Кашлюк: як уберегти себе та дітей

В Україні зафіксовано зростання захворюваності серед маленьких дітей.

onclinic.ua

В Україні активно зростає захворюваність на кашлюк (коклюш), повідомляє МОЗ. За даними відомства, якщо у 2023 році (у перші два місяці року) було зафіксовано 27 випадків захворювань, то у 2024 році за той же період на кашлюк захворіло вже 515 осіб. Понад 95% хворих - діти, в основному молодшого віку та немовлята.

На думку медпрацівників, причину різкого зростання захворюваності на кашлюк можна пояснити відсутністю щеплень у дітей. А сама хвороба передається повітряно-краплинним шляхом, тобто підхопити його може будь-хто.

Які симптоми кашлюку? Чим він відрізняється від ГРВІ? Як лікуватися, якщо вже захворів? На ці запитання відповів лікар-інфекціоніст найвищої категорії Дмитро Дудар.

Кашлюк - хвороба неприємна, але від неї помирають рідко

- Дмитре, чим небезпечний кашлюк? Які його симптоми та шляхи зараження?

- Як правило, в народі кашлюк сприймається як дитяча інфекція, але якщо людина не хворіла на нього до 30 років або минуло багато років після вакцинації, дорослий має всі шанси захворіти на цю хворобу.

Спочатку кашлюк може нагадувати звичайну застуду або будь-яку респіраторно-вірусну інфекцію. На тлі захворювання може підвищуватись температура, а приблизно через тиждень після початку хвороби з'являються напади сухого кашлю. Іноді кашель може не залишати людину кілька тижнів.

- Кашлюк проходить сам чи потрібно йти до лікаря?

- До лікаря треба йти у будь-якому разі, особливо, якщо це немовля! У малюків потрібно реагувати на перші ознаки сильного кашлю та симптоми апное – тимчасову зупинку дихання.

Якщо хвороба діагностована на ранніх етапах, своєчасне лікування полегшить перебіг кашлюку.

- А якщо все пустити на самоплив?

- Кашлюк небезпечний своїми ускладненнями - може виникнути запалення легень, загострення хронічних легеневих захворювань, та й взагалі дуже неприємно кашляти кілька тижнів поспіль.

На одужання в середньому йде від 4 до 8 тижнів. Людина починає кашляти все рідше та рідше. Часом повернення до здорового стану триває кілька місяців.

- Як лікують кашлюк? Які можуть бути ризики, окрім запалення легень?

- Взагалі, кашлюк лікують антибіотиками. Можливі наслідки – загострення якогось хронічного захворювання плюс напади кашлю. Незважаючи на те, що від кашлюку люди дуже рідко помирають, ця хвороба дуже неприємна.

Загалом, захворюваність останнім часом почала підвищуватися. Щоб її мінімізувати, згадуємо про маски, необхідність тримати дистанцію і частіше робити вологе прибирання будинку.

- Для кого кашлюк особливо небезпечний?

- Для немовлят: він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное). Та й взагалі у новонароджених та маленьких дітей хвороба протікає важче, ніж у дорослих. Як правило, чим старша дитина – тим легше проходить хвороба. Але в будь-якому разі вона послаблює організм і сильно вимотує.

- Що робити, щоб не захворіти?

- Це, звичайно, щеплення у дитячому віці. Щеплення за календарем взагалі допомагають захистити організм дитини від тяжких захворювань та їх наслідків.

Також, від кашлюку потрібно вакцинуватися вагітним жінкам у термін від 16-го до 32-го тижнів вагітності, незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею вакцини.

- Що робити, якщо вже захворів? Як не заразити всіх довкола?

- Оскільки кашлюк – повітряно-краплинна інфекція, то й засоби боротьби з нею такі ж, як при будь-якій повітряно-краплинній інфекції – ізоляція, носіння масок, дезінфекція, вологе прибирання та провітрювання приміщень.

Конкретно

Симптоми кашлюку