Правила безпечного купання – поради лайфгардів

Київські рятувальники розповіли, як зробити відпочинок біля води безпечним.

REUTERS

У таку спеку, та ще й при неможливості включити кондиціонер, здається, єдина можливість охолодитися – це річка чи море. Та й що це за літній відпочинок без пляжу, думають українці, забуваючи і про загрози обстрілу, і про типові проблеми на воді.
А тим часом статистика не тішить – з початку року в Україні на водних об'єктах загинуло 517 осіб, із них 58 дітей, - повідомляють у ДСНС дані, станом на 3 липня. Лише за один день, 2 липня, потонуло 22 особи, із них двоє дітей.

Оскільки переконати когось відмовитися від відвідування пляжів – ідея заздалегідь провальна, в ДСНС просять дотримуватися хоча б елементарних запобіжних правил.

Як відпочити без пригод? Де знайти безпечний пляж для себе та дітей? За якими ознаками зрозуміти, що людина тоне? Навіщо на пляжах чергують рятувальники та як вони можуть допомогти? Про це Коротко про розповіла начальник відділу з організації безпеки та супроводу лайфсейвінг-програм на об'єктах водної рекреації Ганна Васильківська.

Пляжний сезон закритий, але люди приходять – тому є рятувальники

– Ганно, чи є в Україні хоч якийсь пляж, де сьогодні відпочивати безпечно?

- Потрібно мати на увазі: зараз пляжний сезон закритий, купатися не рекомендується, тому що на пляжах немає укриттів.

Перш ніж піти на пляж, треба двічі-тричі подумати. Краще утриматися від відпочинку біля води: ми не можемо забезпечити пляжі укриттями, тому перебувати там нині - серйозна загроза через можливі ракетні та інші атаки.

– Проте люди все одно приходять. У вихідні - яблуку ніде впасти...

- Багато хто відвідує пляжі, бо спекотно, у когось води вдома немає. Особливо багато людей приходять увечері після роботи. Тому лайфгарди на посту. Що стосується безпечного відпочинку, якщо людина вже вирішила прийти, ми рекомендуємо купатися там, де є рятувальники. Відпочивати під уважним наглядом фахівців набагато безпечніше.

Люди почали приходити на пляжі десь із 15 травня – вже з 16-17 травня ми почали встановлювати сезонні рятувальні пости, з яких зручно спостерігати за тим, що відбувається на воді.

- З якими порушення правил поведінки на воді рятувальникам доводиться стикатися найчастіше?

- Це стрибки у воду з пристаней, пірсів, мостів – вони заборонені. Зараз можна стрибати у воду лише з вишок у басейні під наглядом тренера. Також намагаємося не допускати людей у ​​воду у стані алкогольного сп'яніння. Батьків просимо стежити за своїми дітьми, бо майже щодня обов'язково виникне якась “дитяча” ситуація.

– А ситуації на воді з дітьми трапляються часто?

- Нерідко. Тому, як тільки дитина навчилася ходити, вона обов'язково має бути поруч із дорослими, на відстані витягнутої руки. Ми часто стикаємося з ситуацією, коли батьки відволіклися або сидять у телефоні, дитина побігла до води, спіткнулася - її треба терміново рятувати, поки вона не наковталася води. Тому дуже важливо весь час бути поряд із дітьми.

Якщо дитина вчиться плавати, замість матраців та надувних кругів краще використовувати жилет чи нарукавники. У нашій практиці часті випадки, коли дитина вилітає з круга або її виносить кудись на крузі чи матраці. Тому надувні круги та матраци ми використовувати не рекомендуємо.

Також, якщо людей багато, такі об'ємні засоби для плавання можуть заважати іншим відпочивальникам – краще від них утриматись. Сьогодні ми активно ведемо превентивну роботу щодо того, щоб батьки стежили за дітьми.

"Культура відпочинку на пляжі поступово змінюється"

- А щодо дорослих, які критичні ситуації на воді виникають особливо часто?

