“Після купання у водоймі 14-річна волинянка потрапила до реанімації з лептоспірозом”, “У Львові врятували 16-річного юнака з Вінницької області, який захворів після купання у Південному Бузі. За його життя билися майже місяць”, «На Хмельниччині від лептоспірозу померло двоє людей», - такі заголовки рясніють у ЗМІ останніми днями.
Головний біль, висока температура, біль у м'язах... Здавалося б, типові симптоми грипу або COVID-19, але вже через кілька днів шкіра людини починає жовтіти, зводить м'язи ніг та спини – так проявляється лептоспіроз, який загрожує серйозними ускладненнями. Ризик захворіти підвищується навесні та влітку, коли люди відпочивають біля водойм. А оскільки спека в Україні тримається на високій позначці, то купальний сезон українці ще не закривають.
Отже, слід говорити про спалах лептоспірозу чи поки що йдеться про поодинокі випадки зараження? Чим небезпечне захворювання, чому його легко сплутати з ГРЗ і як убезпечити себе?
Що таке лептоспіроз, чим він небезпечний
Лептоспіроз, або водяна (лугова, болотяна) лихоманка, – гостре інфекційне захворювання, спричинене збудником - бактерією Leptospira.
Інфекція потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин. Основне її джерело - гризуни (щури, миші, полівки), також заразитися можна від інших хворих тварин (свині, велика рогата худоба, собаки, їжаки, лисиці) через контакт з їх сечею чи укус.
Ризик зараження лептоспірозом зростає за наявності на тілі порізів, подряпин, ран. Також він може проникнути в організм людини через слизові оболонки очей, носа та рота.
Лептоспіроз небезпечний ускладненнями: захворювання може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту, міокардиту, перикардиту, енцефаліту і навіть загрожує летальним кінцем. З цієї причини дуже важливо якнайшвидше звернутися до лікаря.
І ложка меду в бочці дьогтю: від людини до людини захворювання не передається.
Шляхи зараження лептоспірозом
- При купанні, особливо у водоймах зі стоячою водою, поблизу яких живуть гризуни або приходить худоба на водопій.
- Під час лову риби, роботи на городі чи сіножаті на вологих полях.
- При прямому контакті із сечею інфікованих тварин або через об'єкти навколишнього середовища, забруднені сечею інфікованих тварин.
- Під час догляду за хворими тваринами та контакту з гризунами.
- При укусі інфікованою твариною.
- Також можна заразитися при вживанні інфікованої їжі чи некип'яченої води. Зазвичай збудник швидко гине в шлунку через кислу реакцію шлункового соку, але при будь-яких пошкодженнях у стінках шлунку ризик захворіти підвищується.
Симптоми захворювання
Клінічна картина захворювання має спільні риси з проявами інших захворювань, тому самостійно досить складно діагностувати у себе лептоспіроз.
З моменту зараження до початку хвороби проходить від 7 до 14 днів (іноді від 2 до 30 днів). Для лептоспірозу характерний раптовий початок - озноб і загальна слабкість, що нагадує за симптомами ГРЗ-ГРВІ. Згодом підключаються симптоми, не характерні для застуди та грипу:
- висока температура (до 39-40º), озноб та кашель;
- млявість та слабкість;
- біль у литкових м'язах та попереку;
- головний біль, нудота, діарея та блювання – симптоми ураження нервової системи;
- жовтий відтінок шкіри та склер (у разі жовтяничної форми хвороби);
- почервоніння очей;
- висипання на шкірі тулуба та кінцівок (як правило, з'являється через тиждень);
- зменшення кількості сечі (наслідок ниркової недостатності, що розвивається).
Без своєчасного лікування захворювання на лептоспіроз може призвести до тяжких наслідків. Тому лікарі наполягають на своєчасній госпіталізації та лікуванні під наглядом медперсоналу.
Що робити, якщо захворів
Оскільки лептоспіроз прогресує швидко, лікувати його треба якнайшвидше. За перших ознак захворювання слід негайно звертатися за медичною допомогою! Лікування лептоспірозу передбачає обов'язкову госпіталізацію, це допоможе мінімізувати ризик розвитку ускладнень та дозволить провести всі необхідні дослідження.
“На щастя, сьогодні ми не маємо спалаху лептоспірозу, лише поодинокі випадки захворювання”, - пояснила Коротко про Наталія Іванченко Тимко, генеральний директор Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
За її словами, у групі ризику – рибалки, люди, які погано миють руки, працюють із каналізаційними спорудами, військові, ДСНС, сільськогосподарські працівники, ветеринари.
«Важливо розуміти, що лептоспіроз – смертельно небезпечна хвороба. Тому успішність лікування багато в чому залежить від того, наскільки швидко людина звернулася за медичною допомогою”, - наголосила Наталія Тимко.
Лептоспіроз лікують антибіотиками за призначенням лікаря.
Що робити, щоби не заразитися
Оскільки зараження лептоспірозом найчастіше відбувається в закритих мілководних водоймах з рясною рослинністю - купайтеся в спеціально відведених місцях. На польових роботах, рибалці та догляді за худобою дотримуйтесь правил особистої гігієни та користуйтеся засобами захисту.
- Ретельно мийте овочі та фрукти перед їжею. Мийте руки після чищення овочів.
- Приймайте душ із милом, обробляйте дезінфекторами порізи та рани на тілі.
- Відмовтеся від води з природних джерел або обов'язково її кип'ятіть.
- Уникайте пляжів з табличками "КУПИТИСЯ ЗАБОРОНЕНО"!
- Не купайтеся і не ловіть рибу у водоймищах, з якими можуть контактувати інфіковані тварини (у тому числі біля водопою худоби).
- Уникайте контактів із хворими тваринами.
- При роботі на городі використовуйте рукавички та закрите взуття.
- Щоб убезпечити воду та продукти харчування від забруднення виділеннями хворих тварин, знищуйте гризунів удома.
- Продукти тваринного походження піддавайте термічній обробці.
- Не ходіть босоніж у заболочених місцях.
- Домашніх та сільськогосподарських тварин вакцинуйте проти лептоспірозу.
До речі
Скільки живуть лептоспіри
- Лептоспіри можуть виживати у водоймах місяць і більше.
- У вологому ґрунті – до 9 місяців; на харчових продуктах – до 30 днів.
- Виживають у замороженому стані, у лабораторних умовах при -70°С (до 2 років), добре почуваються у воді.
Чого бояться бактерії
- Бактерії миттєво гинуть під час кип'ятіння води.
- Бояться кислого середовища.
- Бояться прямих сонячних променів.
- Гинуть від дії дезинфікуючих розчинів та препаратів хлору.
- Чутливі до висушування.