В українців «хліб усьому голова», а у мексиканців – кукурудза. Саме з Мексики ця злакова рослина «пішла» у світ. Про те, коли виростили на Землі перший качан, це овоч чи все ж таки зерно, яка кукурудза найсмачніша, а також як краще її приготувати - читайте у матеріалі Коротко про.
Смачна - жовта і екзотична - чорна
У 50-ті роки минулого століття країни тодішнього Радянського Союзу заполонила кукурудзоманія. Її сіяли усюди. Більш того, навіть скоротили посіви жита та пшениці, щоб звільнити площу для «королеви полів». Таким чином хотіли «наздогнати та перегнати» США, де цю культуру вирощають з давніх-давен. На жаль, в СРСР кукурудзяна лихоманка закінчилося невдачею: на початку 60-х був неврожай збіжжя. Дійшло до того, що пшениці та жита не вистачало навіть на хліб. Довелося зерно купувати за кордоном. Тоді ж посіви кукурудзи зменшили, повернулися до звичних нам зернових.
А ось для мексиканців кукурудза дійсно королева полів. Рослина прекрасно росте на тамтешніх, м’яко кажучи, бідненьких ґрунтах, кам’янистій місцевості. Вчені стверджують, що на території нинішньої Мексики кукурудзу вирощували ще 7000 років тому, і це була основна їжа для корінних народів Америки. Хоча тодішня кукурудза на одному качані мала де-не-де дрібненькі зерна.
В Європу кукурудзу вперше привіз Христофор Колумб та його експедиція. І поступово рослина розповсюдилася по всіх континентах нашої Землі. Уявіть: кожного місяця десь у світі дозріває врожай кукурудзи. І сортів її чимало. Найбільш популярними є різні види цукрової кукурудзи та гібриди, що стійкі до посухи чи раптового похолодання. Якщо ж обирати качани за кольором, то найсмачніші - жовті та білі. Бувають і екзотичні сорти з червоними, синіми, рожевими та чорними зернами, часто зі смугами, плямами.
З одного боку, людство навчилося використовувати кукурудзу у багатьох сферах життя - від їжі до виготовлення біопалива. А з іншого - дотепер вчені вагаються, чи це овоч, чи фрукт, чи зернова культура. Дехто каже, що все разом, залежно від використання рослини. Наприклад, зерном називають повністю зрілі сухі кукурудзяні качани, що збирають пізніше і використовують у тваринництві та виробництві борошна.
Зате беззаперечний факт: кукурудза - невибаглива культура, яку на своїй грядці може виростити і городник-аматор.
- Сіяти цей злак краще на сонячних ділянках із ґрунтом низької кислотності, - розказує Коротко про агроном фермерського господарства «Нива» Іван Заєць. - Виснажений ґрунт перед посадкою треба підживити мінеральними комплексами чи органікою. Сіють кукурудзу після того, як земля прогріється до 10 градусів. Цього року ми сіяли в квітні. Були роки, коли висівали кукурудзу в травні. Тобто все залежить від погоди. Перед висадкою раджу день-другий прогріти насіння на сонці, після цього ненадовго (на 12 годин) замочити в теплій воді.
Багата клітковиною
Кукурудза є однією з найбільш продуктивних культур у світі. Її зерна не містять глютену, мають низький вміст калорій (85-95 в 100 грамах) і жиру (менше 2 грамів на 100 г). Зате рослина багата на вітамін С: у зернах середнього качана міститься приблизно 10% добової для людини норми. І на додачу є антиоксиданти лютеїн і зеаксантин, які відіграють важливу роль у збереженні зору та підтримці здоров’я очей. Також у зернах кукурудзи є:
- Вітаміни групи В
- Вітамін Е
- Калій
- Кальцій
- Натрій
- Фосфор
- Магній
- Залізо
- Фолієва кислота.
Кукурудза є хорошим джерелом клітковини. Харчові волокна допомагають травленню, регулюють рівень холестерину. А ще, з’ївши порцію цукрових зерен, можна:
- підвищити енергію,
- зміцнити здоров'я серця,
- стимулювати роботу кишківника,
- підживити нервові клітини,
- отримати дозу пектинів, що борються проти всіляких пухлин.
Також страви з кукурудзи рекомендують тим, хто потерпає від ожиріння, цукрового діабету, алергії.
Перераховуючи користь кукурудзи, згадаймо ще й про лікувальні властивості кукурудзяних рилець. І народні цілителі, і медики радять чай та настоянки з цих продуктів при різних захворюваннях. До прикладу, кукурудзяні рильця корисні при холециститі, гепатиті, сечокам’яній хворобі, мають сечогінну дію та багато інших властивостей.
Користі від кукурудзи багато. Але не треба надміру об’їдатися качанами. Її зерна важко перетравлюються. Здоровим дорослим людям достатньо з’їдати 2 середні качани на день. Краще відмовитися від кукурудзи тим, хто дотримується дієти з високим вмістом білка. Страви з кукурудзи не можна вживати в їжу в періоди загострення виразки шлунку, а також маленьким дітям.
Як приготувати кукурудзу?
Кукурудза завжди є на столі будь-якої мексиканської родини. Варена, смажена, запечена, у вигляді каш та всіляких начинок для закусок. З кукурудзяного борошна печуть хліб, печиво, пундики, тортильї, тамалес. З кукурудзи виготовляють олію, до речі досить смачну, та маргарин. Навіть ферментують в алкоголь, зокрема бурбон та інші кукурудзяні віскі.
Україна не Мексика, кукурудзяні апетити у нас більш скромні, але саме зараз стартує сезон кукурудзи. Тому не проґавте час, готуйте качани собі на користь. Рецептів приготування цього злаку є чимало. Але навіть відомі кухарі радять не морочити собі голову зі складним приготуванням, а варити чи запікати качани, приправляючи лише сіллю-перцем та вершковим маслом.
Кукурудза у лушпинні, запечена на грилі
Інгредієнти:
- Кукурудза – 4 качани
- Олія (соняшникова, оливкова, кукурудзяна) - 1 столова ложка
- Вершкове масло – 2 столові ложки
- Сіль і перець за смаком
Ретельно промийте кукурудзу, не знімаючи лушпиння. Не витирайте, нехай лушпиння буде вологим, так зерна залишаться соковитими після приготування. Перед тим, як відправити кукурудзу на гриль, лушпиння очистити, не відриваючи його від нижньої частини качана, а усю волосінь акуратно забрати.
Розігрійте гриль до середнього вогню. Покладіть качани на решітку і готуйте 15-20 хвилин, періодично перевертаючи. Коли кукурудза приготується, зніміть з гриля та подавайте до столу. Їсти її треба, відгорнувши лушпиння, за яке зручно тримати качан, з маслом, сіллю та перцем.