Підірвати Каховську ГЕС наказав російський генерал-полковник Макаревич, — СБУ

Екскомандувачу угруповання військ «Днепр» ЗС РФ заочно оголосили підозру в порушенні законів війни.

facebook.com/SecurSerUkraine

Підірвати Каховську ГЕС наказав російський генерал-полковник, екскомандувач угруповання військ «Днепр» ЗС РФ Олег Макаревич. Про це 6 червня, у річницю трагедії, повідомила СБУ.

- Слідчі Служби безпеки та співробітники Офісу Генпрокурора зібрали доказову базу на генерал-полковника, командувача угруповання військ «Днепр» Збройних сил РФ Олега Макаревича. За матеріалами справи, цей воєначальник віддав наказ на підрив дамби Каховської гідроелектростанції в ніч з 5 на 6 червня 2023 року, — йдеться на сайті спецслужби.

Олега Макаревича заочно повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, вчиненому за попередньою змовою групою осіб. За це загрожує довічне позбавлення волі.

Генеральний прокурор України Андрій Костін у своєму відеозверненні розповів, що це перші результати розслідування. Триває встановлення інших причетних представників політичного та військового командування Росії.

- За даними слідства, підозрюваний координував підпорядковані йому підрозділи, зокрема інженерно-саперну служби та 205-у окрему мотострілецьку бригаду з метою підготовки до руйнування греблі. А в ніч на 6 червня 2023 року забезпечив здійснення підриву, — сказав Костін. 

Генпрокурор назвав підрив Каховської ГЕС наймасштабнішим воєнним злочином з часів Другої світової війни. Внаслідок підриву загинуло щонайменше 35 цивільних осіб, 24 зникли безвісти. У зоні затоплення опинилися 66 населених пунктів Херсонської та Миколаївської областей, великі площі сільськогосподарських земель, природно-заповідного та лісового фонду. Розмито родючі ґрунти, під загрозою знищення опинилися тварини й рослини, зокрема ті, які мають природоохоронний статус.

Через підрив дамби було частково припинено водопостачання Херсонської, Миколаївської та Дніпропетровської областей, а також тимчасово окупованого Криму. Це створило загрозу для технічного обслуговування Запорізької АЕС, а саме порушило функціонування охолоджувальної системи атомної станції.