Спершу оповіщення – потім штраф. Що станеться після 16 липня

Тих, хто не оновив свої дані, не будуть одразу масово переслідувати, вважають юристи.

REUTERS

Вже завтра 16 липня, коли закінчиться термін оновлення військово-облікових даних. Що буде потім? Це питання турбує як тих військовозобов’язаних, які вже внесли інформацію про себе в систему “Оберіг”, так і тих, хто досі вагається нагадати про себе ТЦК та СП. Соцмережами ширяться чутки про автоматичну розсилку штрафів, масові облави на ухилянтів аж до встановлення блокпостів на вулицях та перехрестях.

Чи стануться такі посилення, сьогодні ніхто напевне не скаже, юристи лише будують версії. Однак певні зміни запрацюють. Про них - в матеріалі Коротко про.

Чекаємо повісток на ВЛК

Як відомо, оновити військово-облікові дані можна у три способи: безпосередньо в ТЦК та СП, через застосунок “Резерв+” та в Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП). Більшість українців скористалися мобільним телефоном або послугою ЦНАП. Однак це не означає, що від візиту до терцентру вони звільнені.

- Ті, хто успішно оновив свої дані дистанційно, мають чекати на повістки для проходження військово-лікарської комісії, яка визначить придатність чи непридатність до військової служби і до якої саме, - каже юрист Ігор Зорін. – Однак чимало людей  кажуть, що не знайшли себе через “Резерв+” в системі “Оберіг” або мають якісь проблеми зі статусом. У такому разі треба прийти до ТЦК та СП і краще зробити це до 16 липня.

Адвокат Роман Лихачов нагадує, що військовий облік включає три десятки опцій.

- Це сімейний стан, освіта, стан здоров’я тощо. Державі важливо мати повні дані про військовозобов’язаних, бачити реальний ресурс. Тому до терцентрів можуть викликати, щоб уточними або доповнити інформацію про людину.

Всіх одразу санкціями не охоплять

Всі, хто не оновив свої військово-облікові дані по 16 липня включно, автоматично стають порушниками відповідної статті закону про мобілізацію. До них може бути застосований адміністративний штраф у розмірі 17 000 гривень, бо йдеться про перше порушення.

- Масової автоматизованої розсилки штрафів не буде, оскільки це неможливо процедурно, - впевнений адвокат Володимир Крекотень. - Закон вимагає, щоб був складений протокол про порушення. При цьому обов’язкова участь людини, бо людина має надавати докази, скористатися допомогою правника. Порушення цієї процедури дорівнює скасуванню постанови про штраф.

На думку адвоката, тим, хто не оновив свої дані, будуть масово скеровувати повістки. За неможливості вручити їх особисто, повістки можуть розсилати поштою на адресу реєстрації порушника. Датою оповіщення вважається день, коли на пошті проставлять штамп про вручення або неможливість вручення.

- Автоматично буде винесена постанова про адмінпорушення, на її підставі людину можуть оголосити у розшук, - каже Володимир Крекотень.

В той же час у законі про підвищення штрафів за порушення військового обліку та правил мобілізації співробітники ТЦК та СП отримали повноваження накладати штрафи без складання протоколу, тобто заочно. Конкретні обставини застосування цього права в законі не наведені, отже, діють ті самі підстави, що й для очного накладання санкції:

- Перевірити, чи є у вас штраф від ТЦК та СП, можна в "Опендатабот", - нагадує юрист Анна Стрижкова. – Щоб отримати довідку про відсутність або наявність відкритих виконавчих проваджень, потрібно перейти за посиланням у основному меню, ввести ПІБ та дату народження.

Зверніть увагу, що з 11 липня ця послуга вже платна – 99 грн.

