В Україні необхідно ухвалити закон, який би зобов'язував вчителів та учнів спілкуватися у школі виключно українською мовою, у тому числі на перервах. Про це заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов в інтерв'ю "УП Життя", коментуючи дослідження, що учні та вчителі стали менше спілкуватися українською.
- У законі у директора школи чи вчителя немає обов’язку спілкуватися державною мовою. Він має володіти нею, а спілкуватися – ні. Я вважаю, що це треба змінити... Крім того, коли діти і вчителі між собою на перервах спілкуються російською, виникає юридичне питання – у цей час відбувається освітній процес чи ні? Бо стаття 6 закону України про освіту визначає: мовою освітнього процесу є державна мова. Я визначив би, що це освітній процес. Але тоді виникає питання оплати праці вчителів. Перерва – це робочий час? Якщо так, він має оплачуватися. Я зараз на простих прикладах показую, наскільки складно все взаємопов'язано. У законі має бути чітко визначено, що спілкування у закладі освіти має відбуватися виключно державною мовою, - вважає Горбачов.
Омбудсмен вважає, що Україні треба вкладати кошти у розвиток українськомовного TikTok та блокувати там російськомовний контент.
- На мою думку, Україна програє війну в TikTok. Бо дитина буде спілкуватися тією мовою в побуті, яка є звичною для неї, її середовища. Наразі середовище TikTok практично повністю російськомовне... Україні треба вкладати величезні кошти і, не побоюсь цього слова, блокувати увесь російськомовний контент у TikTok, як це було зроблено з російськими сайтами в 2017 році. Це було правильним рішенням. Звісно, будуть обходити через VPN, ще якось, але згодом всі ці ресурси не матимуть великої мотивації розвиватися в Україні. Тут все зав’язано на рекламі і таргетуванні, - заявив омбудемсен.
- 24 липня у Львові дитячий центр, що транслював російську музику з нецензурною лексикою, попросив вибачення «за цей відстій».
- 16 червня в Одесі блогерку попросили покинути захід через вимогу спілкуватись українською.