Гонка озброєнь, що відновилася у світі, спричинила розробку та виробництво нових неядерних видів озброєння. У тому числі й бомб значної сили потужності летальної та нелетальної дії. Журналіст Коротко про з'ясовував, який арсенал у цьому плані мають провідні країни світу.
"Мати всіх бомб" важить майже 10 тонн
В арсеналі США є бомба GBU-43/B MOAB. Абревіатура MOAB офіційно означає Massive Оrdnance Air Blast (важкий боєприпас фугасної дії), але в побуті її нерідко розшифровують як Mother of All Bombs - "мати всіх бомб".
Це справді великий боєприпас – довжиною дев'ять метрів та масою 9800 кг. Навіть найбільші бойові літаки нести таку бомбу не пристосовані: вона перевозиться транспортним літаком MC-130, викидається через вантажний люк, наводиться на ціль за допомогою GPS і детонує в повітрі незадовго до зіткнення із землею.
Викидається вона разом із вантажним піддоном (як для стандартних контейнерів), після чого на ньому розкривається парашут, так що бомба з нього зісковзує. Для стабілізації, а також напрямку польоту снаряда служать чотири плавці.
Головним фактором, що вражає, є потужна ударна хвиля, що поширюється в радіусі більше кілометра від місця вибуху. Потужність удару еквівалентна вибуху приблизно 8 тонн тротилу. Тонкий алюмінієвий корпус спеціально розроблений для максимального збільшення радіусу вибухової хвилі. Озброєння типу " мати всіх бомб " значною мірою мають і психологічний вплив на противника: потужний вибух покликаний вселяти панічний страх.
У американців також є надпотужна протибункерна авіабомба GBU-57 останньої модифікації. Бомба GBU-57, або Massive Ordnance Penetrator (MOP), є коригуваною протибункерною авіаційною бомбою, яка розроблена корпорацією Boeing. Вона здатна перед вибухом проникати у землю на глибину до 61 метра або пробивати до 19 метрів армованого бетону.
Маса авіабомби досягає 13,6 тонни, а потужність її становить майже 2,5 тонни вибухівки. Вона є найпотужнішим неядерним боєприпасом у арсеналі США. Бомба GBU-57 була розроблена у 2007 році для ураження підземних укріплень Ірану та КНДР. У 2018 була проведена чергова, четверта модернізація бомби, завдяки чому значно підвищилися характеристики боєприпасу для знищення цілей, які важко вражати і глибоко розташовуються.
Еквівалент російської супербомби – 44 тонни тротилу
У відповідь на американську «матір усіх бомб» росіяни випробували «батька всіх бомб». За повідомленнями, вона менша, але вчетверо потужніша за американську MOAB. Крім потужності, «батько всіх бомб» представляє принципово інший тип зброї. MOAB - це фугасна бомба, а FOAB - термобаричний боєзаряд. Це означає, що вона використовує кисень в атмосфері для посилення руйнівного ефекту.
Вона вважається найпотужнішим неядерним вибуховим пристроєм у світі. Радіус дії російської бомби – 300 метрів, а потужність – 44 тонни у тротиловому еквіваленті. Ця термобарична зброя набагато руйнівніша, ніж звичайні вибухові речовини аналогічного розміру, і впливає на будь-кого, хто потрапляє в радіус її дії.
Термобарична бомба (також названа вакуумною, або аерозольною бомбою, або паливно-повітряною вибухівкою) складається з паливного контейнера з двома окремими зарядами вибухової речовини.
Його можна запустити, як ракету, або скинути з літака, як бомбу. При попаданні в ціль перший заряд вибухової речовини розкриває контейнер і розпорошує горючу суміш у вигляді хмари. Ця хмара може проникнути в будь-які прорізи будівель або оборонні споруди, які не закриті герметично.
Потім другий заряд підпалює хмару, внаслідок чого утворюється величезна вогненна куля, потужна вибухова хвиля і вакуум, який поглинає весь кисень навкруги. Зброя може руйнувати укріплені споруди, обладнання та вбивати чи ранити людей.
Ізраїль та його Е-бомба
Сьогодні вночі Іран випустив по Ізраїлю понад 300 ракет і дронів, атака тривала більше п'ять годин. Ізраїль готує удар у відповідь.
Британське видання Daily Star повідомило, що "якщо Іран вирішить атакувати стратегічні об'єкти в Ізраїлі, Ізраїль відповість неконвенційним (не передбаченим міжнародними договорами. – Ред.) способом". Йдеться про електромагнітну бомбу (E-bomb), яку можна скинути на Тегеран та інші центральні райони Ірану, включаючи іранські ядерні об'єкти.
Е-бомба здатна паралізувати електроніку супротивника, але не здатна вбивати людей і тому належить до класу «зброя нелетальної дії». За принципом руйнування техніки ці бомби поділяються на низькочастотні та високочастотні.
Бомби, побудовані за таким принципом, виводять електронне обладнання за рахунок електричного наведення, за потужністю впливу, порівняної з ударом блискавки.
Доставка цього пристрою може бути зроблена будь-яким відомим способом - від авіації до артилерії. Застосовуються як більш потужні боєприпаси з використанням у бойовій частині ударно-хвильових випромінювачів (УВІ), так і менш потужні з використанням п'єзоелектричних генераторів частоти (ПГЧ). Перші наводять, як правило, на лінії електропередачі, а другі безпосередньо на електронні пристрої, які потрібно знищити.
У США також завершилася розробка імпульсної електромагнітної зброї CHAMP, призначеної для високоточного виведення електроніки супротивника з ладу. Носієм для електромагнітної зброї є крилата ракета AGM-158 JASSM-ER класу «повітря-поверхня». Під час випробувань установка CHAMP, пролетівши над однією з цільових будівель, не тільки знеструмила його, а й «підсмажила» кілька десятків комп'ютерів, розташованих в одній із кімнат будинку. Загалом за один політ було прицільно знеструмлено сім будинків.