суми боргу – слухання кримінальної справи та господарський процес – взаємно доповнюють одне одного.

- У НАБУ були стрункі докази провини банку у розкраданні державних коштів. Інакше агентство не оголошувало б у міжнародний розшук голову правління Фролову, а юристи компанії Міллер не пробували б дати хабаря в $200 тис. за одну тільки зміну підслідності справи. Більше того, голова правління, швидше за все – лише інструмент в руках власників банку. Затягувати не варто жоден з двох процесів. Щойно банк “Альянс” поверне кошти в “Укренерго”, вони зможуть бути спрямовані на відновлення енергетичної інфраструктури, - додав він.

Горковенко нагадав, що нещодавно в Україні суттєво змінилась практика правозастосування законодавства щодо державних гарантій.

- Згідно з рішенням Верховного суду, тепер вимоги за гарантіями мають виконуватися безумовно, з мінімальними можливостями для банків-гарантів “відпетляти” від цього обовʼязку. Обидві сторони процесу знають, що підстави відмовлятися гасити борг перед “Укренерго” у банку “Альянс” надумані, власники просто хочуть уникнути кримінальної відповідальності за розкрадання коштів. Секрет тут полягає в тому, що як тільки банк розрахується за боргом і держкомпанія отримає кошти на ремонти і підтримку мереж – кримінальний судовий процес можна буде закінчувати як вичерпаний. Тож тут явний win-win, - додав він.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що банк “Альянс” має великі проблеми з клієнтами через надмірні зобовʼязання щодо сплати за гарантіями, через які банк вимушений відмовляти у виплатах.