Кремль збирається анексувати частину Балтійського моря

У керівництві країни-агресора вважають: карти, що визначають водні кордони, були складені невірно і їх потрібно переглянути.

REUTERS

Відчуваючи пасивність і страх Заходу, Росія, не соромлячись, демонструє свої нові агресивні наміри. Як повідомляє видання Moscow Times, посилаючись на проєкт постанови російського уряду, кремлівська влада має намір змінити морські кордони країни з Литвою та Фінляндією у Балтійському морі без погодження з цими державами. А простіше кажучи, захопити нові територіальні води.

Спочатку посунути кордон...

Згідно з документом, підготовленим Міністерством оборони РФ, Кремль планує оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ та Зеленоградськ у Калінінградській області.

Для цього буде змінено географічні координати точок, що визначають положення вихідних ліній, від яких відміряють ширину територіального моря РФ, прилеглої зони біля узбережжя та островів. На кордоні з Фінляндією планується скоригувати координати у зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Уігунд, а також поблизу північного вхідного мису річки Нарва. На кордоні з Литвою зміни торкнуться зони Куршської коси у Гданській затоці, районів мису Таран, мису на південь від мису Таран, а також Балтійської коси.

Причому цю приховану агресію російська влада мотивує недосконалістю старих гідрографічних карт, якими раніше визначався кордон. На думку Москви, діючі географічні координати, встановлені постановою Радміну СРСР від 1985 р., не відповідають сучасній географічній обстановці і не дозволяють визначити зовнішній кордон внутрішніх морських вод РФ.

Постанова Радміну СРСР 40-річної давності, яка регулює кородони на Балтиці, Міноборони пропонує частково визнати недійсною.

І погоджувати перенесення кордону з Фінляндією та Литвою Росія не збирається.

Країни Балтії вже обурилися.

"Повідомлення про наміри Росії в односторонньому порядку перекроїти морські кордони в Балтійському морі є провокацією, спрямованою на ескалацію", – вважає президент Литви президент Литви Гітанас Науседа.

Глава комітету із закордонних справ парламенту Естонії Марко Міхкельсон заявив, що НАТО настав час показати  здатність адекватно реагувати на погрози, зокрема після натяків Москви на плани перекроїти кордон у Балтійському морі.

"Вже настав час союзникам в НАТО прокинутися і визначитися, якими симетричними або асиметричними кроками відповідати Росії. Інакше ми побачимо з боку Росії нові провокації, які врешті-решт можуть призвести до безпосереднього збройного конфлікту", - заявив Міхкельсон.

Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен поки що лише зазначила, що її відомство уточнює деталі, про які повідомили ЗМІ.

… а потім захопити все Балтійське море

Головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден вважає, що Володимир Путін націлився на острів Готланд.

"Мета Путіна - отримати контроль над Балтійським морем. Ймовірно, він також накинув оком на Аландські острови. Росіяни уважно стежать за тим, що відбувається на входах і виходах у Балтійське море", - сказав він.

На думку шведського генерала, той, хто контролює шведський острів Готланд, контролює Балтійське море.

Головнокомандувач підкреслив, що, якщо Росія візьме під контроль і перекриє Балтійське море, це матиме величезний вплив на життя у Швеції та всіх інших країнах Балтійського моря. "Ми не можемо цього допустити. Балтійське море не має стати ігровим майданчиком Путіна, де він може залякувати членів НАТО", – наголосив він.

Готланд є шведською територією, тому Швеція відповідає за його захист.

"Були часи, коли ми скоротили нашу військову присутність на Готланді до того, що у нас там був лише добровольчий підрозділ Національної гвардії. Ці мирні часи минули. Війна в Україні змінила політичну ситуацію в Європі, і нам довелося масово озброїти Готланд. Зараз ми охороняємо острів за допомогою постійно дислокованих на ньому підрозділів та тимчасово перекидаємо туди додаткові сили, якщо небезпечна ситуація зростає”, – пояснив Мікаель Бюден.

«Але якщо Путін вторгнеться на Готланд, він зможе загрожувати країнам НАТО з моря. Це був би кінець миру та стабільності у Північному та Балтійському регіонах", – додав Бюден.

Думка експерта

Володимир Заблоцький, військово-морський експерт

- Такі дії Москви пахнуть провокацією, спрямованою на розширення свого впливу в Балтійському морі. Якщо Росія перенесе морський кордон в односторонньому порядку, то це буде порушенням міжнародного права, яке вимагає узгодження таких питань усіма сторонами кордону. На Балтиці, яка після вступу Фінляндії та Швеції до НАТО стала внутрішнім морем Альянсу, Росія має лише один актив – Фінську затоку. Але вони хочуть більше посилити свій вплив у цьому морі, щоби всі навколо неї боялися. Але Фінляндія, Литва та інші країни НАТО повинні адекватно реагувати на спробу Росії захопити нові ділянки кордону та розглядати це як акт агресії з боку Росії з усіма наслідками, що випливають.