При купівлі генератора дуже часто не беруть до уваги таку характеристику як його економічність. І зовсім дарма. Так, якщо генератор включати зрідка, то, можливо, і не має значення скільки палива він «з'їдає». А сьогоднішні реалії такі, що планові відключення електрики щоденні та тривають кілька годин. В результаті резервне харчування включається часто та працює досить довго. Таким чином, питання: у скільки обходиться 1 кВт власної електрики - став дуже актуальним. Звідси і цілком резонне бажання купити генератор для будинку найбільш економний, з мінімальною витратою палива.
Про те, як вибрати економічний генератор і при цьому не помилитись у розрахунку потужності, ми розповімо у цій статті.
Правильний вибір потужності – один із ключових факторів
Намагаючись заощадити на паливі, покупці при виборі "урізають" свій генератор у потужності. Тобто, якщо приватний будинок середніх розмірів вимагає не менше 5 кВт, користувач бере трикіловатний генератор для будинку, розраховуючи заощадити.
В результаті, такий ген придатний для роботи кількох приладів, багато побутової техніки він просто не «тягне», особливо при пуску. Економія такого роду ніякої користі не приносить.
Визначаючи необхідну потужність генератора, необхідно підсумувати загальну потужність всіх споживачів струму, які ви плануєте підключити до резерву.
Але це ще не все. У кожного електроприладу є ще й пікова потужність - вона досягається при запуску, і може бути в 2-3 рази вище за постійну потужність. Наприклад, холодильник на 800 Вт потужності при включенні захоче 1600 Вт, а насос для води на 1 кВт потребує щонайменше 3 кВт, щоб запуститися.
Отримавши необхідну кількість потужності, додайте відсотків 25-30 запасу по потужності, з урахуванням того, що у генератора знижений ККД, або ж ви купите більше електричних приладів.
Сильно завищувати потужність не потрібно – так ви витратите зайві гроші. Але й принижувати розрахунок потужності не варто.
Тип палива – важливий фактор для скорочення витрат
Види генераторів за типом палива, що використовується:
- Бензиновий. Такі електростанції, як правило, найдешевші при покупці, проте бензину вони витрачають багато. Крім того, бензин має тенденцію дорожчати.
- Дизельний. Дизельний генератор завжди коштує на 25-30 відсотків дорожче в порівнянні з бензиновим такої ж потужності. Але він витривалий і солярки спалює менше на 1 кВт електрики. Тобто, у плані витрати пального він економічніший. І якщо включення часте та постійне, то грошові витрати швидко окупаються.
- Газовий. Порівняно з використанням бензину та дизельного палива, газовий – найбільш економічний генератор. Для роботи він використовує газ (балонний пропан або природний). Газ коштує дешевше, ніж бензин та солярка. А ще його витрачається менше.
Таким чином, хороша економія на паливі гарантована під час використання газового генератора для приватного будинку. Ви отримуєте власну електрику, яка дешевша за «бензинову» на 20-25%.
Один із підвидів газових електростанцій – гібридний генератор для будинку (двопаливний), який працює на двох видах палива поперемінно: на газу чи на бензині. Він дуже зручний у використанні та економний.
Що ще потрібно знати про економні генератори
Якщо вибирати економічний генератор, то це, без сумніву - інверторний. Суть економії у цьому, що вбудована інверторна плата контролює обороти двигуна. Вона регулює їх залежно від підключеного навантаження. Чим менше приладів підключено - тим менше навантаження на мотор, а це означає, що він менше "їсть" бензину. Задіявши такий еко-режим, ви зможете суттєво заощадити на паливі – 30-40%. Ще інверторний генератор хороший тим, що він видає більш чисту електроенергію та стабільну напругу. Це дуже важливо для чутливих електронних пристроїв.
Для тих, хто поставив собі завдання зробити економнішим резервну електрику, дамо ще кілька порад:
- Чим вище ККД генератора (а він зазначений у характеристиках), тим ефективніше генератор використовує паливо. Тобто він економніший.
- Перед тим, як вибрати генератор, подивіться в паспорті таку характеристику, як витрати палива на 1 кВт потужності.
- Деякі електростанції мають режим економії палива (Eco mode). Ця функція автоматично регулює подачу палива залежно від навантаження.
- Генератор любить регулярне обслуговування. Якщо своєчасно змінювати масло, фільтри і т.д., то він працюватиме ефективно та економічно.