Після оновлення військово-облікових даних чоловікам від 25 до 60 років приходитимуть виклики на військово-лікарську комісію, а в разі визнання придатними – мобілізаційні розпорядження, якщо нема броні або відстрочки.
Нагадаємо, що отримати повістку нині можна будь-де – закон, що набув чинності з 18 травня, дозволяє представникам ТЦК та СП вручати їх у громадських місцях і навіть цілодобово. Тому зараз багато хто замислюється над тим, щоб скористатися рекрутингом – самому обрати місце, де виконати обов’язок перед Вітчизною, і укласти контракт. Більш того, в Міноборони заявили, що вражені результатами рекрутингу - співвідношення добровольців і мобілізованих становить 1 до 3, а, значить, ще багато бажаючих захищати Україну. А також відомство запустило рекламну кампанію "Будь собою" з вибору вакансії в ЗСУ.
Чи має контракт переваги перед мобілізацією, у чому різниця між двома видами служби - у запитаннях і відповідях на сайті Коротко про.
1. За яких умов укладається контракт?
Насамперед, це добровільне бажання доєднатися до лав Збройних сил України. Однак є й перелік умов, які треба підтверджувати.
- Якщо для мобілізації потрібен тільки паспорт, ідентифікаційний код та військово-обліковий документ, то для укладання контракту потрібні також інші документи - про освіту, про відсутність судимості, додаткові медичні довідки, - консультує юрист Ігор Зорін.
У контракті (не плутати з мобілізацією) відмовляють, якщо:
- немає базової середньої освіти (не закінчено повних 9 класів школи),
- базова освіта здобута у школі для осіб з психічними розладами,
- є непогашена судимість за злочин,
- були судимості за тяжкі або особливо тяжкі злочини,
- наявні певні розлади здоров’я,
- підтверджена алко- чи наркозалежність.
Контракт відрізняється і віковими проміжками. Якщо мобілізаційним вважається вік з 25 до 60 років, то на контракт можуть брати чоловіків і жінок віком від 18 до 45 років.
2. Чи можуть бути додаткові вимоги до претендента на контракт?
Мобілізованих по військових частинах розподіляють за рознарядками, які приходять на ТЦК.
Контрактників військові частини набирають самі – через власний рекрутинг або рекрутингові центри, куди дають заявку на фахівців певного профілю. З цього можуть витікати і конкретні вимоги: вища або середня спеціальна освіта, цивільний досвід у професії не менше 3 років, обов’язковий військовий досвід, віковий ценз, знання іноземної мови чи перебування на державній службі (для представницьких місій).
Обираючи контракт, треба виходити з того, чим і наскільки ти можеш бути цінним для конкретної вакансії. Також зважувати свої фізичні особливості. Наприклад, для зарахування до 3-ї штурмової бригади, окрім висновку про придатність від ВЛК, вимагається пройти базовий фізичний тест:
- 1,5 км біг,
- 4 підходи по 25 відтискань від землі,
- 2 рази по 4 хвилини тримати планку (стійка на ліктях),
- зробити 50 скручувань на прес,
- 50 присідань,
- стрибки протягом 1 хвилини.
Також анонсується, що у всіх випадках перед підписанням контракту треба пройти психологічну перевірку для оцінки морально-ділових якостей.
3. Чи можна підписати контракт, коли прийшов до ТЦК з повісткою?
- Між рекрутерами та працівниками терцентрів немає великої дружби, бо є конкуренція, - ділиться з Коротко про Віктор, працівник одного з київських ТЦК. – У них і у нас окремі плани, причому наші набагато більші. Тому якщо ви не встигли дійти остаточної згоди з якоюсь військовою частиною, вибору вакансій вам не запропонують. Максимум - можуть дати п’ять днів на оформлення рекомендаційного листа від в/ч.
Отже, “продавати” себе треба заздалегідь. Вакансії можна шукати в Центрі рекрутингу української армії, на сайтах Lobby X, Work.ua та інших платформах або дзвонити у військові частини.
4. Чим відрізняється контрактник від мобілізованого?
- Головна перевага контракту – це вільний вибір місця служби, якщо сходяться бажання і запит. Після навчального центру контрактники відбувають до військової частини за домовленою спеціальністю, мобілізовані – за тією, яка потребує доукомплектування, - роз’яснює працівник ТЦК. – У самій же частині відмінностей між контрактниками і мобілізованими немає. Однакове харчування, однакове грошове забезпечення, премії та доплати, однакові права і обов’язки, однакові бойові завдання.
5. Чи є у контрактників фінансовий інтерес?
