Ядерна зброя у Польщі: нове загострення чи дотримання балансу сил

У Європі і так вже перебуває близько 150 американських боєголовок.

novosti-n.org

Світ знову підходить до посилення ядерного протистояння. Польща офіційно запросила у США розміщення американської ядерної зброї, подавши заявку на участь у програмі Nuclear sharing.

Для стримування Росії

- Ми говоримо про програму, яка називається Nuclear sharing. Це програма НАТО, але рішення та повний контроль над застосуванням ядерної зброї, яка, наприклад, розміщувалася б у Польщі, брали б американці. Звичайно, ця програма діє в Європі. У ній беруть участь Бельгія, Італія, Німеччина, Польща теж заявила про свою готовність до участі у цій програмі, - повідомив заступник міністра оборони Польщі Павло Залевський.

- Росія посилює мілітаризацію району Кенігсберга. Нещодавно вона передислокувала свою ядерну зброю до Білорусі. Якщо буде таке рішення наших союзників щодо розміщення ядерної зброї в рамках ядерного обміну в тому числі і на нашій території з метою посилення безпеки східного флангу НАТО, ми готові до цього, – пояснив необхідність такого кроку президент Польщі Анджей Дуда. Він також заявив, що обговорював цю тему під час візиту до Вашингтона. Необхідність такого заходу Дуда пояснив «мілітаризацією» Калінінградської області та розміщенням ядерної зброї Росії у Білорусі.

Президент Литви Гітанас Науседа підтримав готовність Варшави розмістити у країні ядерну зброю НАТО. За його словами, у разі ухвалення НАТО рішення про розміщення ядерної зброї у Польщі це сприятиме системі стримування та відповідатиме очікуванням європейської безпеки.

- Ідея розміщення ядерної зброї - це не розпалювання війни, не загроза для Росії, а ще один елемент системи стримування, який був би значним стримуючим фактором та силою, - підкреслив президент Литви. Наразі, за його словами, дії Росії зробили цю дискусію ще більш актуальною.

У Білорусі та Росії загрожують Заходу

До речі, Олександр Лукашенко прямо заявляв, що отримані у Москви ракети можуть бути спрямовані проти Польщі. А в нещодавно ухваленій військовій доктрині влада республіки вказала, що розцінюватиме як військову загрозу розміщення ядерної та біологічної зброї на території «недружніх» сусідніх країн, включаючи Польщу.

У Росії теж взялися до погроз. Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков заявив, що міркування у Польщі про можливість розміщення ядерної зброї США є небезпечною грою, наслідки цих провокаційних дискусій можуть бути непередбачуваними. Також він наголосив, що у разі постійного розміщення ядерних об'єктів країн НАТО на території Польщі Росія зробить їх своєю військовою метою. Він назвав будь-які ядерні місії НАТО спільно з іншими країнами дестабілізуючим чинником.

Західні експерти вважають цілком виправданим розміщення ядерної зброї на території Польщі. Європейці мають робити набагато більше для зміцнення свого військового потенціалу, зокрема й ядерного.

«У постамериканському світі польська ядерна парасолька могла б допомогти убезпечити східний фланг Європи. Вона також забезпечить альтернативний спосіб гарантувати безпеку України після припинення бойових дій, особливо якщо членство в НАТО більше не буде варіантом», - вважає співробітник Американського інституту підприємництва у Вашингтоні Далібор Рогач.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий експерт

- Рішення Польщі не призведе до ядерного загострення у регіоні. Воно лише збалансує сили та покаже Росії, що її ніхто не боїться. І тут треба розуміти, що сумарна міць західної ядерної зброї в рази більша, ніж у Росії. І це більше політичний, ніж військовий крок Польщі, щоб від самого початку зменшити російську загрозу. Крім цього, Варшава робить розумний крок з точки зору того, що вона отримуватиме гроші від США на утримання цієї ядерної зброї. Тому загалом це нормальний та збалансований крок, який знижує ризики ядерного загострення та застосування ядерної зброї.

Довідка Коротко про

Nuclear sharing — це угода США з країнами-членами НАТО про передачу у разі військової необхідності ядерної зброї з американських баз зберігання. У рамках місії Північноатлантичного альянсу США вже розмістили біля європейських держав близько 150 своїх ядерних боєголовок. Згідно з відкритими джерелами, ядерна зброя США розміщена на шести авіабазах - Кляйне Брогель (Бельгія), Бюхель (Німеччина), Авіано та Геді (Італія), Фолькель (Нідерланди) та Інджирлік (Туреччина).

США вперше за 15 років розмістять ядерну зброю на території Великої Британії. Йдеться про бомби B61-12, потужність яких може досягати 50 кілотонн, що втричі вище за потужність атомної бомби, скинутої на японське місто Хіросіма в серпні 1945 року, уточнює газета. Окрім цього, Великобританія та Франція мають і власну ядерну зброю.