У четвер, 11 липня, на полях саміту НАТО у Вашингтоні ряд країн підписали Український договір (Ukraine Compact), який називають історичним. Підпис під документом, опублікованим на сайті Європейської комісії, поставили, разом з президентом Європейської Ради, Президентом Єврокомісії та Президентом України, ще 21 держава: Сполучені Штати Америки, Бельгія, Канада, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Ісландія, Італія, Японія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Іспанія, Швеція та Сполучене Королівство.
За даними сайту Єврокомісії, договір укладено з метою координації та прискорення колективних зусиль, спрямованих на задоволення всеосяжних потреб України у сфері безпеки. Сторони, що підписали угоду, зобов'язались:
- Підтримувати нагальні потреби України у сфері оборони та безпеки, в тому числі шляхом продовження надання допомоги у сфері безпеки та підготовки, сучасної військової техніки, а також оборонно-промислової та необхідної економічної підтримки;
- Прискорити зусилля з розбудови майбутніх ЗСУ , які підтримуватимуть надійну оборону та спроможність до стримування, в тому числі шляхом скликання протягом 6 місяців на рівні міністрів оборони через Контактну групу з питань оборони України наради;
- У разі збройного нападу Росії на Україну після завершення нинішніх бойових дій, швидко і колективно зібратися на найвищому рівні для визначення відповідних наступних кроків на підтримку України у здійсненні нею свого права на самооборону.
- Ми маємо намір дотримуватися цих зобов'язань з непохитною рішучістю, використовуючи багатосторонню архітектуру безпеки, яка підтримує Україну, згідно з нашими відповідними національними законами та політикою безпеки і оборони, - йдеться у публікації.
Підписанти планують виконувати ці зобов'язання «в міру того, як Україна продовжуватиме свій шлях до майбутнього членства в ЄС, НАТО та ширшої євроатлантичної спільноти. Інші країни, які бажають зробити свій внесок у ці зусилля, спрямовані на забезпечення вільної, демократичної, незалежної та суверенної України, можуть приєднатися до цього Договору після укладення двосторонньої угоди або домовленості з Україною у сфері безпеки".
За словами президента Зеленського, цей договір стане надійною архітектурою гарантій безпеки
- Минулого року на саміті НАТО у Вільнюсі ми зробили дуже рішучий крок, ухваливши декларацію "G-7" про безпеку України. І ми не втрачали часу дарма. Тепер у нас є надійна архітектура гарантій безпеки... З Ukraine Compact ми виводимо наші відносини на новий рівень, що є значним досягненням для України та всіх нас, - зазначив він.
- 11 липня президент України Володимир Зеленський зустрівся з Джо Байденом на полях саміту НАТО, що проходить у Вашингтоні.
- З 9 по 11 липня у Вашингтоні проходив 75-й ювілейний саміт НАТО. Окрім 32 країн-членів, у ньому взяли участь ще 35 їхніх партнерів, серед яких і Україна.