17 липня. Дев’ять питань про порушників правил військового обліку

Сплата штрафів не звільняє від обов’язків.

REUTERS

Сплив термін, відпущений на оновлення облікових даних для військовозобов’язаних. 17 липня можна вважати відліком нового часу. За офіційними даними, норму закону виконали понад 4 мільйони громадян, за неофіційними підрахунками - потенційними порушниками залишаються орієнтовно від 5 до 6 мільйонів.

Що станеться з тими, хто не встиг чи принципово не став оновлювати дані - в питаннях і відповідях сайту Коротко про.

1. А можна оновити дані, коли термін сплив?

Від 17 липня кампанія по оновленню даних не закривається. Повідомити актуальну інформацію про себе можна так само трьома способами: у ТЦК та СП, центрах надання адміністративних послуг, через застосунок “Резерв+”.

У Міноборони радять не відкладати у довгий ящик. А краще поспішити, поки не прийде виклик в терцентр, і вибору вже не буде.

2. Чи одразу випишуть штраф?

З правової позиції, всі, хто не оновив свої дані до 17 липня, є порушниками правил військового обліку, до них може бути застосована стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення – штраф у розмірі 17 000 гривень.

Однак одразу на всіх, і це підтверджують у Міноборони, штрафи накладати не будуть.

- Ні фізично, ні процедурно неможливо забезпечити їх виконання, коли йдеться про 4 мільйони осіб, - зазначає юрист Ігор Зорін.

Спершу порушникам надсилатимуть виклики до ТЦК і СП з метою уточнення даних. Якщо повістку проігнорують, може бути виписаний штраф.

В інтерв'ю на YouTube-каналі «Є питання» заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко нагадала, що за новим законом повістка може не вручатися особисто. Достатньо відправити її поштою, штамп про неможливість вручення буде вважатися днем оповіщення військовозобов’язаного.

3. Що буде, якщо сплатили штраф?

Щодо обов’язків громадянина перед державою нічого не зміниться.

- Штраф - це не відкуп, це покарання за порушення, - каже юрист Ігор Зорін. - Після сплати штрафу люди так само повинні оновити свої дані або з’явитися на ВЛК. Хіба що можна дочекатися другої повістки, бо за одне і те саме правопорушення не можуть карати двічі.

Ігнорування другого виклику до ТЦК та СП розцінюється як повторне порушення, штраф сягатиме 25,5 тисячі гривень.

4. Скільки разів можуть накладати штрафи за неоновлення даних і неявку до ТЦК та СП?

Кількість штрафів законом необмежена. Тобто не може бути так, що заплатив раз, удруге - і тебе залишили у спокої. Єдине, що на процедуру виклику до ТЦК, оформлення протоколу потрібен час, проміжок між штрафами може складати десь два місяці.

Але! Важливо розуміти, що навіть сумлінна сплата штрафів не може виправдати ухиляння від конституційного обов’язку. Після третього порушення ТЦК та СП може ініціювати кримінальне провадження за статтею про ухилення від мобілізації (ст. 336). Порушнику загрожує від 3 до 5 років.

5. Що буде, якщо не платити штраф?

У разі несплати постанова про санкцію передається у Державну виконавчу службу, яка відкриває виконавче провадження. Порушника вносять до

Єдиного реєстру боржників, його банківські рахунки блокуються з метою подальшого стягнення. При відсутності рахунків арешт накладається на рухоме і нерухоме майно. Наприклад, електронну техніку, земельну ділянку, в останню чергу – будинок або квартиру. Єдине житло можуть арештувати, якщо сума штрафів перевищить 160 тисяч гривень.

Якщо штраф не сплачено, майно реалізується на відкритих електронних торгах, різниця між розміром боргу та ціною повертається власнику.

6. Чи можуть оштрафувати особу, чиє місцеперебування невідоме або вона за кордоном?

Так. Закон, яким було підвищено штрафи за порушення правил військового обліку та мобілізації, передбачає, що ТЦК та СП повноважні виносити постанову про стягнення без складання протоколу. Тобто без присутності самої людини – у заочній формі. Головна умова - щоб особа була належним чином оповіщена про виклик до терцентру, а це, як ми казали, можна зробити без вручення повістки – через рекомендований поштовий лист.

Катерина Черногоренко допустила, що і чоловікам, які не оновили свої облікові дані, перебуваючи за кордоном, можуть надходити штрафи, але послалася на складність процедури виконання.

Насправді, нічого екстраординарного немає.

- Якщо є постанова суду або іншого уповноваженого органу про штраф, відсутність боржника на території України не може перешкодити виконанню. Це стосується будь-якої категорії справ – по аліментах, по ДТП, по порушеннях правил військового обліку, - каже приватний виконавець Андрій Авторгов. – Розшукуються і блокуються рахунки боржника в Україні або реалізується його майно.

7. Що означає “оголосити у розшук”?

В інтерв’ю «Є питання» Катерина Черногоренко заявила, що військовозобов’язаних, які не оновили облікові дані, після 16 липня можуть передавати у розшук, коли вони певний час ігнорують повістки.

- Йдеться не про кримінальний розшук, а про адміністративне затримання, яке виконується за зверненням ТЦК та СП, - пояснює Ігор Зорін. – Терцентри передають до Нацполіції списки людей, які ухиляються від викликів, осіб вносять до інформаційної підсистеми Нацполіції і починають встановлювати місцезнаходження. Якщо порушника знайдено, його доставлять до ТЦК для складання адміністративного протоколу. Таке затримання не може тривати більше трьох годин.

У розшукову базу Нацполіції людину можуть внести тільки на підставі порушеного проти неї кримінального впровадження.

8. На що ще може вплинути неоновлення даних?

Наразі напевне відомо, що чоловіки, які не оновили свої дані якимось з трьох можливих способів, не зможуть перетнути кордон України, навіть якщо мають на те законні підстави.

Можна припустити, що оновлення даних вимагатимуть при офіційному прийомі на роботу, бо роботодавці зобов’язані вести військовий облік працівників. Без оновлення даних неможливо отримати відстрочку від мобілізації та бронь.

Свого часу міністр юстиції Денис Малюська припустив, що без оновлення військово-облікових даних люди можуть бути обмежені в певних нотаріальних діях, але потім відмовився від такої думки.

9. Чи будуть військкоми продовжувати рейди по вулицях та громадських місцях?

Напевне, що так. Якщо до 17 липня вони пояснювали свою цікавість до чоловіків військовозобов’язаного віку врученням повісток, то тепер матимуть привід шукати порушників правил військового обліку. Рейди проводитимуться за участі працівників Нацполіції, бо військкоми не мають права на адміністративне затримання.

Нагадаємо, що з 18 травня, коли набув чинності закон про мобілізацію, всі чоловіки віком 18 – 60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ, на сьогоднішній момент – з підтвердженням оновлення даних.

Катерина Черногоренко нагадала, що 18 червня запущено електронний військово-обліковий документ, який формується з QR-кодом і рівнозначний паперовому. Код зчитується через спеціальний застосунок, навіть коли немає інтернету.