- Вони трапляються із тими, хто далеко запливає. Там, де чергують лайфгарди, є буйки - запливати за них не потрібно. Плавати краще не до іншого берега, а вздовж берега, там, де безпечніше і можна відчути землю під ногами.

Перестрахуватися можна також за допомогою будь-яких додаткових засобів. Наприклад, надувний індивідуальний буй.

Якщо ви бачили змагання спортсменів на відкритій воді, вони завжди використовують такий буй. Він надувається, застібається пояс на талії, до нього прикріплена мотузка довжиною до двох метрів - за вами плаває надувна кулька, за яку завжди можна потриматися і убезпечити себе від різноманітних неприємностей, наприклад, раптової судоми або критичного для плавців фізичного виснаження. Ми рекомендуємо ним користуватися - у лайфгардів теж є такі.

Ну і, звичайно, в жодному разі не можна йти у воду у стані алкогольного сп'яніння: відчуття небезпеки в цьому стані сприймається інакше, знижується самоконтроль.

Раніше часто доводилося рятувати людей у ​​нетверезому стані. Зараз ми працюємо з цим – не допускаємо людей із алкоголем на пляж. І завдяки нашій роботі значно скоротилися критичні випадки, пов'язані з алкогольним сп'янінням. Якщо раніше таких випадків було 50-60% з усіх критичних ситуацій, то тепер уже 30%.

- Невже перестали пити та слухають поради рятувальників?

- Слухають не всі, але здебільшого нам вдається наполягти на своєму. Ми задоволені своєю роботою: культура відпочинку на пляжі поступово змінюється. Замість того, щоб йти до води з пакетами, набитими алкоголем, краще прийти з м'ячем та пограти у волейбол. Пляж – чудове місце для активного відпочинку. Так ми мінімізуємо ризики заходження у воду людей у ​​стані алкогольного сп'яніння.

"Відпочивайте в компанії, щоб стежити один за одним"

- А щодо безпеки сьогоднішніх пляжів, річок, озер, як із цим справи? Адже в річці може бути сильна течія.

– Краще відпочивати на тих пляжах, де працюють лайфгарди. Так, у Києві це пляжі "Пуща-Водиця" (Оболонський район), "Вербне" (Оболонський район), "Троєщина", "Райдуга", "Центральний" (Труханів острів), "Райдуга" (Дніпровський р-н), "Молодіжний" (Дніпровський р-н), "Венеція" (Гідропарк), "Дитячий" (Гідропарк), "Передмістна Слобідка" (Гідропарк), "Золотий" (Гідропарк), "Тельбін" (Березняки), "Галерний" (Корчувате).

Крім того, що лайфгарди стежать за безпекою, на цих пляжах перевірено дно, є умови для безпечного відпочинку. Часто люди виходять на станції «Гідропарк», знаходять місце, де є річка, пісок, поряд – нікого і нічого немає, і людина вирішує там відпочити з думками: о, клас, на мене ніхто не дивиться.

Наодинці купатися ризиковано: може статися все що завгодно. Та ж течія, якщо її глибока точка проходить близько до берега, вона буде дуже сильною. Також зустрічаються місця з водовертю, з яких дуже складно вибратися – таких місць, звичайно, варто уникати.

Оптимально відпочивати в компанії друзів або колег, які спостерігатимуть один за одним.

- А за якими ознаками можна зрозуміти, що людина тоне? Цей момент легко проґавити.