Так, при укладанні першого контракту військовослужбовці отримують:
- 8 розмірів прожиткового мінімуму працездатних осіб для рядового складу (на сьогодні це 24 184 грн),
- 9 розмірів прожиткового мінімуму для сержантського і старшинського складу (27 207 грн)
- 10 розмірівпрожиткового мінімуму для офіцерського складу (30 203 грн).
Крім того, новим законом про мобілізацію передбачено, що після укладання першого контракту бійці мають право на компенсацію 50% від початкового внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки, та додатково по 100 000 гривень після першого і другого років служби. Також протягом трьох місяців з дати укладання першого контракту військові можуть розраховувати на сертифікат у розмірі 150 000 грн для купівлі автомобіля.
Для мобілізованих таких заохочень державою не передбачено, але їх може запроваджувати місцева влада. Наприклад, у Києві мобілізованим після 1 грудня 2023 року нараховують одноразову безготівкову матеріальну допомогу в розмірі 30 000 гривень.
6. Скільки служать контрактники та мобілізовані?
У мирний час термін контракту може бути від 1 року до 10 років залежно від віку та чину. Але в умовах воєнного стану контракт, що закінчився, автоматично продовжується до:
- кінця воєнного стану,
- указу президента про демобілізацію,
- якщо з’явиться підстава для звільнення (сімейні або за станом здоров’я).
В таких самих умовах в особливий період перебувають і мобілізовані. Однак є один момент:
- Припустимо, контракт укладено на 3 роки, війна закінчиться через рік. Мобілізовані підуть додому, а контрактники залишаться служити, - пояснює Віктор з ТЦК. – Крім того, той, кому по закону належить відстрочка, а він зголосився на контракт, право на відстрочку втратить. Мобілізований – ні, тобто у нього залишатиметься підстава для звільнення. Наприклад, вчора до нас приходив хлопець, у якого батько загинув на війні. Він сказав, що хоче помститися, і обрав мобілізацію.
7. Чи правда, що контрактників навчають краще і довше, ніж мобілізованих?
Про додаткове навчання кажуть у штурмових бригадах, які мають власні рекрутингові відділення.
"На навчання відправляють у базовий навчальний центр, підготовка триває 40 днів. Потім - підготовка з нашими інструкторами, після того - з підрозділом. Лише тоді починають вивозити на бойові завдання з кимось. Загалом на підготовку йде близько трьох місяців", - розповіла “Суспільному” речниця 92-ої окремої штурмової бригади Тетяна Рудь. В той же час в ТЦК та СП запевняють, що 40 днями вишкіл мобілізованих також не обмежується.
- У навчальному центрі всі проходять однакову базову підготовку. Коли мобілізований потрапляє до свої частини за тією спеціальністю, за якою його розподілили, він продовжує навчання, але вже точково. Наприклад, у центрі навчають рити траншею, ставити кулемет та стріляти з нього. А як стріляти влучно і при цьому себе зберегти, солдат навчається під керівництвом досвідченого наставника, - каже співробітник терцентру.
8. Чи правда, що доброволець, уклавши контракт, може демобілізуватися через рік?
Про таку можливість в ефірі телеканалу "Київ24" повідомив член Комітету ВР з питань національної безпеки Федір Веніславський. Ця норма в законі дійсно є, але депутат забув сказати, що вона поширюється тільки на дві категорії добровольців. Це:
- громадяни, які уклали контракт у віці від 18 до 25 років,
- громадяни з медичною або психологічною освітою.
Такі чоловіки та жінки мають право укласти контракт на один рік і продовжувати його виключно за власним бажанням. Виняток становлять особи, які мають офіцерські звання (закінчили у вузі військову кафедра). На них така норма закону не поширюється.
9. Кого можуть взяти тільки на контракт?
Це особи, які не підлягають мобілізації на загальних підставах, але виявили бажання долучитися до лав ЗСУ. На контрактній основі можуть служити люди з інвалідністю, жінки, включно з тими, які стоять на військовому обліку, громадяни іноземних держав та особи без громадянства.
До речі
“Ширші можливості для кар’єри”
Державна прикордонна служба України, як і всі військові формування, під час дії воєнного стану комплектується як за рахунок контрактників, так і мобілізованих.
- Всі проходять навчання та службу на однакових умовах, - підтвердив для Коротко про начальник відділу комплектування 9-го прикордонного загону імені Січових Стрільців Дмитро Кравченко. – Однак контракт забезпечує ширші можливості для кар’єри. Тому ми більше налаштовані на призов за контрактом і розраховуємо на це. Ми зацікавлені в тому, щоб молоді хлопці та дівчата приходили служити за контрактом на рік, а потім здобували вищу освіту. Не тільки в Національній академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького, а й в цивільних вузах і в подальшому ставали на відповідальні офіцерські посади та росли у званнях.