З 18 травня протягом двох місяців усі військовозобов'язані українці мають оновити свої дані згідно із законом про мобілізацію. Це стосується призовників віком від 17 до 25 років, військовозобов'язаних від 25 до 60 років, жінок-медиків та фармацевтів, які перебувають на військовому обліку.
Зробити це можна кількома способами.
- Онлайн
Для цього потрібно створити електронний кабінет призовника. Це не обов'язкова функція, але краще все ж таки завести собі обліковий запис у мобільному додатку, завантаженому в App Store або Google Play Market.
Після проходження процедури авторизації в особистому кабінеті заповнюються всі необхідні поля з інформацією про дані, контакти, освіту тощо. після закінчення роботи та збереження інформації вона стане доступною для співробітників Територіальних центрів комплектування (військкоматів). - У ЦНАПі
Можна прийти до будь-якого відділення Центру надання адміністративних послуг із паспортом та ідентифікаційним кодом. У Центрі пишеться заява із зазначенням особистих даних, вона буде роздрукована у двох примірниках та проштампована. Одна копія заяви залишиться у військовозобов'язаної, друга буде передана до державного реєстру «Оберіг». Все оновлення даних займе від сили 10-15 хвилин. - У ТЦК
Для цього треба зайти до ТЦК за місцем проживання, навіть якщо облік оформлений в іншому місці (зі старого обліку тоді військовозобов'язаного знімуть автоматично). З собою треба взяти паспорт та ідентифікаційний код, а також військовий квиток (або тимчасове посвідчення), документи про освіту, медичні документи (за наявності), посвідчення водія (за наявності), а також документи, що підтверджують відстрочку від мобілізації (за наявності), документи про стан здоров'я, яких немає у системі Helsi (за наявності), довідку МСЕК (за наявності інвалідності).
Військовозобов'язаний не оновив дані – що буде?
Мінімальне покарання – це письмова вимога поліції від імені керівника військкомату на адресу військовозобов'язаного оновити свої дані.
Також поліція має право доставити військовозобов'язаного до ТЦК примусово – якщо він не з'явився туди після письмової вимоги.
І військкомати можуть звернутися до поліції, щоб правоохоронці оголосили у розшук людей, які не оновили свої дані. У цьому випадку поліція має право зупиняти людей на вулиці, перевіряти їхні документи та доставляти до ТЦК, якщо військовозобов'язаний не оновив своїх даних.
Плюс, звичайно, штраф, який під час військового стану становить 17 000 – 25 000 грн.
- Міноборони запустило мобільний додаток Резерв+ для військовозобов'язаних, призовників та резервістів.
- Підписано закон, який дозволяє засудженим мобілізуватися до рад ЗСУ