- Так, це складно, лайфгардів цього навчають в академії. Можна, наприклад, рахувати кількість людей на пляжі, але якщо їх більше тисячі, це буде не дуже ефективно. Існують різні техніки сканування водної поверхні, якими користуються лайфгарди. Також у нас є помічники, які можуть помітити більше, ніж лайфгарди.
Слід пам'ятати: людина тоне без явних ознак - вона не кричить, не розмахує руками, всі її сили спрямовані на те, щоби вдихнути ковток повітря і втриматися на воді. Буває, людина пірнає – і її більше не видно. Саме тому я акцентую увагу, щоб люди не ходили купатися поодинці.
Як зрозуміти, що плавцю потрібна допомога? Є різні випадки. Наприклад, коли людину вже несе течія, їй не вистачає сил доплисти до берега - у такому разі вона сповільнюється, перевертається то на спину, то на живіт, не може втриматись на воді. Лайфгард транспортує таку людину до берега з допомогою човна чи рятувального тюба, залежно від відстані, де перебуває “критичний плавець”.

Якщо людину схопила судома, вона починає панікувати, таку людину на воді добре видно - вона борсається, то пірнає, то виринає і не може кричати: всі її сили спрямовані на те, щоб вдихнути повітря. Лайфгард одразу поспішає на допомогу.

На жаль, рятувальник не може встежити за всіма, особливо, якщо хтось пірнає в натовпі. Тому, ще раз наголошую, важливо прийти на пляж із кимось. Якщо таке станеться, його друг повідомить про це лайфгарду - і той почне рятувальну операцію.

Траплялися критичні випадки у минулі роки, - людина пірнає, у цей час у неї щось відбувається із серцем. Таку людину неможливо виявити, лише за допомогою інших людей, які могли її побачити. Тож будьте уважні, стежте за близькими. А якщо щось трапиться, обов'язково звертайтеся за допомогою до лайфгардів.

- А от якщо людина запливла за буйки, чи рятуватимуть її лайфгарди?

– Рятувальники, які чергують на пляжах по черзі, мають свою пріоритетну зону для спостережень. Це територія пляжу, яка знаходиться між жовто-червоними прапорцями та до буйків. За цією територією лайфгард дивиться насамперед, це найбезпечніша ділянка. Далі лайфгард дивиться за буйки та на зону пляжу. Якщо трапиться ситуація за буйками, звичайно, лайфгард теж рятуватиме людину, це його покликання. Ніхто в біді людину залишати не буде.

Порятунок людей краще довірити професіоналам

- А як самостійно допомогти людині, що тоне?

- Порятунок людей краще довірити професіоналам. Наші лайфгарди навчаються щонайменше 2 тижні, потім проходять атестацію, вони зможуть врятувати людину. Не можна рятувати людину, якщо ви не впевнені у своїх силах. Якщо без будь-якої підготовки та обладнання кидатися на допомогу, критична ситуація може статися вже з двома людьми.

Лайфгарди мають спеціальне обладнання для порятунку людей, що тонуть, - і це дуже важливо. Рятувальний пристрій тримає на поверхні і лайфгарда, і так званого критичного плавця - такий спосіб порятунку безпечний.

- Чи багато людей вам вдалося врятувати цього купального сезону? Що то були за випадки?

- Нам вдалося врятувати 35 людей, із них 12 дітей. З дітьми усі випадки на воді так чи інакше пов'язані з тим, що діти залишалися без нагляду дорослих. Також діти часто випадають із надувних кругів, або це були ігри на воді.

Випадки із дорослими пов'язані з фізичним виснаженням. Найчастіше доводиться рятувати людей, які запливають за буйки чи намагаються переплисти річку: вони не розраховують своїх сил. Тому рекомендуємо плавати неглибоко та вздовж берега.

- На пляжах немає укриттів, нікуди ховатися під час тривоги, але люди все одно приходять і часто залишаються на цей час біля води. А як у таких ситуаціях чинять лайфгарди?

- Якщо це ракетна масована атака і є команда залишати пляж - лайфгарди діють на власний розсуд. Якщо тривога пов'язана з вильотом ворожої авіації, рятувальник просить людей залишити територію пляжу. Якщо на пляжі залишаються люди – він має залишатися на місці та стежити за відпочиваючими. Однак якщо мова про масовану ракетну атаку, рятувальник може залишити пляж незалежно від того, залишаються на пляжі люди чи ні.