Міністерство оборони України підтримало законопроєкт про приватні військові компанії, але зауважило, що він потребує доопрацювання. Про це 29 липня повідомив “Мілітарний” з посиланням на урядовий портал.
Міноборони зазначило, що у запропонованій редакції законопроєкт не узгоджується з Конституцією, законами “Про оборону України” та “Про розвідку”. Крім того, він суперечить міжнародним договорам, зокрема Додатковим протоколам до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року та рекомендаціям Документа Монтре, в якому розкриваються питання функціонування приватних військових компаній у період збройного конфлікту.
- Крім цього, у професійному середовищі ідея створення нормативно-правової бази для здійснення військово-консалтингової діяльності обговорюється уже упродовж тривалого часу та потребує залучення міжнародного передового досвіду з метою узгодження відповідної міжнародної нормативно-правової бази із національним законодавством, – зазначено у документі.
МОУ запропонувало створити робочу групу для доопрацювання законопроєкту та залучити до неї представників Міністерства оборони й інших органів.
Проєкт закону про міжнародні оборонні компанії врегульовує діяльність приватних військових компаній. Згідно з документом, вони створюються в Україні та беруть участь у здійсненні оборонних заходів і надають оборонні послуги за межами території України.
Проєкт закону пропонує створити Державну службу України у справах міжнародних оборонних компаній, яка підпорядковуватиметься Головному управлінню розвідки Міноборони України. Новий державний орган займатиметься контролем за діяльністю таких структур, реєстрацією угод щодо оборонних послуг, а також обліком наявного на їхньому балансі озброєння й техніки.
Згідно з проєктом закону, засновниками міжнародної оборонної компанії можуть виступати лише фізичні та юридичні особи – резиденти України. Працівниками таких компаній можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які досягли 21-річного віку та мають досвід служби в ЗСУ, НГУ або інших військових формуваннях України не менше року.
Законопроєкт узгоджує право закупівлі міжнародними оборонними компаніями техніки та озброєння в іноземних компаній, а також можливість їхньої оренди у військових частин ЗСУ та інших військових формувань України.
- 29 липня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив про юридичні недоліки у законопроєкті про заборону УПЦ (МП).
- 16 липня Верховна Рада схвалила у першому читанні законопроєкт, який передбачає звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за самовільне залишення військової частини та дезертирство.