Спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав закон про «іноагентів» («Про прозорість іноземного впливу»). Він набуде чинності 4 червня. Про це 3 червня Папуашвілі повідомив на брифінгу, а також написав у своєму фейсбуці.
– Сьогодні я підписав закон «Про прозорість іноземного впливу». Основна мета цього закону – підвищити стійкість політичної, економічної та соціальної систем Грузії до зовнішнього втручання, – сказав він.
Папуашвілі додав, що закон набуде чинності з 4 червня. Він зобов'язує ЗМІ та організації, понад 20% доходів яких надходить від іноземного фінансування, декларувати свої доходи раз на рік. На це їм надається 60 днів, тобто час є до 4-5 вересня.
Речник парламенту Грузії порівняв протести проти закону з Майданом, а також заявив, що вони були неєвропейського характеру. Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе, коментуючи підписання закону, заявив про "ліберальний фашизм" супротивників документа, передає SOVA.NEWS.
Як пише “Ехо Кавказу”, абсолютна більшість грузинських онлайн-ЗМІ та НУО (неурядові організації) Грузії за даними 2023 року отримували понад 20% доходу з-за кордону, працюючи переважно із західними фондами. Противники закону впевнені, що він стане інструментом тиску та репресій проти інакодумства у Грузії. Велика частина НУО та ЗМІ заявила, що не виконуватиме закон.
Правляча партія ухвалила закон з другої спроби – торік «Грузинська мрія» відкликала документ після двох днів масових протестів та зіткнень демонстрантів із силовиками. Цього року влада не відмовилася від ініціативи, попри протест десятків тисяч громадян країни, засудження Євросоюзу та США.
- 28 травня парламент Грузії подолав вето президента Саломе Зурабішвілі та остаточно затвердив закон. Згідно з Конституцією країни, якщо президент після подолання вето відмовляється від підписання закону, його у п'ятиденний термін підписує голова парламенту.
- 30 травня Міністерство закордонних справ України засудило чергову недружню заяву прем'єр-міністра Грузії Іраклія Кобахідзе, який назвав Україну "країною, що розвалилася".