Ізраїль захистили США, Британія та Франція: чому вони не роблять так у небі України

Більшість ракет та дронів союзники знищили ще на підльоті до кордону Ізраїлю.

REUTERS

У ніч на 14 квітня Іран здійснив найбільшу в історії повітряну атаку на Ізраїль. 120 балістичних та 30 крилатих ракет, а також понад 170 безпілотників атакували територію Ізраїлю. Система протиповітряної оборони Ізраїлю перехопила 99% цих ракет та дронів. І тут найважливіше те, що Ізраїль не сам відбивав цю атаку, йому безпосередньо допомагали західні союзники - США, Франція і Британія. Їхні корабельні ППО та літаки збивали іранські ракети. Але чи може Україна розраховувати на таку ж допомогу?

Захід не роздумуючи захистив Ізраїль

Як кажуть самі американці, їхні військові кораблі та авіація знищили понад 70 іранських безпілотників та три балістичні ракети. У ЗМІ зазначають, що для збиття балістики ВМС США використали систему протиракетної оборони Aegis, розміщену на борту двох есмінців у східній частині Середземного моря. Спеціально для цього США протягом минулого тижня перемістили до регіону літаки та есмінці. «Завдяки цьому розгортанню та надзвичайній майстерності наших військовослужбовців ми допомогли Ізраїлю збити майже всі безпілотники та ракети», - наголосив президент США Джо Байден.

У відбитті атаки також брали участь британські та французькі військово-повітряні сили (ВПС). "Ми тісно співпрацюємо зі США, Великобританією та Францією, які діяли сьогодні ввечері (13 квітня. – Ред.). Це партнерство завжди було тісним, але сьогодні ввечері воно проявилося незвичайним чином", – заявив речник Армії оборони Ізраїлю Даніель Хагарі. Він заявив, що "Франція має дуже хороші технології, реактивні літаки, радари, і я знаю, що вони брали участь у патрулюванні повітряного простору".

Іншими словами, 14 квітня Захід показав, на що здатна їхня військова міць, відбивши спробу Ірану завдати удару Ізраїлю. Захід зупинив одного із ключових союзників терористичної Росії. Збили ті ж таки безпілотники та ракети, які Іран надає Росії для вбивства українців.

Чи має Захід можливість так допомагати Україні?

Бачачи цю скоординовану західними союзниками беззастережну та пряму військову допомогу Ізраїлю, у українців виникає більш ніж резонне питання: а чому вони так само не захищають нашу країну.

Чи можна досягти такої допомоги? На перший погляд, здається, що так. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Польща має можливість прикрити західні області України системами ППО Patriot. "Зараз все реально. Насправді це захистило б країни НАТО від "прильотів" дронів або ракет на їхню територію", - сказав міністр. Глава українського МЗС також розповів, що пропонує партнерам різні варіанти надання систем ППО.

Крім цього, у прилеглих до України країнах є військово-повітряні бази НАТО. Блок вже розгорнув у Румунії перші літаки з комплексами далекого радіовиявлення та спостереження. Тут же будують найбільшу базу НАТО в Європі, де базуватимуться десятки літаків і близько 10 тисяч солдатів Альянсу.

У німецькому Рамштайні знаходиться авіаційна база, яка також є штаб-квартирою ВПС США в Європі (United States Air Forces in Europe (USAFE)) та однією з баз НАТО. З 2013 року там розташовано Об'єднане авіаційне командування НАТО. Тут знаходиться 86-авіакрило ВПС США, що складається з 37-ї та 76-ї повітряних ескадрилій. У кожній ескадрильї зазвичай є від 18 до 24 літаків. Теоретично вони цілком могли б допомагати під час захисту українського неба.

Україна – не Ізраїль

Але на практиці дещо складніше. Американці, на відміну від України, мають договори з Ізраїлем про співпрацю в галузі безпеки, які передбачають таку допомогу. Ізраїльська модель – система двосторонніх відносин, у яких США виступають гарантом безпеки Ізраїлю. Ізраїль не є членом НАТО. Юридично оформив співпрацю двох держав Меморандум про взаєморозуміння (MoU) від 1975 року. Згідно з MoU, США виступають як надійне дипломатичне та військове прикриття Ізраїлю.

- Західні партнери не можуть також захищати нас своїми ППО та літаками, як Ізраїль. Це різні контексти воєнних операцій. США мають прямий союзницький договір з Ізраїлем. Крім цього, іранська атака створювала пряму загрозу силам та засобам Америці, Британії та Франції у регіоні. Атака по Ізраїлю також проводилася і з Ємену, а ці країни воюють із хуситами в цій країні, тож тут все логічно, - пояснив Коротко про військовий експерт Сергій Грабський.

У ситуації з Україною, за його словами, все трохи інакше.

– Прямої загрози західним союзникам немає. Ми не пов'язані з жодною з цих країн таким союзницьким договором, як Ізраїль. Наші договори про гарантії безпеки - це щось інше, вони передбачають лише військово-технічну допомогу, а не залучення західних військ у війні з Росією. Польські «Патріоти» також важко залучити до захисту неба України з тієї ж причини – немає жодних договорів щодо цього, - вважає експерт.