Штрафи не застосовуватимуться, якщо у співробітників ТЦК є доступ до державних реєстрів, з яких можна взяти інформацію про військовозобов'язаних, кажуть у Міноборони. Наприклад: чоловік призовного віку став студентом денної форми навчання і не повідомив про це ТЦК протягом тижня, як вимагає закон. Якщо в “Оберіг” підтягується інформація з реєстру Міносвіти, порушенням це не вважається. Якщо ні – належить штраф.

Як це працюватиме на практиці, поки невідомо.

- Ми самі не знаємо, що буде після 16 липня, - сказали нам в одному зі столичних терцентрів комплектування. – Певно, спершу буде оповіщення, а вже потім – штраф.

Якщо військовозобов’язаний сплатив 17 000, але не виконав вимоги ТЦК, йому випишуть штраф за повторне порушення – 25 000 гривень.

Хто оновив дані до 18 травня, мусить зробити це вдруге

Ближче до 16 липня сплив несподіваний сюрприз для тих, хто оновив свої військово-облікові дані і навіть пройшов ВЛК до 18 травня - дати набуття законом про мобілізацію чинності. До 17 липня такі особи також зобов’язані подати про себе звіт, навіть якщо попередній був зроблений 16 травня і відтоді нічого не змінилося. В іншому разі – штраф. Про таку вимогу в інтерв’ю “Телеграф” повідомив речник Полтавського ТЦК та СП майор Роман Істомін. Цікаво, що на початку травня в телемарафоні він же говорив, що вдруге оновлювати дані не знадобиться.

- Ми теж так гадали, коли президент підписав закон. Тому приймали людей, щоб трохи розвантажити себе на травень – липень. 16.05 вийшла постанова Кабміну, де була вимога, щоб в означений термін дані оновили всі. Сказали, що від неї треба відштовхуватися, - пояснив співробітник столичного ТЦК. – Проблема  в тім, що не розгорнули інформаційну кампанію.

Співрозмовник нагадав, що тим, хто оновив дані до 18 травня, більше не треба стояти в чергах до терцентрів. До 16 липня ще є час, щоб внести інформацію через ЦНАП або “Резерв+”.

Важливо знати: наступного разу оновлювати дані необхідно протягом 60 днів після кожного Указу президента "Про продовження строку проведення загальної мобілізації". В останньому указі мобілізація була продовжена терміном на 90 діб з 14 травня.

Новий документ – вимога ТЦК

Ще один міф - у тих, хто не оновив дані, будуть масово забирати права на керування автомобілем. Така процедура передбачена за порушення правил військового обліку, але вона непроста.

- У законі від 18 травня з’явився новий документ - вимога від ТЦК, - роз’яснює юрист Анна Стрижкова. – Це не повістка, а попередження про можливість позову до суду щодо обмеження права керування автомобілем для тих, хто не оновлює дані або не з’являється до терцентру за викликом.

Вимога відправляється, якщо порушник не з’явився за повісткою, не повідомив про причини. Однак спершу керівник звертається до поліції з проханням здійснити адміністративне затримання особи. На це дається п'ять днів.

Якщо поліція не може розшукати особу, ТЦК надсилає вимогу рекомендованим листом з повідомленням про вручення або невручення. Якщо особа не виконала вимогу протягом 10 днів, справа направляється до суду. Рішення про обмеження права на керування автівкою може ухвалюватися без участі особи. 

Примітка: права керувати автомобілем не можуть позбавити, якщо авто є засобом існування військовозобов’язаного або засобом перевезення людини з інвалідністю.

Виїхати за кордон буде складніше

З 0.00 17 липня прикордонники в усіх чоловіків від 18 до 60 років на кордоні будуть перевіряти військово-облікові документи. За їх відсутності - однозначна відмова у перетині.

Навіть якщо людина в інший спосіб може підтвердити своє право на відстрочку та виїзд, перепусткою служитиме тільки відповідна відмітка в обліковому документі.

Також у Держприкордонслужбі повідомили, що бачитимуть у своїй базі чоловіків, яких поліція подала в розшук.