Це літо можна назвати багатим на малоприємні кадри, коли можна було побачити і каракуртів, і тарантулів, і навіть якогось страшнючого мутанта-павука, який своїм виглядом більше схожий на осу. Одним словом, виглядає це моторошно. Відразу в голові виникає питання: невже клімат в Україні змінився вже настільки радикально, що наша місцевість стала домівкою для нових екзотичних, ще й небезпечних жителів?
Кандидатка біологічних наук, наукова співробітниця Інституту зоології І. І. Шмальгаузена НАН України Євгенія Яніш пояснила Коротко про стан справ у «павучому царстві».
Павук-оса прокусити шкіру людині не зможе
- Пані Євгеніє, останнім часом можна було побачити інформацію про нібито нашестя павуків в Україні. У тому числі й отруйних. Чи правда це?
- Щороку у нас в соцмережах починається паніка – що десь бачили страшного павука, в нових місцях, у себе на городі, у сусіда на дачі. Найчастіше – це виявляється павук аргіопа Брюнніха (Argiope bruennichi), ще відомий як павук-оса, бо зовні на неї схожий. Зазвичай, аргіопа не може прокусити шкіру дорослої людини і хоча має отруту (як і всі павуки), шкоди не завдає. Якщо раптом укус все ж відбувся, реальну небезпеку він може становити для алергіків.
Ще один вид павуків, який часто зустрічається, але не становить загрози для людини, – стеатода. Їх часто плутають з павуками з роду "чорна вдова" (Latrodectus). Цей павук, на відміну від аргіопи, частіше зустрічається в людських будівлях. І так само в соцмережах щороку з’являються панічні пости, що у себе вдома людина знайшла каракурта. Також регулярно в поле зору громадян потрапляють павуки-хрестовики, але до них ставлення більш спокійне.
- А які тенденції зараз? Як потепління вплинуло на популяцію павуків? Чи є в Україні у зв’язку із цим якісь зміни?
- Дійсно, останнім часом, ймовірно, саме через зміни клімату, зокрема потепління, деякі види павуків, які зустрічалися переважно у південних областях України, почали траплятися в непритаманних їм місцях. Так, дійсно тарантули та каракурти з’являються північніше, ніж їхні звичні ареали. На сьогодні це два наших найбільш небезпечних для людини види. І якщо при укусі тарантула, як і в попередніх описаних нами випадках, в першу чергу, можуть постраждати маленькі діти, алергіки, астматики чи люди з іншими хронічними захворюваннями, каракурт насправді смертельно небезпечний.
- А чи є суто українські отруйні павуки?
- Звісно, є. Одещина – це південні території, на яких зустрічаються і тарантул, і каракурт. Тому, як і з усіма павуками, потрібно бути обережними.
На жаль, наскільки мені відомо, сьогодні сироватка від отрути каракурта відсутня в Україні. Зараз в розпалі сезон городів, незабаром почнеться викопування картоплі, і випадки зустрічі людей та павуків суттєво почастішають. Зрозуміло, що в цей період люди набагато більше перебувають у місцях, де можуть зустрітися з ними, плюс вибирають руками городину, часто не дуже пильно роздивляючись, що саме вони беруть. На жаль, і випадки укусів також почастішають.
Отруту інактивує температура
- Як зменшити вірогідність бути укушеним? Чи є інструкція і певні правильні дії відносно цього?
- Для профілактики – необхідно уважно дивитися, куди ви стаєте та що берете, не лізти руками у гущавину, траву чи кущі. Плюс необхідно знати, які саме павуки зустрічаються у вашій місцевості і що саме необхідно робити у разі, якщо він вас все ж укусив.
У більшості випадків має сенс випити протиалергійні ліки, але попередньо проконсультуватися з лікарем, оскільки будь-які ліки мають свої протипоказання. До речі, у визначниках та у Вікіпедії пишуть, що каракурт має на «спинці» (насправді це черевце) червоні крапочки. Але часто вони відсутні, і орієнтуватися лише на цю ознаку не можна. Я регулярно попереджаю: отрута каракурта не термостійка. Тобто якщо протягом першої хвилини встигнути прикласти до ранки від укусу голівки 3-4 сірників і ще одним їх підпалити – значна частина отрути інактивується. Це також несе свої ризики, тому треба ретельно зважити всі плюси та мінуси і застосовувати лише у крайньому разі. Я не можу радити цей метод всім, але про всяк випадок краще, якщо люди будуть обізнані щодо нього.
Павуків не побільшало, просто ми стали частіше з ними зустрічатись
- Чи змінилась популяція павуків в Україні цього року?
- Не можна сказати, що цього року в популяціях павуків щось радикально змінилося. Як і в попередні роки, в цей період («час городів») суттєво частішають зустрічі людей та павуків. Плюс дійсно клімат потеплішав. Для відповіді на це питання необхідні наукові дослідження.
- Які взагалі зараз умови для життя павуків в Україні? Які тенденції?
- Умови життя для павуків у нас непогані. Нашим видам вистачає і місць для розмноження, і об’єктів харчування. Але щоб зрозуміти динаміку їхньої чисельності чи зміни ареалів, потрібні дослідження по кожному виду.
- Чи можливий їх зріст або спад популяції?
- Так, звичайно, можливий. Коливання чисельності взагалі притаманні будь-якій популяції тварин чи рослин, в залежності від змін навколишнього середовища.
Укуси лікують симптоматично
- Як лікують укуси павуків у нас?
- Переважно – симптоматично. Дають випити антигістамінний препарат, ранку обробляють антисептичною рідиною, постраждалому дають багато пити, бажано лежати. За необхідності – потерпілого кладуть до лікарні, де проводять також заходи, спрямовані на підтримання функцій життєдіяльності та зменшення негативних наслідків від укусу. Але ці заходи також симптоматичні. Спрямовані на те, щоб людина протрималася до тих пір, поки отрута в організмі перестане діяти. Як я зазначала вище, сироватки від укусів каракуртів в Україні нема.