В Україні з 13 червня змінився порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також став дещо іншим призов на військову службу під час мобілізації. Коротко про відповідає на найголовніші питання з приводу того, що конкретно мається на увазі у постанові Кабміну від 7 червня 2024 року № 675.
Що саме змінилося
Військовозобов'язаним у віці до 25 років і тим, хто отримує бронь, проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) тепер не треба. На медичне обстеження ВЛК йдуть лише добровольці, взяті на військову службу під час воєнного стану.
Також змінено умови відстрочення для людей, які доглядають одного зі своїх батьків з інвалідністю ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю ІІ групи. Тепер їм не потрібен висновок ВЛК для відстрочення від служби.
З військового обліку не зніматимуть тих, хто виїхав з України на постійне місце проживання або на строк понад 3 місяці. Раніше військово-облікові документи таких громадян вилучали, наразі не будуть. Військовозобов'язані українці за кордоном стають на військовий облік у дипломатичних установах України.
Які лікарі входять до складу ВЛК?
Під час дії військового стану військовозобов'язані, які проходять ВЛК, оглядаються такими лікарями:
- хірург;
- терапевт;
- невропатолог;
- психіатр;
- офтальмолог;
- отоларинголог;
- за медичними показаннями – лікарями інших спеціальностей.
Чи здаються якісь аналізи перед проходженням ВЛК?
За «Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України», перед оглядом військовозобов'язаних має проводитися їм загальний аналіз крові, сечі, серологічний аналіз крові на антитіла до ВІЛ, поверхневий антиген до вірусу гепатиту В, загальні антитіла до вірусу гепатиту С, реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до трепонеми. Також визначається група крові та її резус-фактор.
Кожен військовозобов'язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки. Тим, кому вже виповнилося 40 років (і за наявності медичних показань), потрібно зробити ЕКГ та принести на комісію його результати. Також військовозобов'язаним у віці 40+ обов'язково вимірюється внутрішньоочний тиск та перевіряється кров на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Якщо комісія відправила військовозобов'язаного на МРТ чи КТ, ці обстеження проводяться за рахунок військовозобов'язаного.
Скільки часу діє висновок ВЛК?
У мирний час висновок ВЛК щодо ступеня придатності військовозобов'язаного дійсний протягом 5 років з дня завершення медичного огляду. Під час мобілізації на особливий період – дійсний протягом одного року.
А на який період дається відстрочка від призову на військову службу?
З моменту переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим, і йому надається відстрочка на період, який не може перевищувати:
- термін проведення мобілізації – для військовозобов'язаних в органах державної влади, інших держорганах, органах місцевого самоврядування;
- строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт та надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань – для військовозобов'язаних на підприємствах, в установах та організаціях, критично важливих для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань;
- 12 місяців – для військовозобов'язаних на підприємствах в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Що ще нового у постанові №675?
Так само внесено зміни до умов отримання відстрочки від мобілізації для тих, хто доглядає рідних з отриманою інвалідністю – тепер військовозобов'язаний зможе розраховувати на подібну відстрочку лише в тому випадку, якщо немає інших родичів, які не є військовозобов'язаними та мають утримувати близьких з інвалідністю.
"У разі відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за умови наявності кількох військовозобов'язаних осіб, особа з інвалідністю I або ІІ групи складає заяву за формою згідно з додатком 15, де зазначає особу, яку вона обирає для здійснення свого утримування (догляду)", - роз'яснено у постанові.