Вимкнення світла. Як працює система черг, хто за цим стежить і коли всім стане легше

Відповідаємо на актуальні питання щодо роботи енергосистеми України в середині літа.

gwaramedia.com

Планові відключення електрики (не рахуючи аварійних) вже міцно увійшли в життя українців. Якою є ситуація в українській енергетиці в середині липня, чи є перспективи її покращення, як зрозуміти, скільки часу у вас не буде світла за графіками та як їх коригують, – на це та інші питання відповідає Коротко про.

Коли ситуація в українській електроенергетиці стане кращою?

Наразі в Україні стоїть спека, температура піднімається до +40 градусів. Через це дефіцит електроенергії збільшився, і  Укренерго змушене обмежити одночасно чотири черги споживачів.

- Це призводить до відключень і в "сірій", і в "світло-сірій" зонах графіків. У "білій" зоні світло гарантовано буде, – заявили у ДПЕК.

А коли приблизно після 20 липня спека спаде, то ситуація почне потроху покращуватися. Звичайно, цього не станеться чарівним чином за годину чи один день. Все буде поступово налагоджуватися і до кінця місяця вийде на більш-менш прийнятний результат. Також, за словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, завершаться ремонтні роботи на деяких об'єктах генерації (йдеться про енергоблоки АЕС), і це збільшить потужність енергосистеми.

За словами голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького, у серпні ситуація стане кращою, у вересні-жовтні є ймовірність взагалі уникати відключень, принаймні таких масштабних, як у липні.

Що таке черга у цьому випадку?

Споживачів кожної області, які не входять до переліку об'єктів критичної інфраструктури, поділено на шість черг. Кожна черга – це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават.

Споживання електроенергії в областях відрізняється за обсягами, оскільки залежить від рівня споживання критичної інфраструктури та кількості промислових підприємств, що імпортують до 80% обсягу свого споживання (їх відключати не можна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України).

Скільки черг застосовують для відключень у регіонах – визначає диспетчерський центр «Укренерго» для компенсації дефіциту енергії в системі. Тривалість черги та яку групу споживачів відключати – вирішують обленерго у кожному регіоні.

Якщо описувати ситуацію простими словами, то кожен користувач повинен розуміти: чим більше задіяно черг у режимі планового відключення, тим більше шансів, що воно торкнеться кожного у "світло-сірі" години.

Як працюють графіки відключення черг?

У компанії Yasno роз'яснили: коли Укренерго розраховує обсяги споживання наступного дня, то визначає, скільки груп споживачів/черг має бути відключено у конкретний момент часу, щоб збалансувати систему.

У графіках відключень є три категорії:

Відключення однієї або двох груп/черг означає, що вони торкнуться лише "темно-сірих" зон графіка на конкретний момент. Тобто, наприклад, якщо у середу о 18:00 треба обмежити споживання на дві черги, то за графіками – це відключення (наприклад) 3-ї та 4-ї груп (вся інформація про відключення є у графіках на добу).

Якщо треба відключити три чи чотири групи одночасно, то до «темно-сірих» зон додаються ще й «світло-сірі». Наприклад, якщо в середу з 18:00 треба вимкнути чотири групи/черги, то без світла будуть 3-а та 4-а групи («темно-сірі» зони) і 1-а та 2-а групи («світло-сірі» зони), а 5-а і 6-а залишаться зі світлом ("білі" зони). При відключеннях чотирьох груп споживачів вони будуть без світла від 12 до 16 годин на добу.

Якщо вимкнути одразу 5 черг, то подача електроенергії скоротиться до 4 годин на добу. Вимкнення шести черг призведе до того, що практично всі побутові споживачі залишаться без світла. Але ні 5, ні 6 черг в Україні ще жодного разу одночасно не вимикали.

Чи в усіх регіонах України однакові умови відключення електрики?

За словами Володимира Кудрицького, кількість та тривалість відключень залежать від специфіки регіону.

– Різні області можуть мати різний відсоток критичної інфраструктури у своєму споживанні. Це сильно впливатиме на графік відключень. Є області, де дуже розвинена промисловість, наприклад, Дніпропетровська область. А є такі, що найбільше споживання йде від населення та малих непобутових споживачів, наприклад, Закарпатська область. І коли пропорційно до цих областей розподіляються ліміти, ефект для мешканців може бути різним. Система груп та черг відключення покликана також враховувати і обласну специфіку. І зробити так, щоб не було, що на Київщині, наприклад, у людей пів доби немає світла, а на Дніпропетровщині – лише 20% людей не мають світла, - розповів Кудрицький.

Він також додав, що обленерго у регіонах формують графіки планових обмежень на основі лімітів, незалежно від того, де знаходиться споживач. При цьому є специфічні випадки, де мережа не пропускає достатньо електроенергії, тому там йдуть окремі графіки відключень.
– На сьогодні це Криворізький район Дніпропетровської області. У всіх інших областях ситуація є абсолютно ідентичною, - додав Кудрицький.

Де та як відключають споживачів?

У ДТЕК повідомили, що також може не бути світла в період можливих відключень (так звана «сіра» зона).

– Київ, Київська область, Одещина, Донецька область, Дніпропетровщина: може застосовуватися "світло-сіра" зона відключень, – нагадали в компанії.

У Донецькій області до графіка вносяться лише гарантовані відключення електроенергії та періоди, коли світло точно має бути. Однак тривалість відключень насправді більша.

У Києві та області кожне гарантоване відключення триває до 4 годин, а гарантована наявність електрики – по 2 години. Як результат, максимальний час відключення кожної групи – 18 годин. Гарантовані відключення від 9 до 12 години залежать від дня тижня.

У Львові та області графік відключень передбачає 2 години гарантованого відключення світла на добу та 2 години можливих відключень. У Запоріжжі та області графік складається із 6 черг для побутових та юридичних споживачів електроенергії. Порядок та тривалість вимкнень буде визначатися за потребою.

У Харкові та області гарантоване відключення – три години на добу. Відключення почалися ще до значних проблем із генерацією, а графіки змінюються кожні кілька днів.

Чи правда, що, незважаючи на ситуацію, Україна продовжує експортувати електроенергію?

Ні, неправда. Експорту електроенергії немає і не передбачається, заявляють енергетики. Натомість чи не щодня наша країна встановлює рекорди з імпорту іноземних мегават, які допомагають нам мати хоча б кілька годин електропостачання. Імпортується електроенергія із п'яти країн Євросоюзу – Польщі, Словаччини, Румунії, Молдови та Угорщини. Найбільше (близько 40%) Україна отримує від Угорщини. Усі розмови про експорт української електрики у компанії YASNO називають наративами російської ІПСО.