25-річний Руслан Циганков із Києва не лише вчить старшокласників фізики, а й успішно веде TikTok. Сьогодні на обліковий запис вчителя підписано понад 79 тисяч осіб.
З роликів київського педагога можна дізнатися цікаві факти з фізики, подивитися, як проходить урок, посміятися з кумедних шкільних ситуацій, поміркувати над взаємовідносинами дітей та дорослих.
Подробиці про роботу в школі, уроки фізики, стосунки з учнями, про хейтерів та ролики у ТіkТоk Руслан Ігорович розповів Коротко про.
Блогерством зайнявся "по приколу"
- Руслане, давно ви вже працюєте учителем? І що вас побудило до блогерства?
– Учителем я працюю вже 4-й рік. Спочатку викладав інформатику, а на другий рік мені запропонували бути учителем фізики.
Під час коронавірусу всі ходили в масках, і учні, і вчителі. А в масці з дітьми, хоч і спілкуєшся, але нормальний контакт не налагодиш. Хотілося її швидше позбутися.
І ось після початку війни всі забули про коронавірус, я зняв свою маску і повністю розкрився, у прямому та переносному значенні слова, - став більше спілкуватися з дітьми.
Ми з ними говорили не лише про уроки, а й обговорювали якісь складні теми, проблеми. І я в чомусь став для них наставником, і вони вчать мене.
- Ми звикли, що вчителі у школі зазвичай жінки. Чому ви вирішили піти до школи? Це ваше покликання чи так склалися обставини?
- Моє спілкування з дітьми розпочалося у 17-18 років. Я все життя їздив у літні табори, був “піонером”, спостерігав за поведінкою вожатих. Вони показали приклад, як можна спілкуватися з дітьми. Потім я і сам став вожатим – мені сподобалося проводити час із дітьми, спілкуватися з ними на рівних.
Після цього мені запропонували викладати. Спочатку я сумнівався... Спогади про роботу вожатим стали єдиним аргументом, який мене підштовхнув піти до школи. У мене вже був досвід роботи з дітьми – вирішив спробувати.
- Не пошкодували, що обрали цей шлях?
- Жодного дня не шкодував!
- Як зважилися на TikTok? Що викладали на початку вашого творчого шляху?
- Я не ставив собі особливої мети, коли реєструвався в мережі, звичайна цікавість, захотілося спробувати. Можна сказати, вирішив вести TikTok "по приколу".
Спочатку знімав та викладав якісь тренди, щось несерйозне, а потім вирішив показати людям, як можуть проходити уроки. Оскільки вів заняття з фізики, то захотілося цим ділитися.
@ruslan.tsyhankov Це найкращий просто танець у світі #молодийвчитель #школаукраїна #учні #вчитель ♬ оригінальний звук - Ilona🫧
- А багато часу присвячуєте відеоблогу? Коли встигаєте все монтувати? Чи часто знімаєте ролики?
- Звичайно, ролики забирають час. Коли йде заняття – ставлю камеру та записую, як проходить заняття. Щось можу зняти під час "вікон" (вільний час, коли у вчителя випадає проміжок між уроками. – Ред.) або на перервах. Приходжу додому після уроків - монтую зняте. Це забирає певний час, але не так багато.
Я записую кілька відео на тиждень, а викладати їх намагаюсь щодня.
- У вас не лише уроки фізики, а й інший контент. Що ще є на вашій сторінці?
- Якісь приколи, пов'язані з роботою вчителя, з учнями, соціальні ролики про те, що треба розмовляти з дітьми, вибудовувати з ними довірчі взаємини. Наприклад, ролик про те, що погана оцінка – привід допомогти своїй дитині, або ролик про те, як говорити з дітьми про війну.
Мої ролики про те, як можна вчити дітей, що уроки можуть бути захоплюючими, а фізика – цікавою. Це, дякувати Богові, відгукнулося суспільству, і якось воно пішло.
- Хто шанувальники вашого блогу – учні, їхні батьки чи невідомі вам люди?
- Я сказав би, це різна аудиторія: і мої учні, і учні інших шкіл, батьки, дорослі невідомі мені люди.
- Чи покращив ТіkТоk стосунки з учнями? Чи й так усе було гаразд?
- У мене і до ТіkТоk все складалося з дітьми: будував з ними дружні взаємини. У нас, звичайно, є певні межі, але я не соромлюся відповісти на питання, які не стосуються предмета. Намагаюся бути з дітьми щирим.
- А що у вас запитують діти?
- Наприклад, вони бачать, що я сумний, не соромляться спитати, що трапилося. Задають питання не з цікавості, їм дійсно цікаво. Також розповідаю і про радісні події – цим вони теж цікавляться.
Звичайно, наше спілкування не заважає заняттям, я все це об'єдную - ми і матеріал встигаємо пройти, і поспілкуватися про життя.
