Поціновувачі аспарагуса, увага! Вже за тиждень-другий стартує сезон цієї рослини, яку ще називають спаржею. Цього року спаржа вигулькнула із землі майже на місяць раніше, аніж зазвичай. Причина - надзвичайно тепла весна. Про популярність спаржі, її універсальність в кулінарії, а також про те, які пігулки може замінити соковите та хрустке стебло, читайте у матеріалі Коротко про.
Виглядає на тарілці по-інстаграмному
До шаленої популярності спаржі «приклали руку» соцмережі. Побіги аспарагуса можна дуже красиво, по-інстаграмному, розкласти на тарілці. Правда, поки що рослина не настільки розповсюджена в Україні, як, наприклад, квасоля-шпарагівка, але все до того йде.
Спаржа є в меню будь-якого фешенебельного ресторану. Обов’язково продається у великих мережевих супермаркетах та на ринках. Більш того, покупці узагалі записуються в чергу до продавців спаржі, щоб купити кілька кілограмів делікатесних стебел. А все тому, що сезон врожайності цієї рослини короткий, всього два місяці.
Узагалі, як кажуть самі аграрії, замість говорити про спаржу, краще її куштувати.
- Якщо ви ніколи не їли пагонів, то раджу почати із зеленої спаржі, яка трохи нагадує смак молодого зеленого горошку, - радять Коротко про менеджери компанії «Спаржа Волині». – Її можна готувати будь-яким способом. Головне – не перетримати на вогні, щоб вона не розлізлася. І добряче посоліть спаржу. Смакота неймовірна! Фіолетова вважається салатною, вона ніжніша і солодша, біла - росте в землі, має особливий горіховий смак.
Охоче віримо!
🌱Але не лише за смак цінують спаржу. Виявляється, це лікарська рослина. Вчені довели, що аспарагус містить велику кількість цінних для організму людини вітамінів та мінералів, а саме:
- провітамін А,
- вітаміни групи В,
- вітамін Е,
- вітамін К,
- калій,
- фосфор,
- кальцій,
- мідь,
- магній,
- залізо,
- цинк.
Окремо згадаймо фолієву кислоту. Спаржа надзвичайно багата цією поживною речовиною. А як всім відомо, фолієва кислота особливо корисна для вагітних, адже запобігає порушенню розвитку плода.
🌱Також спаржа покращує здоров’я кісток, волосся та шкіри, а ще:
- стимулює роботу нирок;
- позитивно впливає на кишківник;
- підтримує роботу серця;
- сприяє загоєнню ран;
- підвищує імунітет.
І є потужним афродизіаком. Хоча й неочевидно, що ця рослина має певний вплив на лібідо, все ж погляньте на її форму. А дієтологи узагалі кажуть, що спаржа - це природна віагра, тільки без протипоказань.
А якщо додати до всього вище сказаного той факт, що аспарагус ще й низькокалорійний (в 100 г всього 30 калл), то розуміємо його шалену популярність серед гурманів та кулінарів.
Вимоглива до сонця та вологи
Єдиний мінус спаржі – її ціна. Минулого року кілограм стебел коштував від 200 грн. Якою буде вартість цього сезону – аграрії поки мовчать, підраховують.
Журналіст Коротко про задумалася: чи можна зекономити, вирощуючи спаржу на власній грядці? І одразу відповідь: навряд чи.
Аспарагус – рослина примхлива. І до першого врожаю, який буде аж на 3-му році (!) вирощування, добряче випробує на міцність нерви навіть аграрія-професіонала. Але якщо труднощі не лякають, а похрумтіти свіжою та власноруч вирощеною спаржею хочеться, ось кілька порад.
Перш за все, треба визначитися із сортом. Стебла аспарагуса мають бути ніжними, приємними на смак, з низьким вмістом волокон. Краще обирати з німецьких сортів та тих, які вирощують у Нідерландах.
Спаржу можна виростити самостійно з насінини або з саджанця. Перший варіант відкидаємо одразу: з насіння виростити цю рослину досить важко навіть для професіоналів. З саджанцями також треба трохи поморочитися, але це кращий варіант для початківців. Висадку проводимо, коли вже потепліло, десь у квітні.
Наступний етап: обираємо місце для аспарагуса: тільки там, де багато сонця.
- А ще ґрунти: піщані та супіщані, - кажуть у компанії «Спаржа Волині». – Також важливо, аби на глибині від 30 см не було покладів глини, спаржа її не любить, а має великий корінь.
Місце обрали, берімося за роботу. Ретельно перекопуємо землю на грядці, розпушуємо ґрунт. Це доведеться робити досить часто і акуратно, щоб не пошкодити ніжні стебла й корені рослини. Висаджуємо саджанці, пам’ятаємо про правильний полив (має бути легка вологість ґрунту). Якщо ж для рослини буде занадто сухо, то стебла гірчитимуть.
Спаржу необхідно підживлювати. І не економити на добривах. Від цього залежить врожайність. А ще аспарагус часто страждає від всіляких хвороб та шкідників. Особливо докучає цій культурі спаржева муха, личинки якої вгризаються у середину пагонів і рухаються по стеблу. Уражені пагони перестають рости, стають брудно-коричневими, засихають. Аграрії жаліються, що зі спаржевою мухою важко боротися, живуча комаха. Доводиться навіть викидати частину врожаю.
І щодо зимівлі. Холодні зими для аспарагуса – смерть. Обов’язково треба подбати про укриття для рослин торфом або ж звичайною землею.
Ось така примхлива культура. І без детального підрахунку витрат на вирощування цієї рослини розуміємо, що навіть коли мода на спаржу мине, дешевих стебел все одно не буде.
Як зберігати спаржу?
Аспарагус не продають поодинокими стеблами, а приготувати й, що важливо, з’їсти одразу кілограм навряд чи вийде. Тому треба знати, як правильно зберігати спаржу.
Найкраще – у холодильнику при температурі +2...+4 градуси і вологості 90%. Попередньо пагони трохи підрізати і поставити у вазу з водою, як квіти. В таких умовах спаржа буде свіжою днів 10-15. Але не забувайте регулярно перевіряти стебла, чи не стали вони м’якими, чи не з’явився слиз. У такому разі спаржа вже зіпсована.
Що приготувати зі спаржі?
🌱Найкорисніше – вживати сиру у салатах. Інші варіанти: готувати на пару, відварити, посмажити, запекти.
Запечена спаржа з сиром
- Спаржа – 10-15 штук
- Сир твердий (на кшталт пармезану) – 3 ст. ложки, в тертому вигляді (втім, тут вже кожен обирає на смак: можна дати більше сиру, можна менше)
- Олія соняшникова або оливкова – 2 ст. ложки
- Дрібка солі
Перш ніж почати готувати страву, спаржу треба помити й очистити, наприклад, овочечисткою: зняти шкірку із середини пагона для зеленої та фіолетової спаржі та з усього стебла (крім верхівки) для білої.
Розігріти духовку до 200°. Спаржу розкласти одним шаром на деко, збризнути олією, посипати сіллю. І відправити у духовку. Запікати треба хвилин 10-15, періодично перевертаючи стебла.
Дістати з духовки, перекласти на тарілку, посипати натертим сиром.