Коронавірус знову гострить на нас зуби. У Києві, на Волині, у Львівській, Запорізькій, інших областях фіксується суттєве підвищення захворюваності на Covid-19. До нас уже добрався, і це лабораторно підтверджено у трьох випадках, новий варіант цієї зарази – FLіRT. Чи варто його боятися, як може протікати хвороба, що треба робити і не робити в разі захворювання - з’ясовувала журналістка Коротко про.
Ми його душимо, а він вдосконалюється
Медична назва FlіRT не має нічого спільного ні з грайливою поведінкою, ні з грецьким алфавітом, звідки бралися імена для штамів коронавірусу. Абревіатура походить від технічних назв мутацій і об’єднує ціле сімейство різних варіацій, пов’язаних зі штамом Omicron.
Як повідомили у МОЗ України, завдяки специфічним змінам у білку-шипі вірус краще зв’язується з клітинами людського організму та уникає імунної відповіді – захворіти знову можуть і ті, хто вже перехворів, і вакциновані. Щоправда, як обіцяють лікарі, у таких недуга протікатиме легше. Одним словом, коронавірус продовжує вдосконалюватися, незважаючи на всі спроби людства його придушити.
- Нічого аномального чи містичного у цьому немає, - каже професорка медицини, вірусологиня Алла Мироненко. – Звичайний біологічний процес. Вірус уже не викликає такі важкі клінічні симптоми, як на початку пандемії. Але він хоче жити з людьми, тому весь час пристосовується. Що стосується FlіRT, то це навіть не новий варіант, а підваріант уже відомого штаму. Вони будуть виникати і в майбутньому. Цим не можна нехтувати, бо хвороба становить небезпеку для літніх та ослаблених людей. Але й жахатися мутацій не потрібно. Повторюю: це звичайне біологічне явище.
Термометр зламався, температуру не показує
- Першим захворів чоловік. Я якраз була в аптеці – купували краплі для очей. Ігор повідомив, що у нього закладений ніс, дере горло, дуже висока температура, термометр зламався, бо її не показує, а він від того усього майже помирає. Ми посміялися з аптекаркою над особливостями чоловіків, але я про всяк випадок купила жарознижуюче і тест на Covid-19. Результат виявився позитивним, - ділиться своїм досвідом Наталка, жителька столичної Оболоні.
Наступного ранку завдяки тесту вона виявила вірус і у себе.
- Я відчувала те саме, що і чоловік. Тіло ніби пашіло, трохи ломило у спині, але температури високої не було – стовпчик термометра - звісно, він виявився справним - не добіг до 37 градусів. Справді кепсько мені було на 5-й день хвороби, а на 3-й якось дивно двоїлося в очах. У чоловіка на три дні пропало відчуття смаку та запахів, але потім усе повернулося.
Наталка каже, що за порадою лікаря вони з чоловіком пили багато води з лимоном і старалися менше рухатися, поки не пройшла ломота у тілі. Від гарячки подружжя не потерпало.
- За чотири роки я вже втретє хворію на коронавірус, - каже Наталка. – Цього разу мала найлегший перебіг хвороби. Можливо, імунітет таки дещо працює, а ще робила вакцинацію.
Купуйте тести – це не боляче
За даними КМДА, на кінець липня до столичних лікарень з коронавірусом потрапляють у середньому 20 чоловік за добу. Це означає, що Covid-19 не втрачає своїх властивостей бити там, де тонко.
- У групі ризику так само залишаються люди віком 60+, пацієнти з хронічними хворобами, особливо серцево-судинними та діабетом, - наголошує сімейна лікарка Марія Вітковська. – Щодо інших, то хвороба протікає здебільшого легко, хоча є і випадки ускладнень, подібно до пневмонії.
Перші симптоми хвороби проявляються як першіння та дискомфорт у горлі, за цим може порушуватися носове дихання.
- Може виникати сухий кашель, який потім переходить у вологий. Втрата нюху та смаку – це певна ознака Covid-19, але вона виникає і при інших розладах органів дихання. У будь-якому разі я раджу робити тести. Зараз для цього не треба шукати лабораторію і платити великі гроші. Тести вільно продаються в аптеках, вони легкі у виконанні і мають високу ефективність.
Спеціальних ліків від коронавірусу ще не винайшли, тому призначаються зазвичай ті, що полегшують симптоми нежитю чи болю у горлі.
- Жарознижувальні препарати не треба вживати, якщо температура тіла менша 38,5 градусів. Бо так наш організм з вірусом бореться. Нижчу температуру варто збивати тільки тоді, коли людина важко переносить свій “гарячий” стан.
Не тільки овочі та фрукти
Здається дивним, що поширення вірусної хвороби припало на літо, та й ще таке спекотне, як цього року. З погляду лікаря, нічого дивного в цьому немає.
- Влітку активно розмножуються бактерії, які викликають кишково-шлункові розлади, а вони знижують здатність організму до опору вірусам. Сонце – це надійне джерело вітаміну Д, але надмірна активність сонячних променів знижує імунітет. Рятуючись від спеки, багато хто з нас часто йде під холодний душ - різка зміна температур також б’є по імунітету. Душ має бути теплим, навіть гарячим – такий поліпшує теплообмін. Додайте до цього всілякі напої з холодильника, якими легко застудити горло.
Лікарка звертає увагу також на режим харчування:
- У спеку нам здається, що не хочеться їсти. Або хочеться тільки овочі та фрукти. А для підтримки імунітету харчування має бути збалансованим по білках, жирах та вуглеводах. Особливо по білках – як рослинних, так і тваринних. Бо саме білки є основою кожної клітини, в тому числі клітин імунної системи.
Гігієна і ще раз гігієна
Натягнути маски на обличчя нас уже не змусиш, та й ніхто не намагається. А от дістати підзабуті антисептики варто. І не забувати зайвий раз ретельно помити руки з милом. Інших способів профілактики Covid-19, окрім гігієни, на жаль, ще не винайдено.
- У квартирі треба дотримуватися режиму провітрювання, робити вологе прибирання. Бажано уникати закритих приміщень з великим скупченням людей, - радить Марія Вітовська. – Вакцинація досі лишається актуальною, вакцини є, щоб зробити щеплення, треба звернутися до сімейного лікаря.
Про свого терапевта варто згадати і в разі появи симптомів, схожих на ГРВІ.
- Якщо перебіг хвороби легкий, консультацію можна отримати в телефонному режимі. Але треба пам’ятати про ризик розвитку пневмонії. Людина може навіть не підозрювати, що пневмонія уже почалася.
Якщо після хвороби ніби легшає, тест дає негативний результат, але залишається слабкість, тримається субтильна температура і сухий кашель – це привід записатися на обстеження.