@ruslan.tsyhankov А який ви на уроці? #молодийвчитель #школаукраїна #учні #вчитель #фізик #інформатик ♬ оригінальний звук - Руслан Ігорович👨🏫
На хейтерів забив, але конструктивну критику сприймаю
- Повернемося до ТіkТоk. Багато блогерів стикаються з недоброзичливцями, неприємними коментарями. Чи є у вас хейтери і як ви реагуєте на їхні зауваження?
- Загалом люди адекватно реагують на мої ролики, але хейтери теж бувають. Спочатку я близько до серця сприймав усі їхні слова, а потім “забив”. Потрібно розділяти хейт та конструктивну критику.
Якщо людина вказує мені на якісь помилки - дякую і беру до уваги. А якщо приводом для хейту, наприклад, стають нафарбовані нігті семикласниці, поясню дітям, що вони в цьому не винні, просто деякі люди незадоволені своїм життям і своє невдоволення вихлюпують на інших – діти все це розуміють і причину хейту в собі не бачать.
- А який ваш улюблений ролик?
- Напевно, той, де я приніс учням плазмову кулю і вчив їх пускати блискавки. Мені подобається, що діти можуть буквально "доторкнутися" до фізики. Подібні речі їх дивують, вони запам'ятають таке на все життя - подібні моменти для мене дуже цінні.
@ruslan.tsyhankov А у вас були такі уроки?) #молодийвчитель #школаукраїна #учні #вчитель #фізик #інформатик ♬ оригінальний звук - Руслан Ігорович👨🏫
– Що особисто вам дає блог? Може, вдалося його монетизувати чи є інші бонуси?
– Сам ТіkТоk в Україні монетизувати неможливо. Проте завдяки йому я почав отримувати пропозиції з репетиторства.
Навчаю дітей не боятися ставити запитання
- А як щодо фізики? Чи вдалося усіх зацікавити вашим предметом?
- Насамперед, важлива довіра та авторитет. Коли я тільки-но прийшов до школи, зрозумів, що це важливо. Довіру треба здобути – вже 4 роки над цим працюю.
Якщо говорити про інтерес до навчання, намагаюся зацікавити якнайбільше дітей. Але, будьмо відверті, деяким не цікава не те що фізика, а навіть школа.
У мене була особиста мета – надихати дітей вчитися. Я з ними проводив співбесіди, з деякими розмовляв особисто. І діти, які отримували погані оцінки, самі почали проситися вийти до дошки. Їм стало цікаво на уроці, вони почали відповідати – для мене це було особистою перемогою.
@ruslan.tsyhankov Як учитель фізики, виставляю оцінки тільки так. А як вам виставляють оцінки?) #молодийвчитель #школаукраїна #учні #вчитель #інформатик #фізик ♬ оригінальний звук - Руслан Ігорович👨🏫
- До речі, яка тема з фізики для дітей – найскладніша?
- Мабуть, електричний струм. Тільки не перші теми, а далі - як він поводиться в газах, металах і рідинах... Чомусь ця тема важко йде.
- Як, на вашу думку, повинен поводитися вчитель чи батьки, щоб зацікавити дитину предметом та й навчанням загалом?
- Головне - бути щирим та відвертим: діти одразу відчувають брехню, якусь фальш, їх не обдуриш, не проведеш. До певного віку в них можна вкладати щось хороше та правильне. Але потім вони дорослішають і вже самі обирають свій шлях. Мета вчителів та батьків – підштовхнути їх до правильного русла. Не вказувати шлях, а направити до нього.
Щодо навчання, якщо дитині не цікаво вчитися, треба дізнатися чому. Найчастіше це буває, коли дитина щось не розуміє і соромиться про це запитати.
Бувало, я питав у учнів після пояснення теми, чи є якісь питання, вони казали: все ясно! А потім на контрольній бачив, що насправді вони мають прогалини. Тому провів велику роботу над тим, щоб вони не боялися ставити запитання.
Зараз, коли я запитую, чи все зрозуміло, вони можуть сказати: Руслане Ігоровичу, можете відмотати на 30 секунд, повторити це і це? Мені нескладно повторити, буду радий ще раз щось пояснити, щоб якнайбільше дітей розібралося в темі. Скільки б часу це не зайняло.
@ruslan.tsyhankov А ви знали, як ним користуватися? #молодийвчитель #школаукраїна #учні #вчитель #фізик #інформатик ♬ оригінальний звук - Руслан Ігорович👨🏫
- Про що ви мрієте?
– Хотілося б і далі займатися з дітьми, а також надихати викладачів боротися зі страхом та йти працювати у сферу освіти.
Звичайно, педагоги мають проблему із заробітною платою, але місія вчителя вкрай важлива. Особливо під час війни: діти – наше майбутнє. Чим більше ми вкладемо в наше майбутнє зараз, тим краще воно буде. Тому хотів би стати вчителем не тільки для дітей, а й для вчителів. Міг би розповідати, як працювати з дітьми, ділитися лайфхаками, казав би, яких помилок слід уникати. Та й головне - надихати людей іти до школи.
@ruslan.tsyhankov А у вас яке оповіщення? #молодийвчитель #фізик #вчитель #школаукраїна #учні ♬ оригінальний звук - Руслан Ігорович👨🏫